Sprawa pechowca

Okładka książki Sprawa pechowca Nadia Szagdaj
Okładka książki Sprawa pechowca
Nadia Szagdaj Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Kroniki Klary Schulz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kroniki Klary Schulz (tom 1)
Bukowy Las
2013-02-22
2013-02-22
Breslau detektyw kryminał

Okładka książki RAK Grzegorz Filarowski, Nadia Szagdaj
RAK Grzegorz Filarowski...
Okładka książki Nocne mary. Opowieści niekoniecznie na dobranoc Sylwia Błach, Rafał Christ, Arnold Cytrowski, Łukasz Dubianowski, Tomasz Duszyński, Norbert Góra, Maciej Klimek, Marcin Kowalczyk, Marta Kucharska, Wojciech Kulawski, Graham Masterton, Tomek Miłowicki, Karolina Mogielska, Jarosław Adam Pankowski, Rafał Grzegorz Sawicki, Łukasz Śmigiel, Hubert Smolarek, Nadia Szagdaj, Honza Vojtisek, Paweł Widomski, Flora Woźnica, Olek Zielonka
Nocne mary. Op... Sylwia Błach, Rafał...

Ciekawa wymowa książki jak na dzieło kobiety. Wychodzi na to, że lekkomyślna pani detektyw bez pomocy panów położyła by sledztwo koncertowo, tracąc przy okazji życie. Postać Klary trochę nie pasuje do epoki w jakiej dzieje się książka, ale ogólnie jest miło i ciekawie. Dam szansę kolejnym częściom.

Lecę po kolejny tom!

Lecę po kolejny tom!

Przeciętna. Spodziewałem się czegoś lepszego.

Przeciętna. Spodziewałem się czegoś lepszego.

Bardzo dobry kryminał retro, którego akcja osadzona jest we Wrocławiu, tuż przed I wojną światową. Pierwszoplanową rolę odgrywa tu Clara Schulz córka byłego policjanta i żona szanowanego lekarza, której niecodziennym hobby są zagadki detektywistyczne. Autorka dobrze oddała klimat starego Wrocławia, akcja tocząca się z początku powoli szybko nabiera tempa.

Przeciętny kryminał. Autorka chciała się wyróżnić przeniesieniem akcji do Wrocławia z początku XIX wieku, ale raczej to zaszkodziło niż pomogło.

Ta powieść to rewelacja. Po pierwsze jest mocno klimatyczna. Po drugie niesamowicie skonstruowana. Autorka przenosi nas nie tylko w fabule w poprzednie stulecie, ale również w opisie miejscowości odwiedzanych przez głównych bohaterów. Są pruskie nazwy miast i ulic z odnośnikami do obecnie używanych nazw, są archiwalne fotografie obiektów, są opisy wyglądu nieistniejących już budynków. A pośród tego wszystkiego niebanalna sprawa kryminalna. Czego chcieć więcej od PORZĄDNEJ KSIĄŻKI.
Gwiazdka odjęta za doktorka psychiatrę i jego wzajemnych stosunków z Klarą. Ten wątek osobiście mnie drażnił.

Nie mogłam się oderwać od czytania.Nawet uszykowana kolacja musiała poczekać bo ważniejsze było ukończenie książki.Ekscytująco spędziłam czas w dawnym Wrocławiu.Uraczyłam się pięknem języka.Tutaj uznanie dla współczesnej autorki;napisała wyśmienity kryminał retro;z duszą.Polecam.

Mnie się podobała. Wrocław retro, z czasów kiedy nikt nawet nie śnił, że może być nasz. Lubię książki w takim klimacie. I mimo, że miło spędziłam czas to muszę uciec się do porównania, że dla mnie w dalszym ciągu mistrzem klimatu dawnego Wrocławia jest Pan Marek Krajewski.

Kryminał retro - rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1910 roku. Samozwańcza detektyw Klara Schultz z łatwością rozwiązuje zagadkę kryminalną, chociaż nie ma nigdzie wstępu :) Jest kłótliwa z natury i żałuje, że bicie ludzi jest karalne :) Subiektywnie rzecz biorąc - zabrakło mi wiarygodności w tej opowieści.

Kryminał retro... Przez pół książki myślałam sobie, że wydawca przesadził. Po przeczytaniu całości mam poczucie, że to jednak bardzo dobre określenie, trafnie oddające zawartość. Autorka bawi się konwencją i daje nam książkę stylizowaną, taką nowoczesną wizję przeszłości. Jeśli szukacie czegoś, co da wam wiedzę o obyczajach tamtych czasów, to się zawiedziecie, bo to nie jest źródło naukowe. Jednak jeśli interesuje was przyjemna książka, która jest lekko stylizowana, opisuje ówczesne obyczaje, ale nadal jest łatwa do zrozumienia - sięgajcie po nią śmiało. Moim zdaniem trochę tu mało klimatu, a sam opis sukienek i podanie niemieckich nazw Wrocławia nie wystarczą, żeby tę pozycję traktować jako dzieło o mocniejszym historycznym zabarwieniu. Szkoda, chciałabym więcej, ale nie uznaję tego za wadę, tylko za konwencję.
Zastrzeżenia mam inne, w tym jedno raczej do wydania, niż do autorki. Nasza bohaterka potrafi prowadzić dyskusję nad herbatą w kawiarni, a w następnym zdaniu budzić się rano we własnym łóżku. Albo iść ulicą i nagle, po przewróceniu strony, prowadzić rozmowę na umówionym spotkaniu kilka godzin później. Taka zdolność teleportacji jest drażniąca, ponieważ bierze się znikąd. Zwykle w takich momentach mamy jakieś graficzne oddzielenia treści, a to kilkoma linijkami przerwy, a to jakimś symbolem. Jest to chaos, nad którym bez problemu można zapanować, wydawca powinien jeszcze to dopracować, żeby zmiana strony nie powodowała konieczności sprawdzania, czy nie za dużo kartek czytelnik przełożył.
Druga kwestia to styl autorki. Jest...co tu dużo mówić - bardzo przeciętny. Poprawny, ale nudny, bez tworzenia ciekawych drugoplanowych postaci lub wciągających historii. Do tego drugiego trzeba umiejętności, bo opisanie czynności, które bohaterka wykonuje, to za mało na klimat. Sytuacji nie ratują opisy przedwojennego Wrocławia, co mnie trochę boli, ponieważ potencjał jest duży. Zresztą ogólny pomysł na fabułę jest ciekawy, ma potencjał na solidną serię, jednak warsztat pisarski nie nadąża za wyobraźnią jego właścicielki. Mam tutaj skojarzenie z Enolą Holmes, która to też nie jest może przesadnie poprawna historycznie, ale ma swój styl. [Nie miałam okazji czytać, więc odnoszę się głównie do filmu i zasłyszanych opinii o książkach, a to warto zaznaczyć.] Problematyczne jest również rozłożenie akcji, gdyż pierwsza połowa to głównie obyczajowe rozważania z lekką nutą kryminału. Można było ten wątek lepiej wykorzystać, stworzyć dzieło bardziej dające do myślenia o roli i miejscu kobiet w czasach nie tak dawnych. Wyszło dość płytko, ale to już chyba problem umiejętności pisarza.
Pechowiec to pierwsza część i nie wiem, czy sięgnę po kolejne. Nie mówię im nie, ponieważ ostatecznie, pomimo wielu wad, książkę czytało się przyjemnie. Jednak nie na tyle wciągająco, przynajmniej przez pierwszą połowę, żebym natychmiast szukała kontynuacji. To jeden z tych przypadków, kiedy książkę kupię, ponieważ "jest w dobrej cenie, a co będę tak tylko jedną zamawiać". Przyjemna, ładne archiwalne zdjęcia, ale nie ma co liczyć na więcej.

• Kryminał
  • Kryminały