Zdjęcie: proces tworzenia

Wydawnictwo: Galaktyka
fotografia
poradniki
aksala

Zdjęcia Davida przypominają mi dzieła Bressona oparte na koncepcji decydującego momentu. Zwłaszcza jego kolekcja zdjęć z Wenecji emanuje zaskakującą prostotą kompozycji. Znaczenie koncepcji właściwego momentu David akcentuje nastrojem i kolorem (lub jego brakiem). Patrząc na te obrazy, mam apetyt na więcej. Cieszę się, że David duChemin inaczej postrzega świat niż ja. Potrafię docenić i...

Cieszę się, że David duChemin inaczej postrzega świat niż ja. Potrafię docenić i szanuję jego wrażliwość. Mam nadzieję, że czytelnicy podzielą moje odczucia. I że ta książka zainspiruje ich do tworzenia własnych zdjęć oraz doskonalenia umiejętności z tą samą intensywnością i z tak samo głębokimi emocjami, jakie wyraża David.

Art Wolfe

Zdjęcie: proces tworzenia to książka ukazująca pomysły, techniki i proces tworzenia, które doprowadziły do powstania ostatecznych wersji wszystkich zamieszczonych w niej fotografii. David duChemin zaprezentował cztery serie zdjęć, z których każda składa się z około 30 obrazów. Są to kadry wykonane w Wenecji, Kenii, Islandii i na Antarktydzie, opatrzone kompletnymi komentarzami autora. DuChemin opowiada o swoich motywacjach i o kreowaniu poszczególnych obrazów, zaczynając od pomysłu, poprzez komponowanie kadru, a na komputerowej obróbce zapisanego pliku kończąc.
Wszystkie te szczegóły i opisy sposobów powstawania zaprezentowanych fotografii otworzą przed tobą nowe możliwości robienia lepszych i bardziej poruszających zdjęć.

David duChemin z aparatem w ręku uczestniczy w wielu akcjach humanitarnych i zajmuje się fotografią dokumentalną we wszystkich rejonach świata. Z entuzjazmem dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc fantastyczne książki. Cztery z nich ukazały się nakładem wydawnictwa Galaktyka, a tytuł W kadrze: rozważania na temat wyobraźni fotografa stał się światowym bestsellerem. Zdjęcia Davida można zobaczyć na stronie www.davidduchemin.com.

źródło opisu: http://www.galaktyka.com.pl/product,,575.html

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,575.html

książek: 1951
Anna | 2013-12-27
Przeczytana: 24 grudnia 2013

David duChemin zajmuje się zawodowo fotografią. Co prawda ukończył teologię, pracował jako komik estradowy, ale serce jego zawsze związane było z tworzeniem zdjęć. To piąta książka autora. Jeżeli interesują Was jego prace wystarczy wejść na stronę davidduchemin.com
We wprowadzeniu możemy przeczytać taki fragment:

"Dla artysty tworzenie sztuki jest ciężką pracą, walką, która- bardziej niż gotowe zdjęcie, książka czy rzeźba-nadaje sens życiu. Zdaję sobie sprawę z tego, że moje zdjęcia od pewnego momentu muszą żyć samodzielnie i bronić się same w oderwaniu od wysiłku, jaki włożyłem w ich tworzenie. Skoro jednak ten wysiłek decyduje o powstaniu fotografii, to ucząc się rzemiosła technicznego, powinniśmy również poświęcać czas na zrozumienie procesu kierowania obrazu."*

Ostatnio próbuję robić zdjęcia, ale nie znam się na tym kompletnie i myślę, że tego typu książki mogą mi pomóc zrozumieć istotę fotografowania. Wiem, że stworzenie naprawdę ciekawego zdjęcia nie jest zadaniem prostym,...

tao1984 | 2016-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016