Hod kroz godinu. Mitska pozadina hrvatskih narodnih običaja i vjerovanja

Wydawnictwo: Golden Marketing
mitologia Słowian
serbski
welesxxi

Riječ je o drugom, proširenom i izmijenjenom izdanju. Dodana su sljedeća poglavlja - “Praslavensko i praindoeuropsko”, “Bogorodica staroga svijeta”, “Mit u prostoru” - koja znatno proširuju i detaljnije obrađuju građu iznesenu u prvome izdanju. Belajeva se metoda temelji na sučeljavanju filoloških interpretacija rekonstruiranih mitskih fragmenata s etnološkom rekonstrukcijom obredne (običajne)...

Belajeva se metoda temelji na sučeljavanju filoloških interpretacija rekonstruiranih mitskih fragmenata s etnološkom rekonstrukcijom obredne (običajne) radnje. Autor zapravo rekonstruira (pra)slavensko bajoslovlje, jer do (pra)hrvatskoga bajoslovlja (mitologije) možemo doći tek preko rekonstrukcije praslavenskoga, ako ga uklopimo u širi indoeuropski kontekst i onda dobivene spoznaje primijenimo na hrvatske prilike.
Vitomir Belaj pronalazi tragove pretkršćanske slavenske vjere u hrvatskom folkloru te sasvim legitimno izdvaja
Peruna i Velesa kao glavne junake praslavenske mitologije. Različite aspekte mitske priče o životu božanskoga junaka Peruna povezuje Belaj s recentnim hrvatskim pučkim običajima, tumačeći nam tako postanak i razvoj mnogih vjerovanja i štovanja.
Knjiga je proglašena sveučilišnim udžbenikom.

źródło opisu: Golden marketing 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie