On The Island

Okładka książki On The Island Tracey Garvis-Graves
Okładka książki On The Island
Tracey Garvis-Graves Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: On the island (tom 1) literatura piękna
On the island (tom 1)
On The Island
Penguin Books

Szukam książek o przetrwaniu i ta spełniała ten warunek. Rozbitkowie na wsypie, radzą sobie jak mogą by przeżyć. Trochę za łatwo to idzie, ale książkę czyta się szybko i daje dużo frajdy. Dwuczęściowe love story, które umili wieczór.

Cudne to było. Ona, on i bezludna wyspa gdzieś na Pacyfiku gdzie udaje im się dostać po katastrofie samolotu. Warto dodać, że on ma lat 17 a ona 30. Ale pikantnie się zrobi jak on skończy dziewiętnastkę (wszystko na legalu ;-))
Fajna bajeczka, polecam na weekend.

Fajna bajeczka, polecam na weekend.

Wow, tak późno sięgnęłam po tę książkę, ponieważ niezbyt zachęcała mnie samą okładka i szata graficzna. A jednak, prawdziwe piękno odkrywa się już po pierwszych stronach.
Świat podzielony na pół, w obu przypadkach niekompletny. W każdym czegoś brakuje, a rzeczywistość i niezrozumienie otoczenia po wyrwie daje się we znaki. Zdecydowanie warto. Piękna, głęboka i wielowarstwowa historia.

Książka jest niesamowicie emocjonująca od samego początku do końca.warto sięgnąć po nią!

Bardzo dobrze mi się czytało, książka jest wciągająca i angażująca, a na końcu stanęły mi świeczki w oczach. 😊
Anna i T.J., trzydziestoletnia nauczycielka i jej szesnastoletni uczeń, lecą na wyspę, gdzie mają spędzić wakacje na nauce, jednak ich pilot umiera na serce, a hydroplan rozbija się, i tylko dzięki niewyobrażalnemu szczęściu oboje lądują na niezamieszkanej wysepce, jednej z ponad tysiąca w archipelagu Malediwów. Spędzają tam 3,5 roku, walcząc o życie i nawiązując relację. A potem wracają do cywilizacji i muszą zmierzyć się z życiem po traumie, w świecie, w którym wszyscy znają ich twarze i oceniają ich wybory.

"Na wyspie" zbudowana została z wyraźnym (choć nie formalnym) podziałem na dwie części: na tropikalnej wyspie i po powrocie do USA. Autorce udało się bardzo klarownie nakreślić paralelę między budowaniem przez bohaterów życia na wyspie i budowaniem własnej wyspy w życiu po powrocie. W obu częściach Anna i T.J. byli w jakiś sposób odizolowani od innych ludzi i najlepiej funkcjonowali w tandemie.

Historia zawiera dwa kontrowersyjne tropy: różnicę wieku i relację nauczyciel-uczeń, przy czym ta druga jest w istocie pozorna, ponieważ w rzeczywistości do żadnej nauki nigdy nie dochodzi - zanim Anna może zacząć udzielać T.J. korepetycji, lądują na wyspie i jedyne, czym odtąd się zajmują, to walka o przetrwanie. Różnica wieku jest jednak istotna i wpływa bardzo mocno na związek Anny i T.J., ale tylko w tzw. cywilizowanym świecie. Na wyspie, gdzie priorytetem było przetrwanie i gdzie w cenie były umiejętności praktyczne i emocjonalne wsparcie, trzynaście lat różnicy między postaciami nie stanowiło problemu.

Ogromnie podobali mi się bohaterowie. Oboje zostali nakreśleni realistycznie, z wadami i zaletami, mocnymi i słabymi stronami. Anna robiła wszystko, żeby być odpowiedzialną i wspierającą, ale często sama potrzebowała wsparcia, które otrzymywała od T.J., choć się tego nie spodziewała. T.J. nie jest typowym nastolatkiem: w wieku 16 lat jest już dotknięty doświadczeniem ciężkiej choroby, bez gwarancji wyleczenia albo chociaż trwałej remisji. Dodatkowo stałe zagrożenie życia na wyspie przedwcześnie czyni z chłopca mężczyznę. T.J. jest emocjonalnie dojrzały, bardzo pragmatyczny i opiekuńczy. Kiedy między tymi dwojgiem wydarza się miłość, chłopak ma dziewiętnaście lat i doskonale wie, czego chce. Po powrocie do cywilizacji jego determinacja to jedyne, co może ocalić ich związek.

Książka napisana jest w sposób bardzo nietypowy dla romansów - jej styl jest chłodny, wręcz oschły, nie zawiera prawie w ogóle informacji o emocjach bohaterów. Wszystkiego dowiadujemy się z ich działań, dialogów, wyborów, zewnętrznych przejawów uczuć, jak łzy itd. Czasami brakowało mi odrobiny wglądu w emocje, zwłaszcza Anny, ale przez większość czasu reporterski styl narracji bardzo historii służył. Podobał mi się również umiar w przedstawianiu erotyki - nie zdominowała ona relacji bohaterów.

Ode mnie dla autorki pełne 8 gwiazdek.

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Z jednej strony jest ciekawa i wciągająca, a z drugiej strony czuć, że trochę to naciągane.

Książka mnie rozczarowała, jakkolwiek do połowy można by ją było potraktować jako przygodową, to później zrobił się z tego klasyczny Harlekin...

Od dawna nie zdarzyło się bym tak szybko przeczytała jakąś książkę. Jaka piękna historia. Bardzo przyjemna lektura. Idealna na obecną pogodę (w książce mamy słoneczną pogodę na wyspie, a u nas, za oknami śnieg sypie).

Opowieść o tym jak rozwija się miłość między dwojgiem ludzi, którzy są skazani na ekstremalne warunki. Wola przeżycia coraz bardziej pcha ich do siebie. Czyta się szybko i z zainteresowaniem. Trochę przewidywalna, ale mimo to przyjemna historia.

• Romans

Dodaj cytat z książki On The Island