Niemcy - narodziny państwa. Celtowie, Rzymianie, Germanie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Deutschlands Frühgeschichte: Kelten, Römer und Germanen
historia
Bubełe

Pierwsza na polskim rynku synteza najwcześniejszego okresu dziejów ziem niemieckich, na tle historii Europy Środkowej od późnego antyku aż po wczesne średniowiecze, do IX w.

źródło opisu: PWN, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kompetentnie i spójnie napisany podręcznik o transformacji cywilizacji późnoantycznej w średniowieczną. Autor pokazuje, jak różne ludy i różne procesy doprowadziły ostatecznie do powstania średniowiecznych Niemiec, choć prawdę mówiąc odniosłem wrażenie, że w książce mowa raczej o wschodniej części państwa Franków niż o Niemczech jako takich. Nie jest to historia polityczna ani gospodarcza, ale dość oryginalne ujęcie przekształceń, jakie dokonały się w Europie po upadku Cesarstwa. Widzimy w tej książce, jak powstająca nowa epoka "wybierała" odpowiadające sobie elementy cywilizacji późnoantycznej, rozciągając ją zarazem poza obszar dawnego Imperium Romanum. Ciekawe, że Prinz nie podkreśla roli dawnych tradycji germańskich (jest wobec nich dość sceptyczny), ale raczej wskazuje na kulturotwórczą rolę przekaziciela tradycji starożytnej, jakim był Kościół, zwłaszcza zaś monastycyzm iryjskofrankijski. Narracja jest ciekawie poprowadzona, dotyka także rzadziej omawianych wątków, np. roli...

PabloS Szewczyk | 2016-07-03

Słabsza pozycja w świetnej serii PWNu. Cóż miałem chrapkę na historie o Sasach, Alemanach, Turyngach i Bawarach, a ich dzieje opisane są jedynie ma kilku stronach. Autor tonie i brnie w dziejach poszczególnych miast i biskupstw państw Merowingów. Dywaguje i filozofuje oraz rostrząsa poszczególne aspekty społeczeństwa wczesnośredniowiecznego, analizując stopniowe przejście od świata rzymskiego-antycznego do germańskiego-wczesnośredniowiecznego. 2/3 dalsze książki to nudy i flaki z olejem ciężko przez to przebrnąć i dużo w tym nieładu. A szkoda.

abel | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 07 lipca 2017

Sama książka jest bardzo ciekawa, niestety zła redakcja i tłuamczenie sprawiają, że miejscami czyta się jak po grudzie. I nie chodzi o trudność języka, tylko błędy składniowe, kalki i kulawą interpunkcję.

Argallen | 2019-06-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia