historia Rusi, Ruś Kijowska
welesxxi

źródło okładki: zdjęcie własne

zbyszek | 2014-04-02
Przeczytana: 29 marca 2014

W tym roku mija 60 lat od wydania w Londynie w j.angielskim (tłumaczona z rękopisu w j.polskim) dzieła Henryka Paszkiewicza "Origin of Russia" czyli "Początki Rusi".Jest to najbardziej znana w w świecie naukowym naszego globu praca polskiego historyka.Znalazła bardzo duży oddżwięk będąc omawiana w 25 czasopismach naukowych w świecie anglosaskim,Niemczech,Francji,Italii.Hiszpanii,Belgii,ZSRR,
Japonii,Indiach,Polsce.
Dzięki tej publikacji autor został odsądzony od "czci i wiary" w ZSRR i krajach zależnych i okrzyknięty czołowym normanistą a tym samym wrogiem politycznym.W Polsce został skazany na wymazanie z naukowego obiegu.Nawet w przypisach przed 1990 rokiem bardzo trudno znależć jego nazwisko ,chociaż jego dorobek naukowy na temat średniowiecza w Polsce jest znaczący.
Sama praca dotyczy głównie początków Rusi w IX - XI wieku.H.Paszkiewicz zaproponował nową metodę (oparta o treści religijne) odczytywania kroniki Nestora ,podstawowego żródła dla omawianych czasów ,dzięki której jej...

Turms | 2013-02-20
Przeczytana: 2008 rok

Patrząc z obecnej perspektywy można odnieść wrażenie, że Paszkiewicz próbuje w niektórych momentach wyważać otwarte drzwi. Nie mniej należy zwrócić uwagę na fakt, że książka została napisana i wydana po raz pierwszy w latach 50. stąd też założenia autora nie były w pełni uznawane przez środowiska naukowe.