Beneath the Bleeding
toksyna, morderstwo, detektyw
Ag2S

Bestsellerowa seria najważniejszej brytyjskiej autorki kryminałów. Umiera Robbie Bishop, genialny rozgrywający drużyny futbolowej Bradfield Victoria. Kiedy okazuje się, że został otruty rzadką toksyną, wybitny profiler Tony Hill i nadinspektor Carol Jordan stają przed poważnym zadaniem odnalezienia zabójcy działającego z ukrycia. Sprawę komplikuje zamach bombowy na stadionie Victorii, w...

Bestsellerowa seria najważniejszej brytyjskiej autorki kryminałów.

Umiera Robbie Bishop, genialny rozgrywający drużyny futbolowej Bradfield Victoria. Kiedy okazuje się, że został otruty rzadką toksyną, wybitny profiler Tony Hill i nadinspektor Carol Jordan stają przed poważnym zadaniem odnalezienia zabójcy działającego z ukrycia. Sprawę komplikuje zamach bombowy na stadionie Victorii, w którego wyniku zniszczona zostaje cała trybuna dla VIP-ów. Ginie kilkadziesiąt osób. Ale to nie koniec morderstw. Czy te zbrodnie się łączą, czy atak terrorystyczny jest tylko zbiegiem okoliczności? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie utrudnia detektywom jednostka antyterrorystyczna, która podważa prawo policji do rozwikłania tej sprawy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Trujacy_ogrod-p-32095-1-30-.html

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Zło znowu uderza…

„Trujący ogród” to piąty tom z serii opowiadającej o sprawach prowadzonych przez profilera Tony’ego Hilla oraz nadinspektor Carol Jordan. Cykl ten stworzyła szkocka pisarka – Val McDermid, która uważana jest za brytyjską królową kryminałów. Wszystko z powodu licznych prestiżowych nagród, między innymi CWA Gold Dagger za najlepszą powieść kryminalną roku oraz LA Times Book of the Year. Jeżeli chodzi o wymienioną na początku serię, to poszczególne jej tomy zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków.

Śmierć Robbiego Bishopa, najlepszego rozgrywającego Bradfieled Victoria jest niemałym zaskoczeniem. Jednak jeszcze większą okazuje się wiadomość, że zgon nie nastąpił z przyczyn naturalnych. Bishop został bowiem otruty jedną z bardzo rzadkich toksyn. Sprawa trafia w ręce Hilla oraz Jordan, którzy muszą szybko odkryć tożsamość mordercy. Tym bardziej, że to nie koniec nagłych zgonów. W tym samym czasie dochodzi do zamachu terrorystycznego na stadionie Victorii. W jego wyniku, całkowicie zostaje zniszczona trybuna dla vipów. Ginie także kilkadziesiąt osób.

Przed dwójką głównych bohaterów niełatwe zadanie. Nie tylko muszą wykryć mordercę, ale także dociec, czy zamach nie ma z nim powiązania. Niestety nic w życiu nie jest łatwe, a już na pewno nie wtedy, gdy ludzie z brygady antyterrorystycznej negują prawo policji do rozwiązania śledztwa. Czy Hill i Jordan sobie poradzą? Czy obie sprawy mają wspólny czynnik, pod postacią osoby o krwiożerczych zapędach?

Lektura tej powieści była...

Lektura tej powieści była moim pierwszym spotkaniem z twórczością Val McDermid, ale już teraz jestem pewna, że nie ostatnim. Ta kobieta naprawdę zasługuje na miano królowej kryminałów, ponieważ doskonale wie, jak przykuć czytelnika do książki już po pierwszych kilku zdaniach. W jej powieściach na pewno nie ma czasu na nudę, szczególnie, iż fabuła to istny labirynt tajemnic, niedopowiedzeń i mylnych poszlak, które do niczego nie prowadzą, a jedynie wprowadzają mętlik. O tym, aby spróbować samemu rozwiązać tę zagadkę, nawet nie ma co marzyć. Autorka doskonale wie jak podtrzymać napięcie na tym samym poziomie do momentu, w którym sama zdecyduje jak je podnieść przez ujawnienie nowych faktów. Oczywiście, nawet w takich chwilach nie można mieć pewności czy są one tymi właściwymi, czy też jest to kolejna zmyłka (a tych McDermid serwuje nam na pęczki). Kolejnym elementem, który doskonale przykuwa uwagę jest prowadzenie fabuły w sposób dwutorowy. Co to znaczy? Ano to, że poznajemy wydarzenia, które rozgrywają się zarówno wokół dwójki główny bohaterów jak i… samego sprawcy.

Tempo akcji jest naprawdę dynamiczne. Jak już wcześniej wspominałam, w trakcie lektury „Trującego ogrodu” po prostu nie ma czasu na nudę, ale także i na bezmyślne przebieganie tekstu wzrokiem. Autorka wymusza bowiem na swoich czytelnikach chwile głębszej refleksji nad poszczególnymi zagadnieniami i problemami z jakimi styka się każdy człowiek. Pewnie jak każdy może się łatwo domyślić, w tej powieści chodzi przede wszystkim o naturę terroryzmu. Moim zdanie, właśnie za takie podejście, w którym fikcja literacka mająca za zadanie „bawić” czytelnika łączy się z życiowymi problemami i zmusza do wyciągnięcia własnych wniosków na ich temat, należą się autorce ukłony. Nie wielu bowiem jest pisarzy posiadających taki talent.

Podsumowując. „Trujący ogród” to naprawdę niesamowita powieść, która nie tylko wywołuje refleksje, umila czas, ale potrafi także zjeżyć włos na głowie i przyprawić o niewielki napływ adrenaliny z powodu odczuwania strachu. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika mocnego thrilleru, bo nazwać tę książkę tylko kryminałem to niedopowiedzenie. Gorąco polecam!

Natalia Zdziechowska

denudatio_pulpae | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Zbrodnie popełniane przy użyciu trucizn należą do ścisłej czołówki moich ulubionych, książkowo-teoretycznych oczywiście, sposobów na uśmiercanie. W praktyce, jak się można szybciutko domyślić, raczej stosuję tortury przy użyciu wiertarki i mordercze ekstrakcje bez znieczulenia ;) Nie hoduję żadnej jadowitej roślinki na parapecie w gabinecie, przysięgam!

Gdyby ten toksyczny wątek był tym głównym, pewnie byłabym tą książką zachwycona. Niestety wydawało mi się, że więcej uwagi autorka poświęciła części terrorystycznej. A to już trochę mniej interesujący mnie klimat, ciut się na nim wynudziłam.

Książka jest dobra, miło było powrócić do nadinspektor Jordan i biednego, pokiereszowanego w tej części, Tony'ego Hilla.

miqa | 2013-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, EBOOK
Przeczytana: 06 maja 2013

Val McDermid jest szkocką pisarką znaną za jej kryminalne serie. McDermid jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Do jej najbardziej znanych serii należą powieści z: Lindsay Gordon, Kate Brannigan, Tony’m Hillem i Carol Jordan. „Trujący ogród” to 5 część serii z Tony’m i Carol, jednocześnie moja pierwsza przygoda z kryminałem twórczości tej szkockiej pisarki. Czy warto sięgać po tę książkę?

[...] Moje pierwsze spotkanie z twórczością Val McDermid jest stosunkowo udane. Książka mogłaby być odrobinkę krótsza, dzięki czemu byłaby łatwiejsza w odbiorze. Jednak nie chcąc jej umniejszać, mogę tylko powiedzieć, że uważam iż warto po nią sięgnąć, choćby po to by zapoznać się z dobrze skonstruowanym szkockim kryminałem, w którym dużą rolę odgrywa podłoże psychologiczne postaci. Także „Trujący ogród” polecam miłośnikom gatunku :)

[ Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/05/06/322-trujacy-ogrod-val-mcdermid/ ]

Andrew Vysotsky | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

„Trujący ogród” jest piątą powieścią z cyklu, którego wiodącymi postaciami są Tony Hill, wirtuoz profilowania** oraz policjantka Carol Jordan, współpracujący przy ściganiu seryjnych sprawców najpoważniejszych przestępstw i związani ze sobą specyficznym uczuciowym układem, przedziwną odmianą dotąd nieskonsumowanej miłości, w której, niczym cząstki elementarne w atomie, krążą wokół siebie przyciągając się i odpychając jednocześnie. Czy w tej odsłonie związek ten zostanie w końcu uwieńczony pełnym zbliżeniem, czy też nastąpi zerwanie, tego oczywiście nie zdradzę.

Val McDermid, szkocka pisarka specjalizująca się w dość mrocznych kryminałach, jest klasą samą w sobie, co potwierdzają liczne nagrody. Choć nie zawsze moje gusta podążają tymi samymi drogami, co oceny większości, za każdym poprzednim razem w stosunku do powieści tego cyklu okazały się zbieżne i proza tej chluby Wysp przypadła mi bardzo do gustu. Więcej niż zadowolony z poprzednich książek serii, z zapałem zabrałem się do...

Kasia Chabło | 2015-01-04

Trujący ogród to świetnie napisana sensacja.
Zamach terrorystyczny, dziwne zgony mieszkańców miasta. Książkę czyta się szybko, jest interesująca i wciągająca. Dwoje głównych bohaterów Carol i Tony walczą ze złem ale nie są pozbawieni wad.
Polecam!
Na pewno jeśli będę miała taką możliwość sięgnę po inne książki tej autorki

ZielonaCytryna | 2013-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Wynudziłam się… do bólu. W ostatnich miesiącach nie zdarzyło się jeszcze, bym przy którejkolwiek książce ziewała ze znudzenia i modliła się o to, by skończyć ją jak najszybciej. Czytanie "Trującego ogrodu" było równie męczące jak niestrawność, a nadmierna ilość wątków poruszonych przez autorkę przypominał magnacki stół pełen tłustego jadła.

A o co właściwie chodzi? Cóż… w skrócie chodzi o to, że wskutek zatrucia rycyną umiera uwielbiany przez wszystkich piłkarz drużyny Bradfield Victoria, a profiler Tony Hill i nadinspektor Carol Jordan stają przed koniecznością schwytania zabójcy mężczyzny. W końcu dochodzi do zamachu na stadionie, wskutek którego ginie kilkadziesiąt osób, a rozwiązania jak nie było, tak nie ma. Tu i ówdzie pojawiają się postaci związane ze sprawą, ale w rzeczywistości nie bardzo wiadomo, o co tak w ogóle chodzi.

Po przeczytaniu "Trującego ogrodu" nie czuję się ani bogatsza o głębokie wewnętrzne przeżycia, ani szczególnie poruszona, ani tym bardziej zachwycona...

Lisbeth | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Książka posiada cechy naprawdę dobrego kryminału. Od samego początku zostajemy wciągnięci w szybką i ciekawą akcję,która płynnie przenosi nas ku innym coraz, to bardziej intrygującym wątkom ( nie wiem jak wy ale ja lubię,kiedy w książce dzieję się kilka "rzeczy" naraz) :-) Serdecznie polecam rozwikłanie tej kryminalnej zagadki,zwłaszcza o tej porze roku! ;)

Ingrid | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lutego 2016

Pani Val zdecydowanie trafia na listę pisarzy, za którymi będę tęsknić, gdy już przeczytam ten cykl ;)

"Trujący ogród" ma to coś, czego szukam w kryminałach - wartka akcja, zwroty akcji i łamigłówki. W tym przypadku dodatkowym plusem były dla mnie kwestie medyczne. Okazało się, że jednak coś pamiętam z zajęć nt. trucizn :P Przez co mogłam porównać moją wiedzę z opisywanymi symptomami w książce ;)

Wreszcie dowiedziałam się troszkę o przeszłości naszego profilera. Przestał być aż tak tajemniczy i nieosiągalny. Choć w trakcie wątków osobistych miałam ochotę nakrzyczeć na głównych bohaterów.

Kolejny raz autorka karze nam skupić się na dwóch prowadzonych równolegle sprawach. Jednak tym razem - w obu przypadkach pozostawia nam przestrzeń do domysłów. W trakcie lektury wielokrotnie zadawałam sobie pytanie "Dlaczego?" - jednak wolę tego typu opowiedzianą historię. Gdy mogę się domyślać, wprowadzać własne hipotezy, które potwierdzą się lub wyjaśnienie zwali mnie z nóg.

renka | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Cóż tu dużo mówić! Kolejna rewelacyjna część cyklu o Tonym Hillu i Carol Jordan. To trzeba przeczytać!

Lidka | 2014-03-18

Bardzo zgrabny kryminał. Tym Razem Val nie epatowała tak makabrą. Książka ma prawie 500 stron, ale nawet nie wiem, kiedy je przeczytałam.

kata7419 | 2013-04-07

dobra ale nie porywająca