Powrót

Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 3) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Återkomsten
Ag2S

Pewnego kwietniowego dnia w rowie znalezione zostaje poćwiartowane ciało. W spokojny sierpniowy poranek więzienie opuszcza domniemany podwójny morderca. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwoma wydarzeniami?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

yaola | 2015-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Czytając kolejną część o komisarzu Van Veeterenie nasunęła mi się myśl: Jak łatwo jest nam osądzać innych, oceniać ich, nie zdając sobie sprawy z tego jak szybko można zrujnować czyjeś życie.
"Powrót" wyjątkowo mi się podobał, sprawił, że gnałam po kolejnych stronach aż do samego końca.

książek: 2059
jamczyk | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Równie niespodziewanie, jak pobyt w szpitalu, na Van Veeterena, spada sprawa "korpusu", ujawniająca ludzkie oblicze komisarza.

Ania | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Trzecia część cyklu przyniosła mi małe rozczarowanie.
Interesująca i wciągająca fabuła. Szkoda tylko, że rozwiązanie pojawia się znikąd. Bezowocne śledztwo, domysły, a potem przewróciłam stronę i Van Veeteren już znał rozwiązanie. Jego szare komórki są niezwykle sprawne, komisarz jest niczym Herkules Poirot. Z tą różnicą, że Poirot zawsze wciągał czytelnika w sprawę, podsuwał tropy i przedstawiał sposób dochodzenia do prawy. I tego właśnie mi zabrakło.

lexis | 2016-09-05
Przeczytana: 02 września 2016

To już trzecie moje spotkanie z Hakanem Nesserem i komisarzem Van Veeterenem. Komisarz depresyjny jak zwykle, a może nawet bardziej, bo poważnie chory, pełen obaw przed czekającą go operacją. I coraz bardziej nie do zniesienia wobec współpracowników. A jednocześnie konfrontujący się z pytaniami zasadniczymi, także tymi o granice sprawiedliwości i granice własne, dotąd nieprzekraczalne.

Depresyjne jest całe śledztwo z ofiarą pozbawioną głowy, dłoni i stóp, co w czasach, gdy badania DNA nie były zbyt rozpowszechnione wydatnie utrudniało pracę śledczym.
Żmudną operacyjną robotę, podobnie, jak w poprzednich tomach wykonuje cały zespół policjantów z Maardam. Przy okazji poznajemy ich po trochu bliżej, dotykamy ich życia prywatnego, drobnych problemów i radości. Męczymy się wraz z nimi wykonywaniem setek bezowocnych czynności, nie prowadzących do jakiegokolwiek przełomu i frustrujemy brakiem postępów w śledztwie.

A Van Veeteren? Koordynuje, słucha sprawozdań, czyta i myśli... Co...

ania | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Uwielbiam takie ksiazki!
Super szybko sie czyta, dialogi i akcja nie sa naciagane. Tylko konkrety.
Nie porywa na tyle, ze nie mozna przestac o niej myslec w "chwilach wolnych od czytania", ale na tyle ciekawa, ze ciagnie nas do niej.
Taki powinien byc kryminal, lekki, latwy i przyjemny, ale oczywicie tylko od czasu do czasu. W chwilach wytchnienia od tych tzw. wielkich ksiazek.

Gąska | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Kto śledzi mojego bloga dokładnie, ten wie, że miałam pewne obawy co do „Powrotu”. Niefortunnie zaczęłam przygodę z Nesserem od niewłaściwej książki, ponieważ tym razem mam nieco lepsze zdanie, niż w przypadku „Żywych i umarłych w Winsford”.

„Powrót” jest trzecim tomem serii o komisarzu Vanie Veeterenie i jak to często bywa, nie znam poprzednich pozycji. Nic nie szkodzi, każda z nich dotyczy innej sprawy, więc czytelnik nie ma najmniejszego problemu w odnalezieniu się w fabule. Tym razem pewnego kwietniowego dnia, dziewczynka, która odłączyła się od grupy dzieci będącej na wycieczce, odnajduje w rowie zawinięte w dywan zwłoki mężczyzny. Okazuje się, że są one niekompletne, nie mają głowy, dłoni, ani stóp. Trop prowadzi do podwójnego mordercy, który po odbyciu wyroku został wypuszczony na wolność. Do czego doprowadzi policjantów zaskakujące śledztwo?

Być może nie jest to pozycja, którą zapamiętam na długo, ale przyjemnie mi było spędzić przy niej kilka grudniowych wieczorów. Ze...

emindflow | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

W pełni podzielam opinię, że cykl powieści z inspektorem Barbarottim jest o niebo lepszy od tego z Van Veeterenem. Trzecia książka z tego ostatniego cyklu jeszcze bardziej utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Czytałem już znacznie lepsze pozycje tego autora, mimo to "Powrót" wart jest przeczytania.

Piotr | 2017-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 listopada 2017

Dobry szwedzki kryminał. Akcja toczy się wolno, jednak wciąga. Bohater ma swoje wady, jednak nie sposób go nie polubić. Jest tak jak trzeba.

Ciekawa i dobrze napisana. Ale bez rewelacji.

Matt Cobosco | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

To moje ósme spotkanie z Håkanem Nesserem i co tu dużo mówić - on po prostu potrafi pisać dobre i spójne powieści kryminalne. Tylko tyle i aż tyle. Pewnie wielu twórcom kryminałów udaje się w karierze napisać jedną lub dwie niezłe powieści, ale do tego, żeby napisać osiem książek, z których żadna nie jest słaba (a kilka wręcz rewelacyjnych) trzeba jednak być autentycznie dobrym pisarzem.