poradniki

W roku 1959 został wydany I tom „Hodowli koni" napisany przez prof. dr. Witolda Pruskiego. Autor omawia w nim historię naturalną koni i ich udomowienia, pokrój, chody i konstytucję, a także przed­stawia opis wszystkich ważniejszych ras i typów koni hodowlanych na świecie. W tomie II, będącym pracą zbiorową, omówione są zagadnienia doty­czące techniki i użytkowania koni. Po latach Wydawnictwo...

Po latach Wydawnictwo oddaje do rąk miłośników i hodowców koni przedruk „Hodowli koni". W odpowiedzi na prośby Czytelników jako pierwszy ukaże się tom II, a dopiero w następnej kolejności tom I. Mamy nadzieję, że pozycja ta, należąca już w tej chwili do klasyki lite­ratury hipologicznej, będzie nadal stanowiła lekturę wszystkich wiel­bicieli koni.

źródło opisu: http://www.pwril.com/

źródło okładki: http://www.pwril.com/

| 2013-02-13
Przeczytana: luty 2013

Opracowanie, które zadziwia dbałością o szczegóły i dokładnością. Niestety wyraźnie daje się odczuć, że informacje dotyczące stanu ,,współczesnego" są mocno nieaktualne. Uderza też wydźwięk polityczny, który w pracy o tematyce zootechnicznej jest zdecydowanie zbędny. Podziwiam wiedzę autora na temat nauki o pokroju, jednak przy nikłej wiedzy na temat użytkowania wierzchowego koni, która aż krzyczy w tej pozycji z każdego akapitu wiedza ta jest nie potrzebna, bo nie podparta praktyką.

Książka, która mimo upływu lat nadal jest aktualna. Jedna z najlepszych pozycji dotyczących hodowli i chowu koni.

wolanka | 2013-09-29

"Hodowla koni" to, moim zdaniem, jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej hipologii. Bardzo kompleksowe opracowanie szczegółowo przedstawia wszystkie ważne zagadnienia z dziedziny historii, pokroju i hodowli. Widać ogromna wiedzę i oczytanie, a także dbałość o umieszczanie wyczerpujacych informacji na dany temat. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie wszystkie działy są aktualne, jadnakże jest to wciąż bardzo wartościowa lektura.

Pi-Tong | 2015-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poradniki