Urodziłam się nad Bajkałem

Wydawnictwo: MWK Sp. z o.o.
literatura faktu
AniaF

Książka autobiograficzna, wspomnieniowa.Dziewczynka urodzona nad Bajkałem, wychowana w dwóch kulturach, buriackiej i rosyjskiej. Ojciec buddysta, weteran wojenny, z bogatej książęcej rodziny mongolskiej wprowadza córkę w świat życiowej mądrości i filozofii buddyjskiej, zaraża stoickim spokojem i poczuciem humoru. Kultura Wschodu, rytuały, legendy, życie nomadów w stepie."Mój ojciec mawiał: uważaj na to,co mówisz dziecku.Nigdy nie wiesz, jak wiele ono zrozumie."

źródło opisu: Matras

źródło okładki: wydawnictwo MWK

Książka przede wszystkim stanowi piękną opowieść o ludności zamieszkującej tereny należącej do Związku Radzieckiego Buriacji w okresie powojennym. Wspaniale pokazana zostaje codzienność życia w dwóch kulturach - rosyjskiej i buriackiej, w dwóch wiarach - prawosławiu i buddyzmie. Obrządki i obyczaje, które są tak różne, a jednak funkcjonują obok siebie bezkonfliktowo, czasem wręcz się uzupełniając. A wszystko to widziane oczami dziecka. Świetnie mi się czytało tę książkę, jest napisana przystępnym językiem i ze sporą dozą humoru.

Książka nie dość, że przepikęna i ciepła to jeszcze wielowymiarowa.
Autorka jest rzadkim ogniwem między Dawnym dobrym czasem a dzisiejszą nowoczesnością. Wywodzi sie z fascynujacej krainy pełnej duchow, buddyjskich magicznych istot i mongolskich hord, ktore wciaz chętniej zamiszkują w jurtach popijając kumys.
6 letnia, muzycznie utalentowana i wrazliwa dziewczynka opowiada nam o roku życia w krainie dzieciństwa które każdy chciałby przeżyć, krainie dziecinstwa, w której kluczową postacią był ojciec a lekcje wychowania których udzielal małej bohaterce są wciąż aktualne, każdy może zastosować filozofię buddyjską postrzeganą oczami zasłużonego kawalerzysty do własnego życia.
Tło roi sie od drugoplanowych barwnych postaci. Naszą ulubienicą szybko staje sie Niania, prostoduszna wiejska dziewczyna z rosyjskiej rodziny, a moją najwiekszą sympatię zdobył olbrzymi wuj-myśliwy, oraz prawie 100-letnia Babcia, która jako zagorzała buddystka pragnęła odmówić milion mantr i w nagrodę spotkać...