1989. Koniec systemu

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
literatura faktu
MaiTakeru

Broszura 1989. Koniec systemu w niezwykle przystępny i atrakcyjny sposób opowiada o przemianach ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej w 1989 roku. W pierwszej połowie roku kluczowa opowieść prowadzona jest z polskiej perspektywy, inne kraje regionu obecne są w najważniejszych dla siebie momentach. Druga połowa roku przedstawiona została przez pryzmat doświadczeń Węgier, NRD,...

W pierwszej połowie roku kluczowa opowieść prowadzona jest z polskiej perspektywy, inne kraje regionu obecne są w najważniejszych dla siebie momentach. Druga połowa roku przedstawiona została przez pryzmat doświadczeń Węgier, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii – za każdym razem uzupełniana najważniejszymi wydarzeniami w Polsce i pozostałych krajach regionu.

Taka konstrukcja pomaga zrozumieć mechanizm przejścia od komunizmu do demokracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ukazuje dynamikę tego procesu – zgodnie z przyjętymi za motto publikacji słowami Timothy Gartona Asha: „W Polsce to trwało 10 lat, na Węgrzech 10 miesięcy, w NRD 10 tygodni, może w Czechosłowacji zajmie to 10 dni...”, uzmysławiając przy tym rolę, jaką w tym procesie odegrała Polska. Cała opowieść ma charakter bogato ilustrowanego (zdjęciami, plakatami, ulotkami itd.) rozbudowanego kalendarium, wzbogaconego o fragmenty relacji, cytaty z prasy, dokumentów, przemówień i innych źródeł. Broszura przygotowana została przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią w Warszawie na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 112 stron, ponad 130 ilustracji.

źródło opisu: Ośrodek Karta, 2009

źródło okładki: http://ksiegarnia.karta.org.pl/

MaiTakeru | 2013-02-15
Na półkach: Historia
Przeczytana: 15 lutego 2013

Tytuł ten nie jest zbyt obszerny, ale i tak oferuje sporo materiałów archiwalnych - zarówno zdjęć (szczególnie ciekawych), jak i fragmentów wypowiedzi, przemówień czy też artykułów z roku 1989. Wydawnictwo skupia się przede wszystkim na wydarzeniach w Polsce, ale nie tylko. Szkoda jedynie, że rozdział (rozdzialik raczej) poświęcony Bułgarii ma objętość zaledwie 4 stron i jest tym samym dużo krótszy od pozostałych.

Jednak mimo to "1989. Koniec systemu" to b.dobra (i b.ładnie wydana) pozycja uzupełniająca wiedzę o tym okresie w historii najnowszej. Uzupełniająca - ponieważ poszczególne wydarzenia są tu zaprezentowane mocno skrótowo i wobec tego bez sięgnięcia po inne opracowania wiele nam się w głowie nie rozjaśni. Jednakże warto zapoznać się z "1989..." dla zawartych tu materiałów archiwalnych, a w przypadku osób niezaznajomionych zbytnio z epoką końca komunizmu w Europie - również na zachętę do dalszych lektur.

Rafal Bujnowski | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016