Niemcy - narodziny państwa. Celtowie, Rzymianie, Germanie

Okładka książki Niemcy - narodziny państwa. Celtowie, Rzymianie, Germanie Friedrich Prinz
Okładka książki Niemcy - narodziny państwa. Celtowie, Rzymianie, Germanie
Friedrich Prinz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Korzenie Europy historia
historia
Korzenie Europy
Deutschlands Frühgeschichte: Kelten, Römer und Germanen
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
Dorota Fałkowska
Niemcy Historia Niemiec Germanowie Frankowie Państwo Franków Średniowiecze Mediewistyka Późny antyk Wczesne średniowiecze Początki Niemiec Chrystianizacja Europy

Na półkach: , , , , , , , , ,

Kompetentnie i spójnie napisany podręcznik o transformacji cywilizacji późnoantycznej w średniowieczną. Autor pokazuje, jak różne ludy i różne procesy doprowadziły ostatecznie do powstania średniowiecznych Niemiec, choć prawdę mówiąc odniosłem wrażenie, że w książce mowa raczej o wschodniej części państwa Franków niż o Niemczech jako takich. Nie jest to historia polityczna ani gospodarcza, ale dość oryginalne ujęcie przekształceń, jakie dokonały się w Europie po upadku Cesarstwa. Widzimy w tej książce, jak powstająca nowa epoka "wybierała" odpowiadające sobie elementy cywilizacji późnoantycznej, rozciągając ją zarazem poza obszar dawnego Imperium Romanum. Ciekawe, że Prinz nie podkreśla roli dawnych tradycji germańskich (jest wobec nich dość sceptyczny),ale raczej wskazuje na kulturotwórczą rolę przekaziciela tradycji starożytnej, jakim był Kościół, zwłaszcza zaś monastycyzm iryjskofrankijski. Narracja jest ciekawie poprowadzona, dotyka także rzadziej omawianych wątków, np. roli relacji germańsko-słowiańskich, nie eksponuje - jak to często robią podręczniki - dynastii kosztem całej reszty ludności. Moim zdaniem "Niemcy - narodziny państwa" to dobra pozycja, która kompetentnie i oryginalnie przybliża czytelnikom problemy wczesnego średniowiecza. Nie zastąpi zapewne podręcznikowej narracji skupionej na dziejach politycznych i gospodarczych, ale na pewno ją rozwinie.

Tomasz Babnis

Słabsza pozycja w świetnej serii PWNu. Cóż miałem chrapkę na historie o Sasach, Alemanach, Turyngach i Bawarach, a ich dzieje opisane są jedynie ma kilku stronach. Autor tonie i brnie w dziejach poszczególnych miast i biskupstw państw Merowingów. Dywaguje i filozofuje oraz rostrząsa poszczególne aspekty społeczeństwa wczesnośredniowiecznego, analizując stopniowe przejście od świata rzymskiego-antycznego do germańskiego-wczesnośredniowiecznego. 2/3 dalsze książki to nudy i flaki z olejem ciężko przez to przebrnąć i dużo w tym nieładu. A szkoda.

Sama książka jest bardzo ciekawa, niestety zła redakcja i tłuamczenie sprawiają, że miejscami czyta się jak po grudzie. I nie chodzi o trudność języka, tylko błędy składniowe, kalki i kulawą interpunkcję.

• Średniowiecze
  • Niemcy
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Korzenie Europy
  • 🏺 Historia - chcę przeczytać