Motywowanie uczniów do nauki

Tłumaczenie: Krzysztof Kruszewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Motivating Students to Learn
poradniki

Autor przedstawia zasady, sposoby i strategie motywowania uczniów do uczenia się z wykorzystaniem ich już istniejących motywacji wewnętrznych. Autor konkretnie i prosto przedstawia zasady, sposoby i strategie motywowania uczniów do nauki. Pokazuje, jak w tym celu wykorzystać zarówno motywację wewnętrzną uczniów jak i nagrody zewnętrzne. JERE BROPHY, znany w świecie profesor psychologii i edukacji, zaangażowany w wielu projektach z zakresu psychologii uczenia się i nauczania, odpowiada na pytania:

* jak pracować nad motywacją każdego ucznia w klasie, nad nabywaniem przez niego zaufania do siebie jako uczącego się
* jak dostosowywać strategie motywacyjne do różnic indywidualnych i grupowych oraz przypadków „trudnych”
* jak sytuować je w planowaniu lekcji, aranżacji grup i przestrzeni, dobieraniu stylu nauczania i oceniania.

Książka jest adresowana do studentów pedagogiki, kierunków nauczycielskich, nauczycieli-praktyków, a także do zaangażowanych w proces nauczania rodziców uczniów. Systematyzując wiedzę na temat motywacji może być traktowana jako praktyczny przewodnik po strategiach motywacyjnych. ętrznej oraz nagród zewnętrznych.

źródło opisu: pwn.pl

źródło okładki: pwn.pl

kiniaa_zak | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Autor napisał tę książkę dla nauczycieli, którzy chcą zgłębić temat motywacji swoich uczniów. Jednak szczerze mówiąc, mimo, iż książka jest bardzo obszerna nie czuję, bym tak samo wiele dzięki niej zyskała. Zbyt mało jest w niej wskazówek typowo praktycznych. Według mnie jest to pozycja idealna dla prawdziwych pasjonatów tematu motywacji szkolnej lub piszących oń pracę. Każdy rozdział podzielony jest na kilka podrozdziałów, które wieńczą ogólne wnioski i podsumowanie, co ułatwia porządkowanie sobie w głowie nowych treści. Czy każdy nauczyciel powinien ją przeczytać? Nie wiem. Ale na pewno każdy ma wręcz obowiązek się tym tematem (motywacji oczywiście) zainteresować!

adrianna | 2012-11-04

całkiem niezłe