Kroniki Klary Schulz. Sprawa pechowca

Cykl: Kroniki Klary Schulz (tom 1)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Breslau, detektyw, kryminał
Evita

Breslau, rok 1910. Podczas spektaklu w operze ginie znany baryton. Choć jego śmierć na początku wydaje się nieszczęśliwym wypadkiem, szybko okazuje się, że jest precyzyjnie zaplanowanym spektakularnym morderstwem. Zbieg okoliczności sprawia, że na miejscu przestępstwa jako pierwsza pojawia się początkująca detektyw Klara Schulz. Działając na prywatne zlecenie, które otrzymuje od bliskiego...

Zbieg okoliczności sprawia, że na miejscu przestępstwa jako pierwsza pojawia się początkująca detektyw Klara Schulz. Działając na prywatne zlecenie, które otrzymuje od bliskiego przyjaciela śpiewaka, młoda kobieta powoli odkrywa kulisy tego i kolejnych tajemniczych morderstw. Podążając ich tropem, trafia do świata znudzonych, żądnych wrażeń szaleńców, sprytnie zacierających za sobą ślady i mylących nieporadną w trudnym śledztwie pruską policję. Wkrótce Klara przekona się, że praca detektywa, która była jej odwiecznym marzeniem, wymaga od niej poświęceń i może zawieść ją na skraj przepaści…

źródło opisu: http://bukowylas.pl/

źródło okładki: http://bukowylas.pl/

Barbara | 2019-07-27
Przeczytana: 21 lipca 2019

Fantastyczny, wciągający retro kryminał, z ciekawą fabułą, napisany współczesnym językiem z elementami z epoki. Wraz z wartką akcją kryminału, mamy okazję poznań Wrocław z początków XX wieku. Postać Klary Schulz jest kontrowersyjna i przez to barwna, można ją albo lubić albo od razu się do niej zniechęcić. Jeśli chodzi o mnie, polubiłam tę postać, aczkolwiek jak dla mnie za słabo walczy z utartymi stereotypami na temat kobiet w tamtym czasie. W tych momentach trzeba przecierpieć jak dawniej traktowano kobiety w świecie mężczyzn oraz świadomość, że nadal niektórym marzy, aby było tak dalej. Ogólnie polecam szczerze i gorąco, wciągająca intryga!

Ellolina | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

Sceneria dawnego Wrocławia jest ciekawym tłem dla kryminału jednak w tym przypadku autorka nie dała rady. Współczesny język, brak klimatu, słaba intryga i płascy bohaterowie. Mogło być lepiej.

Elżbieta | 2019-05-11
Przeczytana: maj 2019

Kryminał w stylu retro, którego akcja rozgrywa się na początku XX wieku w Breslau. Bez wątpienia plusem wydania są zdjęcia (szkoda tylko, że nie lepszej jakości) miasta z tego okresu.
Sama historia jest dosyć makabryczna w gruncie rzeczy, ale składnie i sensownie opisana.
Gorzej z postacią głównej bohaterki, która jakoś mi nie pasuje do czasów, w jakich przyszło jej żyć. Jej język (szczególnie mnogość przekleństw), sposób myślenia, mentalność, zachowanie nie specjalnie współgrają mi z pozycją szanowanej pani doktorowej, jaką rzekomo jest Klara. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że dobrze urodzona i jako tako wychowana kobieta w roku 1910 pod nieobecność męża przyjmuje w domu obcych mężczyzn, udaje się na przyjęcie w towarzystwie byłego kochanka, publicznie używa rynsztokowego języka, etc. Gdyby nie nawiązania do strojów, czy punktów na topografii miasta, które już nie istnieją, można by swobodnie zapomnieć, że to początek, a nie na przykład koniec XX wieku…
Reasumując: fabuła...

leanna | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

Nie pamiętam kiedy ostatnio czytałam tak beznadziejną książkę. Gdyby nie należała do mnie to odeszłabym od mojej zasady i nie czytałabym do końca.
Dla mnie ta powieść jest fatalna pod każdym względem! Nieważne jak bardzo bym tego chciała, nie udało mi się wyciągnąć z tej książki niczego pozytywnego, niczego co uznałabym za plus bądź czegoś dla czego warto by ją przeczytać.

Po pierwsze co najbardziej daje się odczuć to język. Mam wrażenie, że autorka strasznie główkowała nad dialogami i opisami co w rezultacie wyszło strasznie sztucznie. Po drugie, za dużo przekleństw i ordynarnego słownictwa jak na rok 1910. Po trzecie, główna bohaterka. Nie pamiętam kiedy ostatnio czołowa postać mnie tak irytowała! Momentami zaczynałam tracić wiarę, że w ogóle uda mi się doczytać tę książkę do końca. Z reguły tego nie robię, ale pozwolę sobie wstawić jeden z komicznych cytatów dotyczy on zwykłej rozmowy z portierką: "mnie też było miło poznać. Bardzo jesteś mila, tłusta krowo - zaczęła - a...

mufa23 | 2019-01-15
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Uwielbiam książki z nutą historii.

BuchBuch | 2018-09-20

Temat Wrocławia w wersji retro (kryptonim Breslau) uważam za wyeksploatowany do granic możliwości. Nurzanie się w tym nieświeżym sosie postrzegam jako akt skrajnej desperacji i zupełnego braku pomysłu na książkę. Po kiego diabła sięgnęłam więc po tekst Nadii Szagdaj?
Albo sama straciłam rozum albo z wrodzonego wścibstwa próbowałam dociec co za desperacja przywiodła autorkę do popełnienia tej książki.
Zasadniczo nie ma tu niczego, co winno wyróżniać retro kryminał: ani klimatu epoki, ni przybliżenia miejsc czy tamtej obyczajowości, o jakości intrygi nie wspomnę... Mierne, drewniane dialogi, tylko potwierdzają poziom książki, choć poziom jest tu zawyżonym pojęciem.
Problemem jest też główna bohaterka, postać miałka, papierowa, pozbawiona rysu psychologicznego, przez co wątpliwa, mało przekonująca.
Zachowanie bohaterów (w szczególności zaś Klasy Schulz) kompletnie odstaje od norm uznawanych w początkach XX wieku: szanowana doktorowa na potęgę flirtuje z mężczyznami, bez problemów...

Ksiazkowepasje | 2018-08-17

Moi Drodzy,
Nadia Szagdaj jest autorką powieści "Love. a bez niej tylko mrok", której recenzję jakiś czas temu umieściłam na blogu. To właśnie ta powieść skłoniła mnie do kupienia pierwszej części Kronik. Przyznam szczerze - dobrze, że nie kupiłam wszystkich!
Ależ mnie ta powieść zmęczyła... Robiłam trzy podejścia, żeby ją skończyć.
Zacznijmy od początku:
Wrocław, a właściwie Breslau. Rok 1910. W operze ginie sławny baryton. Początkowo jego śmierć wygląda na nieszczęśliwy wypadek, jednak szybko okazuje się, że mężczyzna został zamordowany. Na miejscu zbrodni - zupełnie przez przypadek - znalazła się Kala Schulz z mężem. Początkująca detektyw przyjmuje zlecenie przyjaciela śpiewaka i małymi krokami zaczyna odkrywać tajemnice morderstwa barytona oraz kolejnych mających miejsce zaraz po tym.
Kobieta trafia na trop bezwzględnych szaleńców, dla których zabicie drugiego człowieka nie jest niczym niezwykłym. Szybko przekonuje się, że jej praca wymaga wielu poświęceń i niesamowitej...

isztarr | 2018-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Retro kryminał i retro Pani (doktorowa) detektyw. Zagadka ciekawa, akcja płynna. Mimo wszystko (na razie) nie jestem zainteresowany kolejną sprawą Klary Schulz.

ldk | 2017-12-09

Ciekawy kryminał w przedwojennym Wrocławiu. Tak damski Eberhard Mock z podobnym, choć nie aż tak ciężkim klimatem.

pryska | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

główna bohaterka, dziecinna i naiwna jest najsłabszym ogniwem tego kryminału, ale być może w kolejnych częściach dorośnie i dojrzeje do rangi Panny Marple ;)