Piasek

Wydawnictwo: Novae Res
dasio72

„Piasek” to świetnie napisana powieść fantasy, z zapadającymi w pamięć bohaterami, bogata w intrygi, klimatyczna. Żywe bóstwo pustyni - jak o miejscu, gdzie żyją i z którym walczą, mówią bohaterowie książki - jest tu organizmem tajemniczym niby Solaris Lema, choć inaczej, bardziej pierwotnie groźnym. Barwnej, dynamicznej akcji w tej powieści towarzyszą błyskotliwe dialogi, a wątki polityczne znakomicie łączą się z wątkami osobistymi. Nie da się ukryć, że pod piórem Nesterowicza powstała historia pełna, mogąca zadowolić zarówno czytelnika szukającego akcji i przygody, jak również takiego, który lubi smakować zdania, opisy, i gotów jest poczuć żar bijący od Mutahariki. „Piasek” ma taki potencjał, że najlepiej byłoby, gdyby Piotr Nesterowicz już pisał dalszy ciąg tej historii.

Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”
i kwartalnika „Fantastyka Wydanie Specjalne”.

źródło opisu: Zaczytani.pl

źródło okładki: Zaczytani.pl

Główną bohaterką powieści jest Malaika, przybywająca do Starego Miasta wraz ze swoim wujem Ras Tażyrem, obejmującym urząd Alidarha (zarządcy). Jej związek z Sacharachem, człowiekiem czującym nastrój pustyni, rozkwita przez całą powieść. Tutaj niestety dochodzimy do pierwszego mankamentu książki – jest nim monotematyczność. Uczucie Malaiki dojrzewa, Piasek atakuje, uczucie jeszcze bardziej dojrzewa, piasek znowu atakuje… I chociaż pomiędzy tymi wydarzeniami zdarzają się pewne przerywniki, jest ich, w mojej opinii, zdecydowanie za mało. A niektóre aż proszą się o rozwinięcie, jak na przykład zakulisowe gierki o władzę czy pochylenie się nad herezją, szerzącą się w Mieście. Cóż, musimy skatalogować je w szufladzie z napisem „Niewykorzystany potencjał”.

Kolejna rzecz, która nie przypadła mi do gustu, to sposób kreowania postaci. Miałkie, jednowymiarowe, bez osobistej historii. Wiemy jedynie, jak się nazywają, czy są przyjazne głównej bohaterce, czy też nie. Brakuje tutaj smaczków,...

brokka | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

O winach, w których dominuje tylko jeden smak mówi się, że są płaskie i jednowymiarowe. Ja to określenie stosuję do takich książek jak "Piasek". Jednotorowo i liniowo przebiegająca akcja, jedna główna bohaterka i zaledwie kilka postaci uczestniczących w opisywanych wydarzeniach. W dodatku postaci tych nie da się lubić, gdyż za mało wiemy o ich motywach postępowania, zamiarach i emocjach. Czyli są płaskie i jednowymiarowe :)
Podczas czytania tej książki kilkakrotnie łapałem się na tym, że moje myśli podążają w zupełnie inne miejsce i musiałem wracać kilka akapitów wstecz, co chyba najlepiej świadczy o tym, jak pasjonująca była to lektura. A szkoda, bo koncepcja starożytnego miasta, żyjącego starymi legendami i walczącego z tajemniczym żywiołem mogła być kanwą czegoś naprawdę dobrego.

Ivka | 2013-04-13
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Polska fantastyka staje się coraz bardziej popularna. Na rynku pojawia się mnóstwo książek z tego gatunku. Jedną z nich jest debiutancka powieść Piotra Nesterowicza pt. "Piasek". Szczerze mówiąc, kiedy zobaczyłam tytuł, nie spodziewałam się, że to będzie fantastyka. Tak samo po przeczytaniu opisu z tyłu ciągle nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce.

Nie słyszałam wcześniej o Piotrze Nesterowiczu. I w sumie nie ma co się dziwić, bo do tej pory wydał raptem opowiadanie w czasopiśmie "Fantastyka" i jedną książkę z gatunku literatura faktu. Ukończył Organizację i Zarządzanie w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. "Piasek" to jego pierwsza powieść z gatunku fantastyki.

Malaika przybywa do Starego Miasta wraz ze swoim wujem Ras Tażyrem, który ma objąć urząd Alidarha, czyli zarządcy miasta. Pierwsze wydarzenia, które nastąpiły po ich przybyciu nie nastroiły jej pozytywnie. Pewien chłopak zakpił sobie z niej. Poczuła się bardzo dotknięta. Po jakimś czasie...

Angie Wu | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 13 maja 2013

Fantastyka polska ma na swoim koncie wiele wzlotów i upadków, niemniej jednak odnoszę wrażenie, że czasy świetności ma już za sobą. Od fenomenu sagi wiedźmińskiej Andrzeja Sapkowskiego nikomu z rodzimego podwórka nie udało się osiągnąć tak dużego sukcesu, choć na rynku zabłysło kilka nazwisk, które przyciągnęły moją uwagę. "Piasek" Piotra Nesterowicza, notabene, debiutującego w roli autora książek fantasy, przyciągnął mnie blurbem - a dokładniej intrygującą obietnicą upersonifikowanego żywiołu pustyni.

O książce mogę powiedzieć w skrócie, że stylem i podejściem do fantasy przypomina "Smoczą drogę" Daniela Abrahama. Mówiąc dobitniej: "Piasek" okazał się intrygującą lekturą, mimo to nie urywającą tyłka... i w zasadzie bardzo surową i mało związaną z gatunkiem. Poza personifikacją Mutahariki, dzikiej i nieokiełznanej pustyni, a także bliżej nieokreślonych mocy Wiążących Piasek, brakowało w powieści czegoś, co pozwoliłoby mi śledzić fabułę z prawdziwą przyjemnością. Brakowało w...

Sarume | 2014-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Z okazji wakacji postanowiłam postawić na lekką i przyjemną lekturę. Dlatego wybrałam kilka książek z półki "fantasy" - w tym polski "Piasek". Niestety okazał się on lekturą tak łatwą, że aż nieprzyjemną.
Historia jest niezła, jednak czytając książkę miałam cały czas wrażenie, jakbym czytała coś z serii dla nastolatków. Trudno jest mi opisać to wrażenie precyzyjniej... Wszystko jest dane wprost, a niektóre "intrygi i zwroty akcji" były dla mnie tak banalne i proste, że na "ta-dam" autora, miała ochotę pokręcić głową i zapytać "serio?".
Wiem, że ta moja recenzja nie jest zbyt wyszukana, ale mam nadzieję, że oddaje poziom mojego rozczarowania "Piaskiem".

weyra | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 października 2014

Ciekawa historia ale jakby... tylko nakreślona w ogólnym zarysie. Odczuwa się niedosyt w wielu kwestiach - brak głębi - wydarzenia są płaskie, jednowymiarowe dotyczy to również postaci, które na dokładkę są niezbyt barwinie scharakteryzowane. Chciałoby się wiedzieć co będzie dalej ale całość prezentuje się skromnie.

Kiti | 2013-04-09

Piotr Nesterowicz to autor wspaniałej książki z gatunku fantastyki, która pochłonęła mnie bez reszty.

Malaika wraz z Ras Tażyrem, swoim wujem, a zarazem Alidarhem Starego Miasta od pewnego czasu przebywała na Cytadeli. Jej początek znajomości z Sachrachem nie należał do najbardziej udanych. Chłopak postanowił sobie z niej zakpić, czego nie mogła mu wybaczyć. Specjalizował się w oprowadzaniu ludzi po mieście, miał być odpowiedzialny także za ochronę dziewczyny. W mieście zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Burze piaskowe znacznie się nasiliły, ich wielokrotność zdecydowanie wzrosła w stosunku do poprzednich lat. Mutaharika, pustynia, postanowiła ujawniać się coraz częściej. Tylko Wiążący Piasek mogli jej zapobiec, lecz pewnego dnia stało się coś dziwnego. To dzięki Malaice pustynia się zatrzymała, a przecież bohaterka nie była szkolona w tym kierunku…

Malaika na samym początku nie zapałała przyjaźnią do Sachracha, jednak z każdym kolejnym dniem stawali się sobie coraz bliżsi. Zabrał...

MonikaT | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Wklejam opinię z gameexe,dobrze opisuje książkę:

Mawiają, że nie ma nic łatwiejszego, aniżeli recenzowanie oryginalnych, nietypowych książek. Wiadomo – albo pomysł jest dobrze zrealizowany i przemyślany, albo kompletnie nieudany. Twierdzenie to nijak ma się do rzeczywistości w przypadku książki Piotra Nesterowicza „Piasek”.

Akcja „Piasku” rozgrywa się w Mieście, metropolii podzielonej na dwa sektory – Stare i Nowe Miasto. Miasto jest bezustannie zagrożone przez Mutaharikę, ogromną pustynię, co jakiś czas budzącą się do życia i pochłaniającą kolejne obszary. Mieszkańców przed Mutahariką mają bronić Wiążący Piasek, grupa ludzi specjalnie szkolona do okiełznywania gniewu pustyni.

książek: 2012
melania35 | 2017-11-13