Studnie przodków

Okładka książki Studnie przodków Joanna Chmielewska
Okładka książki Studnie przodków
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza powieść przygodowa
powieść przygodowa
Krajowa Agencja Wydawnicza
1989-01-01
1989-01-01
przygoda skarby

Kiedy czytałem ją jako kilkunastoletni chłopak - wydawała mi się o niebo lepsza. Zaśmiewałem się do łez. Niestety obecnie chyba dojrzałem do innej literatury. Jednak przez sentyment dają te kilka gwiazdek.

Choć sama fabuła jest utrzymana w raczej zabawnym tonie, to mnie jednak nie śmieszy owa niesamowita łatwość, z jaką autorka/główna postać odmawia swoim interlokutorom bycia w pełni władz umysłowych, z lubością nazywając ich kretynami (opcjonalnie używając synonimów tego słowa). Jest to przynajmniej zniesmaczające.

Kolejna podróż sentymentalna do lat dziecięcych tak już odległych, że mchem i paprocią porosłych. Czytam od piątego roku życia. Odkąd zaczęłam rozpoznawać litery. I od początku z chorobliwą zachłannością, tak wielką, że brakowało książek dla dzieci i młodzieży i posiłkować się musiałam pozycjami z półek dla dorosłych. Czego to ja się w tych latach nie naczytałam. I Faraon i Egipcjanin Sinuhe i Dama Kameliowa i dziesiątki powieści z jamniczkiem i srebrnym kluczykiem i także Chmielewska. Uwielbiałam jej powieści. Pochłaniały mnie całkowicie (choć nie aż tak jak Pan Samochodzik) i bawiły setnie nie bez lekkiego dreszczyku. Dziś ten odbiór jest już zupełnie inny. Przyznam, że przez niektóre z powieści Pani Chmielewskiej trudno byłoby mi teraz przebrnąć. "Studnie przodków" nadal ciekawią i bawią i nawet niezbyt trącą myszką choć lat już mają sporo. To moim zdaniem jedna z lepszych powieści tej autorki. Polecam wielbicielom zwariowanych komedii z lekka abstrakcyjnych.

Pełna chata rodzinki, kipiącej zwariowanymi pomysłami i wyskokami to gwarancja ubawu.

Historia ciekawa i jak napisana, iskrząca wybornym humorem. W tle zbrodnie, ale jakby mało istotne, najważniejsze poszukiwanie skarbu i osobliwa rodzina. Czyta się jednym tchem, a czytaniu często towarzyszą wybuchy śmiechu.

Świetna komedia kryminalna! Mimo nieprawdopodobnych zdarzeń książkę odbieram jako niesamowicie autentyczną – mimo iż historia jako całość jest na pewno wymyślona, ale postacie są takie prawdziwe, dialogi takie pasujące do ich charakterów, wszystko takie żywe i takie właśnie – autentyczne. Autorka ma niezwykły dar wyłuskiwania komizmu z obserwowanych przez siebie zdarzeń i zasłyszanych dialogów i potem potrafi to przelać na papier. Kiedyś w życiu spotkałam takiego człowieka, który miał podobny dar. Zauważał to samo co i pozostali członkowie wycieczki, ale jak on zauważył i skomentował, czy zwrócił uwagę na jakiś szczegół, to była z tego „beczka śmiechu”. To prawdziwy dar. Joanna Chmielewska ma podobny dar niezwykle rozwinięty. Pisze o tym na czym się zna, opisuje znane jej realia oraz, myślę, przedstawia ludzi których zna, ale wyłuskuje z każdej sytuacji maksimum komizmu.
W Studniach Przodków spotykamy się z zabawną i zwariowaną rodziną Joanny i z zaangażowanym w odzyskiwanie skarbów narodowych młodym historykiem sztuki – Michałem. Jest i parę wrednych typów dążących po trupach do zagarnięcia łupów. Akcja jest szybka, wciągająca, ciekawa, zabawna.
Słuchałam w wykonaniu (jak zwykle rewelacyjnej) Ewy Abart.

Ujdzie... prawdopodobnie lata temu mi się lepiej podobała...typowe wątki i dialogi jak w każdej książce Chmielewskiej

[...]
-Czy cały świat usiany jest studniami naszych przodków ?
Czy ja już do końca życia będę rozkopywała studnie po pradziadkach ?
[...]
- Moim zdaniem jedyną drogą do skarbu jest wnikliwa analiza hipotetycznych pomysłów testatorki i jej notariusza.
- Ależ to nasz dziadek chował, a on był chytry.
[...]
-To było bardzo romantyczne. Pewnej burzliwej nocy, pod kościół podjechał wóz, zaprzężony w cztery spienione konie.
- Pod tutejszy kościół ?
- Pod tutejszy. Z kościoła wyszedł ksiądz i poświęcił ładunek. Na wozie siedziało dwóch ludzi. Jednym z nich był znany księdzu Franciszek Włókniewski, który złożył ofiarę w wysokości 200 rubli w złocie. Gdyby nie ta hojna ofiara pewnie by ksiądz wydarzenia nie zapisywał. W każdym razie scena nosiła znamiona wielkiego pośpiechu.
[...]
Straty ponosimy przez brak wytrwałości.

𝗕Ł𝗬𝗦𝗞𝗢𝗧𝗟𝗜𝗪𝗔 𝗡𝗔𝗥𝗥𝗔𝗖𝗝𝗔 𝗕𝗔𝗪𝗜, 𝗨𝗖𝗭𝗬, 𝗣𝗥𝗭𝗘𝗦𝗧𝗥𝗔𝗦𝗭𝗔 !
Kolejny kryminał Pani Joanny na najwyższym humorystycznym poziomie. Tym razem w formie słuchowiska, z plejadą wykonawców :
Magdalena Cielecka, Joanna Jędryka, Zofia Saretok, Grażyna Marzec, Marcin Przybylski, Elżbieta Kijowska, Krzysztof Banaszyk, Jan Jurewicz, Barbara Zielińska, Leon Charewicz, Grzegorz Wons, Marcin Toński, Sławomir Pacek, Krzysztof Kowalewski, Marek Barbasiewicz, Monika Dryl, Krzysztof Kumor, Katia Paliwoda.
Wspaniale wykonana robota na poziomie montażu, efektów dźwiękowych, urealnia całe doświadczenie audio czytelnicze.Czarny humor z perfekcyjnie skonstruowanymi postaciami do tego intrygująca, pełna tajemnic intryga, fenomenalna robota detektywistyczna to gwarancja wspaniałej przygody.
𝗣𝗔𝗡𝗜 𝗝𝗢𝗔𝗡𝗡𝗔 𝗖𝗛𝗠𝗜𝗘𝗟𝗘𝗪𝗦𝗞𝗔 𝗡𝗜𝗘𝗭𝗔𝗣𝗥𝗭𝗘𝗖𝗭𝗔𝗟𝗡𝗜𝗘 𝗡𝗔𝗝𝗟𝗘𝗣𝗦𝗭𝗔 𝗡𝗔 𝗪𝗔𝗞𝗖𝗝𝗘 𝗭 𝗞𝗥𝗬𝗠𝗜𝗡𝗔Ł𝗘𝗠 ! 😉👍

p.s.
Dziękuję @xymena_araszkiewicz za udostępnienie tego słuchowiska 🤗

[...]
-Czy cały świat usiany jest studniami naszych przodków ?
Czy ja już do końca życia będę rozkopywała studnie po pradziadkach ?
[...]
- Ależ to nasz dziadek chował, a on był chytry.
[...]
-To było bardzo romantyczne. Pewnej burzliwej nocy, pod kościół...

Kolejne spotkanie z Joanną i jej rodziną. Tym razem nie na bocznej drodze a przy jednej z trzech studni.

Polecam

Polecam

Kontynuacja "Bocznych dróg" z rodziną Joanny w roli głównej. Niesamowite sytuacje, zwariowane postaci i dialogi. Protest przeciwko wywożeniu z Polski dóbr kultury. Polecam wszystkim!

• Joanna Chmielewska
  • Kryminał