Człowiek Grecji

Okładka książki Człowiek Grecji Jean-Pierre Vernant
Okładka książki Człowiek Grecji
Jean-Pierre Vernant Wydawnictwo: Świat Książki Seria: W kręgu codzienności historia
historia
W kręgu codzienności
L' homme greco
Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01
Paweł Bravo, Łukasz Niesiołowski-Spanò
Starożytność Grecja i świat grecki Kultura grecka Życie codzienne w Grecji Antropologia historyczna Historia Grecji antyk hellenistyka cywilizacja grecka

Okładka książki Antropologia antyku greckiego. Zagadnienia i wybór tekstów Emile Benveniste, Jacob Burckhardt, Walter Burkert, Claude Calame, Filippo Cassola, Susan Guettel Cole, Derek Collins, James Davidson, Kenneth James Dover, Ken Dowden, Christopher A. Faraone, Françoise Frontisi-Ducroux, Robert Garland, Louis Gernet, Simon Goldhill, Jack Goody, Fritz Graf, Jasper Griffin, Eric A. Havelock, Geoffrey Kirk, Włodzimierz Lengauer, François Lissarrague, Paweł Majewski, Oswyn Murray, James Redfield, Alain Schnapp, Christiane Sourvinou-Inwood, Lech Trzcionkowski, Jean-Pierre Vernant, Henk S. Versnel, Pierre Vidal-Naquet, Ian Watt, Marek Węcowski, Aleksander Wolicki, Edward Zwolski
Antropologia a... Emile Benveniste, J...
Okładka książki Zrozumieć demokrację i obywatelskość. Dziedzictwo grecko-rzymskie Jean - Paul Brisson, Jean-Pierre Vernant, Pierre Vidal-Naquet
Zrozumieć demo... Jean - Paul Brisson...

Książka pozwala przenieść się w czasie do świata współczesnego starożytnym Grekom. Pozwala zrozumieć ich świat, kulturę czy też myśli jakimi dysponowali Ci najważniejsi jak i niewolnicy.

Na półkach: , , , , , , ,

Udany zbiór tekstów poświęconych życiu starożytnych Greków, przede wszystkim epoki klasycznej. Tak jak w innych książkach tej serii tytułowy "człowiek Grecji" został ukazany w różnych funkcjach czy kontekstach, w których żył. Mamy więc na przykład wojownika, obywatela (to chyba najważniejsza z tych ról) czy słuchacza/widza. Każdy z rozdziałów napisał specjalista w danej dziedzinie, a ujęcie różnych zagadnień nosi wyraźne znamiona popularnego w swoim czasie w badaniach podejścia antropologicznego do dziejów starożytnych. Redaktor tomu, Jean-Pierre Vernant, był zresztą jednym z najbardziej znanych reprezentantów tego kierunku. Na pewno książka ta dobrze uzupełnia skupione głównie na dziejach politycznych ujęcia podręcznikowe, choć myślę, że gdybym przeczytał ją parę lat wcześniej, to wczytałbym się w nią dokładniej i więcej z niej wyciągnął.

Osoba, która dodała okładkę tej książki, sfotografowała dokładnie ten egzemplarz, który czytałem.

• Historyczne
  • Historia (Robocza bibliografia)
  • Społeczeństwo na przestrzeni dziejów
  • Jelonkowe
  • 2016