Rodzima wiara ukraińska

Wydawnictwo: Toporzeł
religia

Największym dorobkiem każdego narodu jest jego kultura duchowa. Jego własna, nie wprowadzona przez gwałt zniewolenia, nie narzucona przez jakieś imperium, nie importowana z zagranicy. Przez przyjęcie obcych wtrętów w miejsce tworzenia swojej kultury naród traci tożsamość. Tak było z Ukraińcami w internacjonalistycznej rodzinie bratnich narodówzlania się wszystkich ludów i...

Największym dorobkiem każdego narodu jest jego kultura duchowa. Jego własna, nie wprowadzona przez gwałt zniewolenia, nie narzucona przez jakieś imperium, nie importowana z zagranicy. Przez przyjęcie obcych wtrętów w miejsce tworzenia swojej kultury naród traci tożsamość. Tak było z Ukraińcami w >>internacjonalistycznej rodzinie bratnich narodówzlania się wszystkich ludów i narodów>wielkorosyjskośćpogaństwopogaństwem

źródło opisu: Toporzeł

źródło okładki: Toporzeł

Jest to moja pierwsza książka dotycząca rodzimej wiary, którą dorwałam w antykwariacie. Znajdziemy tu wiele informacji o rodzimej wierze Ukraińców, czyli w czasach przed chrystianizacją kraju. Przejrzysty panteon bóstw słowiańskich oraz kalendarium świąt to najmocniejsze atuty książki. Pani Halina Łozko w przystępny sposób nakreśla nam ówczesną sytuację Ukrainy na tle religijnym. Porusza problem dwuwiary, a także wyjaśnia pochodzenie wielu tradycji "prawosławnych", które zostały przekształcone z gruntu rodzimego. Brakowało mi w książce solidnego nakreślenia tła politycznego, które miało duży wpływ na chrystianizację Europy - informacje są bardzo podstawowe. Osoba zainteresowana tematem z pewnością będzie musiała sięgnąć po inne pozycje. Książka jest na pewno dobra na początek, daje minimum wiedzy i zostawia pole do dalszego szukania informacji.