Trzy komedie: Lizystrata, Sejm kobiet, Plutos

Wydawnictwo: Ossolineum
Lisistráte; Ekklesiázousai; Ploutos
komedie greckie
joanna

Bohaterka komedii Lizystrata, przywódczyni ateńskich kobiet, jako sposób na przywrócenie pokoju proponuje... kobiecy strajk erotyczny. Bohaterka Sejmu kobiet, Praksagora chce uzdrowić państwo przez uchwałę zgromadzenia ludowego, wówczas niedostępnego dla kobiet. Plutos pokazuje związek między bogactwem a sprawiedliwością. Z satyry i karykatury komedii wyłania się niezwykle barwny i autentyczny obraz życia Aten.

źródło opisu: ossolineum.com.pl

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Agnes | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Książka zabawniejsza od wielu dzisiejszych komedii i napisana przystępnym językiem. Tak się złożyło, że zajrzałam do niej w poszukiwaniu pewnego cytatu i odłożyłam dopiero jak skończyłam czytać. Trafnie wytyka błędy ówczesnych polityków i pozwala się odprężyć. Częste występowanie ironii, humor czasem subtelny, czasem nie do końca. Jak dla mnie każdy Europejczyk powinien ją przeczytać.