Następnym razem pożar

The Fire Next Time, etc.
8389120941
literatura piękna
Dorota_1988

Zbiór esejów i listów do przyjaciół autorstwa Jamesa Baldwina, wybitnego afroamerykańskiego pisarza walczącego w latach 50. i 60. z rasizmem i homofobią. Sam autor był czarnym homoseksualistą.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

GrzesiekLepianka | 2018-01-15

Zbiór esejów Baldwina o rasizmie jest ostrzeżeniem przed tym, czym trwająca niesprawiedliwość może się skończyć w Ameryce. Niekiedy w kaznodziejskim tonie autor porusza wątki osobiste, społeczne, literackie, historyczne i polityczne, obala przy tym stereotypy, spiera się z innymi liderami walki o równouprawnienie, a także rozprawia się z wizjami białego i czarnego Boga, pozostając przy tym wszystkim gorliwym orędownikiem wspólnej - bez względu na kolor skóry - i szeroko zakrojonej walki z rasizmem. We wszystkich niemal tekstach przestrzega przed nienawiścią i szuka nadziei w człowieczeństwie. Niedawny dokumentalny kandydat do Oscara (film Nie jestem twoim Murzynem) pokazywał, jak myślenie Baldwina (eseje są z lat 50. i 60.) jest nadal aktualne, a problem nierówności i dyskryminacji jest ciągle w Ameryce tematem wstrząsająco palącym i niezałatwionym. A więc pożar?

Falko | 2017-07-06
Przeczytana: lipiec 2017

Niezwykle interesująca perspektywa na Amerykę z punktu widzenia czarnoskórego pisarza. Lekkie pióro, dar obserwacji i bezkompromisowość czynią z „Następnym razem pożar” lekturę nie tylko interesującą, ale wręcz fascynującą.

Książka jest miksturą dwóch dominujących uczyć: goryczy beznadziei mieszkańca Harlemu, ale też wiary w lepszą przyszłość. Mocną jej stroną są też spostrzeżenia Autora - o szoku, jakiego doznaje dziecko, kiedy odkrywa swoją etniczną inność, o faktycznym rozdziale czarnych i białych chrześcijan czy genezie postaw białych Amerykanów do ich afro-amerykańskich współobywateli.

Niewielki minus postawiłbym jednak za styl Baldwina. Jest on bardzo emocjonalny, czasami graniczący wręcz z poetycką frazą, co niekoniecznie jest dobrze widziane w gatunku, jakim jest esej. Autor zbyt często "odpływa" w sferę metauczuć i ogólników, co jest mało spójne z jego interesującymi przykładami konkretnych problemów czarnoskórej mniejszości.

Mocno polecam osobom zainteresowanym...

MsSurrealist | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Kiedyś usłyszałam, że Baldwin był 'trzecią drogą' - pomiędzy rozwiązaniami proponowanymi przez pastora Kinga, a tym, co zwyklismy łączyć z osobą Malcolma X i dziedzictwem czarnych muzułmanów. Przyjęłam to za pewnik, chociaż nie do końca rozumiałam na czym ta odrębność Baldwina polega. Myślę, że "Następnym razem pożar" wreszcie mi to uświadomił.

Proza Jamesa obok swojej przenikliwości, kładzie silny nacisk na uczucia, a autor "Innego kraju" jest dla mnie jednym z najbardziej wrażliwych pisarzy, z jakimi miałam do czynienia. Jego eseje obok wspomnianych już cech, pokazują także Baldwina jako osobę zdystansowaną i krytyczną. Nie poddaje się on szybkim rozwiązaniom, jego krytyka Narodu Islamu nie jest zaciekła, ale wyważona i bardzo dobrze uargumentowana. Jego dalekwzroczność budzi szacunek. Podobnie krytyka religii - Kościół widziany od wewnątrz (Baldiwn został kaznodzieją w wieku 14 lat) robi wrażenie równie ponure i gorzkie, co zupełny brak religii. Te pozostałości w formie...