Sokrates tańczący

Wydawnictwo: J. Mortkowicz
Tuwim, poezja, zbiór
poezja
Adrian Tync

"Prażę się w słońcu, gałgan stary...
Leżę, wyciągam się i ziewam.
Stary ja jestem, ale jary:
Jak tęgi łyk pociągnę z czary,
To śpiewam.

Słońce mi grzeje stare gnaty
I mądry, siwy łeb kudłaty,
A w mądrym łbie, jak wiosną las,
Szumi i szumi mędrsze wino,
A wieczne myśli płyną, płyną,
Jak czas..."

źródło opisu: Mortkowicz, 1930

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2017-02-18
Na półkach: Przeczytane, XX-lecie
Przeczytana: 17 lutego 2017

Trudno mi jednoznacznie określić charakter tego tomu. Na pewno jako całość wydaje się on być dojrzalszy od poprzedniego - nie ma tu już tej młodzieńczej radości z życia - trochę głupkowatej, trochę szalonej, pijanej własnym szczęściem. Jest wręcz nostalgia za tamtymi czasami (tomik zadedykowany jest żonie, a więc domyślać się można, że autor w tym czasie wkroczył na nieco bardziej ustatkowany etap swojego życia). Uczucia są tu stonowane, troski - jakby ktoś machnął ręką i stwierdził, że na nic wielkie słowa, na nic mądrość i wielkie pytania, trzeba cieszyć się życiem takim, jakie ono jest.

Ale jednak przebija się gdzież w tym wszystkim wciąż i na nowo - śmierć. Czuje się taką dychotomię: z jednej strony jest rozbuchane życie, tętniące żądzą i płodnością, a z drugiej właśnie śmierć - przyczajona, czekająca na odpowiedni moment, na swój czas. Z jednej strony wiosenna, kolorowa radość, a z drugiej - duszność, zgnilizna, więdnięcie, jakaś przytłaczająca, zgęstniała atmosfera. Jakby...

Sasha | 2016-06-27
Przeczytana: 1999 rok