The ABC Murders
kryminał, sensacja
Angela21

Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery"A","B"i"C"... Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"? Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. Obok zwłok zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, potocznie zwany ABC. Co więcej, także swoje listy...

Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. Obok zwłok zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, potocznie zwany ABC. Co więcej, także swoje listy podpisuje jako"A.B.C.". Czyżby zabójca cierpiał na kompleks alfabetyczny? Herkules Poirot przeczuwa, że za tym pozornym szaleństwem skrywa się umysł przebiegły i metodyczny, a celem zostawianych wskazówek jest skierowanie policji na fałszywy trop.

fragment:
-Hm...Hm...-główny inspektor potarł podbródek i spojrzał na doktora Thompsona.- Przypuśćmy, że odmówimy szaleńcowi rozgłosu, na którym mu zależy. Jak pan sądzi, doktorze, co wtedy zrobi?
-Zapewne popełni nową zbrodnię.
-A jeżeli ogłosimy wszystko w prasie, jaka będzie jego reakcja?
-Identyczna. Ale podsycimy jego megalomanię, albo ją urazimy. Wynik będzie ten sam: nowa zbrodnia.
-Co pan na to, Poirot?
-Zgadzam się całkowicie z panem doktorem.
-Hm... Trudny orzech do zgryzienia... Jak pan przypuszcza, ile morderstw planuje ten szaleniec?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://publicat.pl/dolnoslaskie/oferta/kryminaly/abc_65,2410,680.html

Dominika | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

Dziwnie zaczął się rozdział drugi niniejszej książki, wprowadził zamieszanie, ale zacznijmy od początku! Wydaje się, że ktoś próbuje zabawić się z naszym detektywem w kotka i myszkę.

1. Poirot otrzymuje pierwszy list - będzie zabójstwo w Andover. Policja nie bierze tego poważnie. List się sprawdza. Zabójca pani Ascher zostawia rozkład jazdy ABC. Śledztwo trwa.
2. Nadchodzi drugi list, następne będzie Bexhill. Wszyscy zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje zamordowana młoda dziewczyna, kelnerka. Ponownie śledczy zauważają przy ofierze rozkład ABC.
3. Potem trzeci list, miejscem zbrodni Churston. Znowu nie udaje się powstrzymać szaleńca, który zabija w porządku alfabetycznym.

A.B.C.

Czy będą dalsze akty tego mrożącego krew w żyłach przedstawienia? Jakie są motywy postępowania szaleńca? Czy coś łączy wszystkie morderstwa? Herkules będzie miał nie lada orzech do zgryzienia, ale oczywiście rozwiąże zagadkę i po raz kolejny zabawi się w swatkę. To się nazywa mieć rozliczne talenty....

Lodołamacz | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Wstyd się przyznać, ale do tej pory nie miałem do czynienia z powieściami Agathy Christie. W tamtym roku postanowiłem to zmienić i spodobała mi się seria chociaż musze przyznać wybór krótkich opowiadań nie jest miernikiem talentu autorki zdecydowanie lepiej radzi sobie w dłuższych powieściach dotyczących konkretnej sprawy.

A.B.C. to wciągający kryminał, a jego zaletą jest też to, że czyta się szybko. Kolejna ciekawa zagadka kryminalna tym razem dotycząca serii zabójstw, którą bez problemu odgadł niezawodny jak zawsze Herkules Poirot.
Zakończenie to emocjonujący finał w wykonaniu słynnego detektywa, który na zawsze zapisał się do koanonu literatury kryminalnej.

Muszę jednak przyznać, mam wrażenie, że autorka wprowadziła czytelnika w błąd nie przedstawiając pewnych faktów w związku z tym źle odgadłem motywy zbrodni, a to doprowadziło do oskarżenia prze mnie niewinnej osoby.
Na szczęscie detektyw wyprowadził mnie z błedu o czym wspomniałem wcześniej.

Chociaż autorka specjalnie...

April | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Do tej powieści ciągnęło mnie od zawsze i nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu się za nią zabiorę. I w końcu ten dzień nadszedł.

Anglią wstrząsa ciąg niezwykłych morderstw, których sprawca jest ciągle nieuchwytny. Swoje ofiary wybiera skrupulatnie, ponieważ jej nazwisko i miejsce zamieszkania zaczyna się na kolejne litery alfabetu. Dodatkowo, przy zwłokach nasz zabójca zostawia otwarty rozkład jazdy, potocznie zwany ABC, a przed każdą popełnioną zbrodnią wysyła list, w którym informuje dokładnie gdzie i kiedy nastąpi katastrofa. Adresatem listów jest oczywiście słynny detektyw, Herkules Poriot, który nie pozostawia sprawy samej sobie.

Muszę wyznać mój ogromny podziw do Agaty Christie. Ta kobieta każdą "swoją" zbrodnię ma przemyślaną. Jej pomysły wzbudzają podziw, bo kiedy myślimy, że wiemy, kto tak naprawdę jest mordercą i śmiejemy się z tego, bo autorka od początku podtyka nam to pod nos, szaleńcem okazuje się być ktoś inny, ktoś, o kim nawet byśmy nie pomyśleli.

Jeden z...

Ima | 2016-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Christie i jak na pierwszą jej książkę wciągnęła mnie całkowicie. Ciekawa akcja, morderstwo jakiego jeszcze nie było oraz nurtujące mnie pytania, na które nie potrafiłam odpowiedzieć.

Na początku nie mogłam wciągnąć się w klimat powieści. Jednak z czasem zaczęłam pogłębiać się w historię. Porywająca zagadka, na którą myślałam, że znałam rozwiązanie. Fałszywy trop zmylił mnie całkowicie, a zakończenie po prostu mnie zamurowało. Na początku intrygi wydawało mi się, że jest za łatwo, za szybko otrzymaliśmy odpowiedź. Było to mylące i jest to przykład, że nie można się sugerować przypadkiem. Poirot wykazał się wielką inteligencją, sprytem oraz swoimi ,,szarymi komórkami'', aby pojąć rozumowanie mordercy A.B.C. .

Z przyjemnością sięgnę po następne części, w których bierze udział Poirot, aby następnym razem spróbować szczęścia i rozwiązać zagadkę wraz z detektywem.

mala1x9 | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Dziś skończyłam. Muszę przyznać, że czuję lekkie rozczarowanie. Chyba spodziewałam się czegoś bardziej trzymającego w napięciu. Niestety było nieco nudno.
Co prawda koncepcja samej zagadki morderstw była interesująca, ale jakby mi czegoś zabrakło.
Książka rozpoczyna się od tego iż detektyw Poirot otrzymuje list informujący iz w najbliższym czasie zostanie popełnione morderstwo. Zostaje podana dokladna data i miejsce zbrodni. Morderca informuje w ten sposób detektywa o każdej popełnianej przez siebie zbrodni - nie wierząc w to, iż Poirot jest na tyle sprytny i inteligentny aby go wytropić.
Duży plus za postać detektywa Poirota. Spodobał się mi :P Interesujący umysł :)
Zakończenie owszem było zaskakujące, niespodziewane, ale mimo wszystko czuję niedosyt.

Ramzes1988 | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Ta książka to tak naprawdę pierwszy taki przypadek, kiedy morderca rzuca ewidentne wyzwanie wielkiemu Herkulesowi Poirot bawiąc się z nim w kotka i myszkę, ale po kolei.
Mały Belg dostaje list, w którym nieznajomy ostrzega go, że zginie osoba o nazwisku zaczynającym się na literę "A", przeciwnik jest na tyle bezczelny, że podaje dokładną datę i miejsce zbrodni. Jak wiadomo detektyw jest przekonany o swoim geniuszu, także oczywistym jest, że nie pozwoli sobie na takie kpiny pod swoim adresem.
Super książka, bardzo fajnie się czyta, trochę mi to przypominało film "Se7en", gdzie również morderca prowadził swoistą gierkę z kryminalnymi.

Kamila Głowacka | 2017-02-20

Koncepcja historii bardzo ciekawa, jednak w wykonaniu czegoś mi zabrakło... jakiejś takiej wisienki na torcie. Niemniej niezrażona wcale z miłą chęcią sięgam po kolejne dzieło Agathy!

Charlotte097 | 2017-08-07

Moim zdaniem to jedna z ciekawszych książek pani Christie. Nie będę się rozpisywać bo mamy tu wszystko co musi być w dobrym kryminale. Wciągająca fabuła, alfabetyczne morderstwa inne niż gdziekolwiek oraz podejrzani, którzy oczywiście okazują się niewinni, bo zabójcą jest zupełnie ktoś inny. Nie może również zabraknąć króla detektywów: jajogłowego, niskiego Herkulesa Poirot'a, który rozwiąże każdą zagadkę. Krótka książka, idealna do kawy i ciasta.

Kryminał od samego początku rozwija intrygę, już sam tytuł jest sugestią. Jednak nic nie jest takie oczywiste, jakby się zdawało. Ktoś morduje ludzi w porządku alfabetycznym i co więcej, zawsze wcześniej wysyła list z informacją, gdzie i kiedy można spodziewać się kolejnej ofiary. Za każdym razem podpisuje się "A.B.C.", a na miejscu przestępstwa zostawia rozkład jazdy. Co łączy ze sobą ofiary? Czy Herculesowi Poirot uda się przejrzeć zamiary mordercy i zrozumieć jego postępowanie? Przez całą powieść, wraz z nim zbieramy porozrzucane po akcji niepozorne poszlaki, które w obliczu rozwiązania, stanowią spójną całość. Całość nieoczywistą i zaskakującą. Wręcz bardzo zaskakującą. Ale co tu dużo mówić, to Agatha Christie, po niej zawsze spodziewam się dobrej literatury i nigdy się nie zawiodłam. Zresztą, to właśnie Ona sprawiła, że tak bardzo kocham i wielbię ten gatunek. W ogóle czytanie. Dorastałam z serialem na podstawie jej powieści o tym małym, grubym, wąsatym Belgu, który ma alergię...

Kaja | 2016-11-28

Jak dla mnie każda książka Agathy Christie jest rewelacyjna, a najbardziej lubie sprawy które prowadzi detektyw Poirot. Doskonały detektyw Poirot odkrywa właściwe motywy działania tajemniczego szaleńca. Odkrywa, że tak naprawdę jego celem musiało być jedno konkretne morderstwo, pozostałe zaś służyły jedynie do zachowania pozorów alfabetycznej gry. Wybrał nawet kozła ofiarnego - rozchwianego emocjonalnie człowieka o nazwisku Aleksander Bonaparte Cust. Clarke wysyłał go w miejsca kolejno popełnianych przez siebie zbrodni, by po jakimś czasie policja wpadła na jego trop i powiesiła niewinnego człowieka tylko ze względu na jego chorobę psychiczną oraz odpowiednie nazwisko (inicjały A.B.C). Detektyw również przewiduje, że morderca będzie chciał popełnić samobójstwo, więc dba o to, że w kieszeni Clarke był pusty magazynek.