Tatuaż. Element współczesnej kultury

Wydawnictwo Adam Marszałek
2010-11-16
2010-11-16
tatuaże tatuaż

Nie umarłam z zachwytu, bardzo czuć, że to jest praca magisterska na książkę lekko tylko przerobiona, że autor jest uprzedzony, że ma negatywny stosunek do tatuaży, że kompletnie nie rozumie zjawiska i podszedł do niego encyklopedycznie. Bzdura bzdurę pogania i nie mam oczywiście na myśli faktów, bo rzetelnie przedstawia historię, statystyki i definicje słownikowe, ale kiedy trzeba kreatywności to już gorzej. Zero polotu literackiego, a oto kilka cytatów, które doskonale oddają charakter tego wydawnictwa:
"Tatuaże powinny być czymś więcej aniżeli trwałym malowidłem na skórze".
"Nie należy pokrywać ciała wzorami, które nie odzwierciedlają osobowości, duszy."

Yyy, aha.
Bonusik, tatuaż z napisem "Vegan" autor podpisał jako tatuaż wegetarianina.
Bardzo mocno szkoda czasu, chyba, że jesteście konserwatywni i szukacie argumentów oraz chcecie się utwierdzić w przekonaniu, że tatuaże to zło. Brakło obiektywizmu.

Ucieszyłam się co niemiara, gdy w katalogu biblioteki uniwersyteckiej znalazłam książkę traktującą o tatuażu. Już w domu okazało się, że niestety mój entuzjazm był nieco przedwczesny. Język książki jest bardzo niedopracowany, wręcz nijaki. Z całą pewnością forma rządzi się swoimi zasadami i narzuca pewne granice (pierwotnie była to praca magisterska),jednak w moim odczuciu można było sobie pozwolić na nieco więcej wirtuozji. Biję brawa za obiektywizm oraz dużą dawkę informacji, była to ciekawa lektura.

"Tatuaż.Element współczesnej kultury" Książka ta porusza temat, który nadal budzi kontrowersje mimo, że stajemy się coraz bardziej otwarci na wszelkie formy odmienności czy ekstrawagancji.I w czasach obecnych zjawisko tatuażu z pewnością nikomu nie jest obce, ale kto tak naprawdę jest w stanie powiedzieć o nim coś więcej prócz tego, że jest to rysunek na ciele? Czy wiecie jakie są jego typy? Od jak dawna jest znany? I skąd w ogóle wzięło się słowo tatuaż? na te pytania i wiele innych w książce "Tatuaż.współczesny element kultury" z pewnością znajdziemy należyte odpowiedzi.Na wstępie Autor przedstawia liczne definicje omawianego zjawiska zgłębiając jego korzenie historyczne dzięki czemu czytelnik dowie się miedzy innymi następujących ciekawostek: Termin tatuaż wywodzi się z języka polinezyjskiego i w dialekcie tahitańskim słowo " tatau znaczy - malowidło ,znak.Zanim pojawiło się ogólnoświatowe pojęcie tatuażu, w Europie mówiło się głównie, że ktoś jest umalowany lub wypunktowany. Natomiast Hiszpanie tatuowanie określali słowem pintados, a Holendrzy stechmalen. Pojęcie tatuażu po raz pierwszy trafiło do nauki w 1856 roku , gdzie zostało zapisane w słowniku medycyny opracowanym przez Belga P. Nystena. Autor swoją uwagę przy omawianym temacie poza rysem historycznym , przedstawia również dogłębną analizę tatuażu, jako specyficznego zjawiska społecznego, omawia w tym rozdziale zjawisko tatuażu artystycznego oraz więziennego. Metody ich wykonywania i usuwania, a także znaczenie symboliki jaką ze sobą niosą.Poświęca również uwagę ogólnej tematyce modyfikacji ciała: jak kolczykowanie, skaryfikacja czy implanty. Całość dopełniona jest licznymi kolorowymi zdjęciami mniej lub bardziej udanych form ozdabiania ciała.Autor w swojej pracy rozpatruje również kwestie stereotypów związanych z tatuażami, stara się przedstawić przyczyny tworzenia się owych stereotypów związanych ze zjawiskiem tatuażu oraz czym są one spowodowane. Na zakończenie podkreśla iż warto zapoznać się ze specyfiką tatuażu, gdyż kierowanie się wiedzą w tym temacie a nie mylnymi przekonaniami, umożliwi racjonalne zrozumienie tego zjawiska, dzięki czemu krzywdzące stereotypy zanikną a tatuaż przestanie być traktowany ogólnikowo.Tym bardziej,że w obecnych czasach tatuowanie przekroczyło już dawno ramy marginesu społecznego zmieniając się w intrygujące artystyczne zjawisko. Zatem zachęcam was do lektury, bo z pewnością dowiecie się wielu nowych zagadnień, nawet jeśli interesujecie się zjawiskiem tatuażu, to dzięki tej książce usystematyzujecie swoją wiedzę ,a to że książka jest napisana w formie pracy magisterskiej to w moim odczuciu to tylko na plus, gdyż mamy pewność że temat jakiego dotyczy czyli tatuażu , został należycie i dokładnie omówiony.Moim zdaniem książka ta zdecydowanie jest godna uwagi i poświecenia jej czasu zwłaszcza, że na polskim runku wydawniczym są sporę braki jeśli chodzi o tego typu tematykę,zatem jeszcze raz serdecznie polecam!

• Sztuka i kultura
  • Psychologia