Chwała miasta

Wydawnictwo: Fundacja Bęc Zmiana

Warszawa promuje się przede wszystkim jako miasto pustych przestrzeni, ściągające inwestorów obietnicą architektury, którą będą mogli tu zbudować, osiągając przy okazji wysoką stopę zwrotu inwestycji; jako miasto nowoczesnych biurowców, kuszące turystów (współczesnymi) zabytkami i zbytkowną infrastrukturą sportową. Tymczasem od dziesięciu lat narasta wzrost oddolnego zainteresowania miastem i architekturą, budzą się ruchy miejskie, prowadzone są badania zjawisk miejskich, działania pogłębiające wiedzę o mieście inicjowane są przez entuzjastów, za którymi często nie stoją żadne instytucje, ale dla których podstawą jest szczera chęć poznania swojego lokalnego środowiska. Przygotowana przez nas publikacja analizuje oficjalny obraz miasta-firmy kształtowanego na międzynarodowych targach inwestycyjnych, a przede wszystkim przedstawia Warszawę, jako miasto znaczących dokonań architektów i urbanistów - których nowatorska i eksperymentalna działalność staje się dziś pożywką nowoczesnego rozumienia miasta przez jego mieszkańców.

Autorzy:
Berezowski/Bujas/Nawrocki, Crowley, Cymer, Damięcki, Domaradzki, Dukaj, Fayeton, Gdula/Sadura, Giergoń, Hansenowie, Happach/Komorowska, Grospierre, Hirschbichler, De Iacobis, Jacobs, Juskowiak, Kacperski, Kamiński/Siedlecki, Kaniewski, Kibort, Kiszluk, Kobos, Koch, Krasucki, Kuciewicz, Kusiak, Leder, Leśniakowska, Lewandowski, Malisz, Mika, Nawratek, Nowicki, Piątek, Polyak, Pustoła, Ratajczyk, Sołtan, Sosnowski, Springer, Syrkusowie, Trammer, Vanstiphout, Warszawa Funkcjonalna, Wąsowski, Zagórski

źródło opisu: http://funbec.eu/

źródło okładki: http://funbec.eu/