Wyzwanie czytelnicze LC

Kakrachan

Cykl: Atlanci (tom 1)
Wydawnictwo: Azyl
7,48 (85 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
17
9
14
8
8
7
24
6
7
5
8
4
5
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788393675333
język
polski
dodała
Agata Rugor

Książka nawiązuje do historical fiction, odwołując się do artefaktów i monumentalnych budowli starożytnych cywilizacji. Historia losów głównych bohaterów rozgrywa się w scenerii mitycznej Atlantydy, a pierwszy tom w jednej z ich kolonii. Powstała z pasji autora do poszukiwania początków... Kakrachan to zaskakujący debiut literacki autora równie tajemniczego jak opowieść, w którą...

Książka nawiązuje do historical fiction, odwołując się do artefaktów i monumentalnych budowli starożytnych cywilizacji. Historia losów głównych bohaterów rozgrywa się w scenerii mitycznej Atlantydy, a pierwszy tom w jednej z ich kolonii.

Powstała z pasji autora do poszukiwania początków...

Kakrachan to zaskakujący debiut literacki autora równie tajemniczego jak opowieść, w którą wciąga.

Czytelnik wkracza w świat młodej Dalemy. Dziewczyna w 17. cyklu życia dowiaduje się o zdumiewających przedmiotach i budowlach, których istnienia nikt nie potrafi jej wyjaśnić. Z jednej strony jest otoczona ludźmi, którzy reprezentują ogromną wiedzę oraz władzę i nie boją się jej wykorzystywać, a z drugiej strony - spiskowcami, których motywów działania nie rozumie. Czy będzie chciała poznać te tajemnice? Jak mocno pożąda wiedzy, a jak bardzo marzy o władzy? W jaki sposób powinna interpretować zachowania najbliższych jej osób? Jak silne jest jej pragnienie miłości Zamira i dlaczego równocześnie się jej obawia?

Autor podsuwa wskazówki, które tylko pozornie ułatwiają rozszyfrowanie zagadek, a za chwilę tak zmienia bieg zdarzeń, że Czytelnik nie jest już pewien, czy wie więcej niż Dalema.

Kim byli Atlanci? Czy Atlantyda to mit? Czego możemy się dowiedzieć o naszych początkach? Jak wytłumaczyć zdumiewające do dziś monumenty dawnych cywilizacji? W jaki sposób rozszyfrować zagadki sprytnie poukrywane w tej niesamowicie wciągającej historii? Czy ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia? A może jest coś jeszcze? Odliczanie właśnie się zaczęło...

 

źródło opisu: http://wydawnictwoazyl.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoazyl.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Agata książek: 1277

Czas przemian

Pisząc o pierwszej części sagi „Atlanci” autorstwa Olis Nari Lang nie sposób nie wspomnieć, że jej wydanie wiąże się nierozerwalnie z powołaniem do życia debiutującego na rodzimym rynku Wydawnictwa Azyl. Czy ta książka to dobry start dla zupełnie nowego gracza przystępującego do walki o czytelnika oraz autorów chcących publikować swoje książki pod jego szyldem? Próba udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest zadaniem o tyle karkołomnym, że „Kakrachan” to zaledwie pierwszy tom cyklu, stanowiący preludium większej całości, nie zaś samodzielną i ukończoną historię. Po ciepłym przyjęciu książki można się jednak spodziewać, że debiut wydawniczy zapewnił Azylowi stałe grono osób pilnie śledzących zapowiedzi wydawnicze.

Dalema, główna bohaterka „Kakrachanu”, przeżywa właśnie siedemnasty cykl swego życia, co prawdopodobnie odpowiada takiej samej liczbie lat według ziemskiej rachuby. Fakt, że mieszka w miejscu podległym mitycznej Atlantydzie wcale nie czyni tego burzliwego okresu życia łatwiejszym, niż w przypadku współczesnych nastolatek. W dodatku Dalema dostąpiła wątpliwego zaszczytu bycia popychadłem i obiektem drwin w swojej grupie rówieśniczej. Nieszczególnie atrakcyjna, skryta, a do tego jąkająca się w chwilach zdenerwowania – jak uczy popkultura, typowy okaz brzydkiego kaczątka, w którym z pewnością zadurzy się jakiś książę. I rzeczywiście – Zamir, bo tak ma na imię najlepszy gracz w miejscowej drużynie Tachli i zarazem najprzystojniejszy chłopak w grupie, wraz z którą...

Pisząc o pierwszej części sagi „Atlanci” autorstwa Olis Nari Lang nie sposób nie wspomnieć, że jej wydanie wiąże się nierozerwalnie z powołaniem do życia debiutującego na rodzimym rynku Wydawnictwa Azyl. Czy ta książka to dobry start dla zupełnie nowego gracza przystępującego do walki o czytelnika oraz autorów chcących publikować swoje książki pod jego szyldem? Próba udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest zadaniem o tyle karkołomnym, że „Kakrachan” to zaledwie pierwszy tom cyklu, stanowiący preludium większej całości, nie zaś samodzielną i ukończoną historię. Po ciepłym przyjęciu książki można się jednak spodziewać, że debiut wydawniczy zapewnił Azylowi stałe grono osób pilnie śledzących zapowiedzi wydawnicze.

Dalema, główna bohaterka „Kakrachanu”, przeżywa właśnie siedemnasty cykl swego życia, co prawdopodobnie odpowiada takiej samej liczbie lat według ziemskiej rachuby. Fakt, że mieszka w miejscu podległym mitycznej Atlantydzie wcale nie czyni tego burzliwego okresu życia łatwiejszym, niż w przypadku współczesnych nastolatek. W dodatku Dalema dostąpiła wątpliwego zaszczytu bycia popychadłem i obiektem drwin w swojej grupie rówieśniczej. Nieszczególnie atrakcyjna, skryta, a do tego jąkająca się w chwilach zdenerwowania – jak uczy popkultura, typowy okaz brzydkiego kaczątka, w którym z pewnością zadurzy się jakiś książę. I rzeczywiście – Zamir, bo tak ma na imię najlepszy gracz w miejscowej drużynie Tachli i zarazem najprzystojniejszy chłopak w grupie, wraz z którą Dalema pobiera nauki w Ilumenie, stopniowo staje się coraz ważniejszą osobą w życiu dziewczyny, a czytelnik będzie miał okazję dokładnie ten proces prześledzić. Relacje tej dwójki pełne są zawiłości oraz niedopowiedzeń i choć lukrowanych scen nie brakuje, cała sprawa nie rysuje się w tak oczywisty i liniowy sposób, jak można by się tego spodziewać, mając w głowie schematy znane z popularnych powieści dla młodzieży.

Znajomość z Zamirem nie jest na szczęście jedynym istotnym elementem życia Dalemy. Dziewczyna wchodzi właśnie w czas wielkich przemian i choć sama jeszcze nie jest tego do końca świadoma, swoimi decyzjami kształtuje ścieżkę, którą podąży w dorosłe życie. W jej umyśle rozegra się spór pomiędzy tym, co racjonalne i naukowe, a tym, co transcendentne i płynące z duchowości, wbrew swojej woli uwikłana zostanie w sieć spisków, otrze się o fascynujące, ale i niebezpieczne tajemnice. Wszystko to odciśnie w niej piętno, niepostrzeżenie przemieniając szarą myszkę w dysponującą silnym charakterem personę, ale i każąc poddać W wątpliwość to, co dotąd wydawało się oczywiste i jednoznaczne.

W sytuacjach, w których splot wydarzeń skłania Dalemę do zrewidowania dotychczas zdobytej wiedzy o świecie, ujawnia się pewien szalenie irytujący aspekt jej charakteru – ślepy upór, każący zachowywać się butnie i bezczelnie akurat wtedy, gdy jest to najmniej wskazane. Im dalej brnie się w powieść, tym więcej momentów, w których ma się ochotę nawrzeszczeć na główną bohaterkę, rozkazując jej wreszcie otworzyć oczy i umysł. Ale czy rzeczywiście należy być tak krytycznym wobec z pozoru absurdalnych zachowań tej bądź co bądź zagubionej nastolatki? Przewrócenie całego światopoglądu o sto osiemdziesiąt stopni nie jest czymś, co można zrobić z łatwością i bez zastanowienia.

Jak to w powieściach dla młodzieży bywa, zarówno bohaterowie pierwszoplanowi, jak i ci mniej ważni dla fabuły zarysowani są grubą, komiksową kreską dla uwypuklenia najbardziej wyrazistych cech charakteru. I z reguły, za wyjątkiem pojedynczych postaci czy scen z ich udziałem, nie jest to wadą. Tak naszkicowani bohaterowie pasują to wartkiego tempa narracji, kształtowanego przez krótkie, acz liczne rozdziały i nagromadzenie wydarzeń oraz fabularnych zwrotów. Te ostatnie nie są szczególnie trudne do przewidzenia, ale też wykoncypowanie z wyprzedzeniem, co też się dalej stanie, nie odbiera zbyt wiele czerpanej z lektury przyjemności.

Postaci może i są dość schematyczne, ale za to świat, w którym przyszło im żyć, tchnie świeżością, mimo, iż o Atlantydzie napisano już naprawdę wiele. Ta z sagi „Atlanci” wydaje się być dość danikenowska – lud ją zamieszkujący hołduje nauce i technologicznemu rozwojowi, marginalizując wartości duchowe, co odbija się na wyborach moralnych jego przedstawicieli. Wydaje się, bo zasadnicza fabuła rozgrywa się w najmniejszej z kolonii podlegających władzy Atlantów – Supali – i to jej realia, zwyczaje mieszkańców oraz prawa nią rządzące pozna czytelnik w sposób dość szczegółowy. Co ciekawe okazuje się, że Atlanci nie są w książce Olis Nari Lang cywilizacją natywną, a czymś w rodzaju okupanta, który podporządkował sobie liczne plemiona, czyniąc z zamieszkiwanych przez nie terenów prowincje pozostające pod jego władzą i kontrolą. Jedne zasymilowały się całkowicie, inne zaś zachowały swój pierwotny, głęboko duchowy, szamański wręcz charakter. W realiach, w których przyszło żyć Dalemie technologia umożliwiająca podniebne podróże styka się z obrzędowością każącą dbać o dusze zmarłych, jakby ci wciąż pozostawali wśród żywych, ale i o własną wrażliwość na to, co wykracza poza granice percepcji, a wszystkiemu temu niewzruszenie przyglądają się starożytne Algamaty – kamienne, ozdobione przedziwnymi symbolami konstrukcje, przypominające samym swym istnieniem, że nawet mityczna cywilizacja Atlantów nie sięga w przeszłość tak daleko, by zgłębić wszystkie tajemnice, które kryje.

To właśnie atmosfera zagadki, do której klucz zaginął w odmętach historii, świadomość istnienia starożytnego sekretu i wiedzy, którą ze sobą niesie jest jednym z największych atutów debiutanckiej powieści pisarki kryjącej się pod pseudonimem Olis Nari Lang. „Kakrachan”, choć prosty w swej fabularnej konstrukcji, zaspokaja tę szczególną potrzebę obcowania z tajemnicą, pozwala pielęgnować w sobie przekonanie, że świat w którym przyszło nam żyć nie musi być tak jednoznacznym i dobrze poznanym miejscem, jak zwykło się uważać.

A że czasem bohaterowie prowadzeni są jak po sznurku, ich zachowania wydają się niedostatecznie uzasadnione czy wręcz drażniące, a tu i ówdzie wkradają się uproszczenia i niekonsekwencje – to naprawdę drugorzędne kwestie. Nieco niepokoi jedynie fakt, że im bliżej końca, tym powieść jest gęściej przetykana wyżej wymienionymi mankamentami, jakby autorka w bardzo dobrym i wciągającym początku wyczerpała wszystkie swoje najlepsze pomysły, co może wróżyć spadek formy w zapowiedzianej już przez Wydawnictwo Azyl części drugiej sagi „Atlanci” („Wyspa sześciu pierścieni”, na razie bez orientacyjnej daty wydania). Oby jednak tego typu obawy okazały się nieuzasadnione.

Agata Rugor

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (544)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 958
moribound | 2015-02-09
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 09 lutego 2015

Chciałam przeczytać tylko fragment, żeby sprawdzić czy warto i przepadłam. Bardzo sprawnie napisana historia. Jak na debiut literacki nadspodziewanie dopracowana, z niewielką liczbą błędów logicznych. Czyta się niezwykle przyjemnie i równie szybko.

Historia zbudowana wokół tytułowego Kakrachana, pełna jest niedopowiedzeń oraz mniejszych i większych tajemnic. Wydarzenia opisane są na tle początków naszej cywilizacji wspieranej technologicznie przez mityczną Atlantydę i jej mieszkańców. Świetnie się bawiłam odkrywając jakie zwierzęta, pory roku, tradycje, itp. zostały przez autora/autorkę ukryte pod poszczególnymi obco brzmiącymi nazwami.

Na wyróżnienie zasługuje doskonale opisana i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach główna bohaterka. Dalema jest postacią niebanalną. Nie od razu jest silną i niezależną buntowniczką. Na początku historii jest posłusznym, cichym i niepozornym ale bardzo inteligentnym molem książkowym, który w sytuacja stresowych zaczyna się jąkać. Bardzo...

książek: 2256
Shetani | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Są takie książki, które czytamy z przyjemnością, spędzamy z nimi miłe chwile, ale po zakończeniu odkładamy na półkę i raczej do nich nie wracamy. Po prostu historie w nich zwarte nie poruszają nas aż tak, żeby zapadły w naszej pamięci na długo. Jednakże zdarzają się również takie pozycje, które chwytają nas za serca i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Niestety rzadko trafiam na takie książki, które faktycznie niesamowicie do mnie trafiają, ale tym razem mi się udało.

„Kakrachan” to pierwszy tom sagi noszącej tytuł Atlanci. Jest on debiutem literackim tajemniczego autora, który posługuje się jedynie swoim pseudonimem. Jest to jednak Polak, a założę się, że wiele osób, które sięgnie po tę książkę, nie będzie sobie zdawało z tego sprawy. Wzmiankę o tej książce zobaczyłam na jednym z blogów i jest jedna rzecz, która mnie do niej od razu przyciągnęła… a mianowicie słowo „Atlanci”. Odkąd pamiętam Atlantyda była moją słabością, wszystko, co się z nią wiązało, przykuwało moją uwagę i nie...

książek: 1222
Cirya | 2015-03-17
Przeczytana: 07 marca 2015

rewelacyjna powieść fantasy!
jak dla mnie napisana bardzo innowacyjnie, ani początek ani koniec książki nie zadowalają mnie jako czytelnika, dalej nie wiem ku czemu zmierza ta historia, co zarówno irytuje jak i ekscytuje i sprawia, że muszę przeczytać drugą część... czyli zabieg autora bardzo udany
ciekawie zbudowana obrazowa i pomysłowa książka...
czasami jedynie rozumowanie głównej bohaterki, Dalemy, a raczej jego brak, doprowadzało mnie do szału...
ogólnie świetna książka i warto przeczytać :)

książek: 486
alison2 | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2013

„Kakrachan“ można określić mianem podwójnego debiutu. To pierwsza książka polskiego autora, skrywającego się pod pseudonimem Olis Nari Lang, ale również debiut nowego wydawnictwa na rynku. Z tego powodu na początku parę słów o samym wydawnictwie.

Wydawnictwu Azyl, bo o nim tu mowa, przyświeca doprawdy piękna cel:

Stworzone dla wydania tej książki. Przeznaczone dla wszystkich utalentowanych Autorów, którzy mają problemy z publikacją i wybiciem się na polskim runku. Dla nas książka to nie tylko jedna z wielu publikacji w ofercie wydawniczej. Książki, który wydajemy to historie, które muszą być przeczytane. Muszą, bo są tego warte.

Już choćby z uwagi na tę filozofię, bardzo chciałam poznać „Kakrachan“. Gdy tylko wzięłam książkę do ręki, doceniłam jej format. W czasach, gdy wiele wydawnictw powiększa czcionki, rozciąga tekst i marginesy, Azyl postawił na poręczność i kompaktowość. Marginesy są tu doprawdy niewielkie, w sam raz by przytrzymać książkę, cała reszta to już tekst,...

książek: 1209
Rosemarie | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Kakrachan" to pierwszy tom serii o tytule "Atlanci", która nawiązuje do historical fiction. Książka ta jest debiutem literackim polskiej autorki, która posługuje się pseudonimem Olis Nari Lang. Jesteście ciekawi, czy lektura ta spełniła moje oczekiwana? Jeśli tak, to zapraszam do zapoznania się z moją opinią!

Główną bohaterką "Kakrachanu" jest Dalema, która liczby sobie 17. cykli. Dziewczyna mieszka w Supali - jednej z wielu kolonii założonych przez Atlantów wraz ze swoim ojcem i matką. Pewnego dnia jej dotychczasowe życie zmienia się niewyobrażalnie. Zostaje ona zauważona i doceniona, dzięki czemu dowiaduje się o przedmiotach, przez które zaczyna kwestionować dotychczasowy porządek rzeczy obowiązujący w cywilizacji. Zaczyna rozumieć, że nic nie jest takie, jakie się wydaje, a ona sama powoli przestaje ufać ludziom, którzy ją otaczają.

Dawniej jej życie toczyło się spokojnym, harmonijnym trybem, jednak z czasem odkrywa tajemnice, które skrywała jej rodzina. Dalema dowiaduje się...

książek: 270
Ann Reveur | 2013-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

"Kakrachan" to debiut literacki Olis Nari Langa, wydany przez nowe wydawnictwo Azyl. Autor jest równie tajemniczy jak jego powieść i póki co nie zamierza się ujawniać.
Nie czytałam wiele polskich książek, bo trudno było mi trafić na coś ciekawego, a po powieściach Andrzeja Sapkowskiego polskim książkom wystawiłam dość wysoką poprzeczkę. Kiedy więc zabrałam się za czytanie "Kakrachana" podchodziłam do tego z rezerwą. Muszę przyznać, że moje początkowe odczucia względem powieści były błędne. "Kakrachan" to absolutnie jeden z ciekawszych i godnych uwagi tytułów 2013 roku. Powieść niesamowita, wciągająca i taka... zagraniczna. Fabuła książki nieco przywodzi na myśl "Igrzyska śmierci", a sama Supala, czyli miejsce w którym mieszka Dalema obrazem przypomina Skandynawię.
Główną bohaterką jest młoda, ambitna i wytrwała Dalema, która walczy do samego końca o swoje priorytety i potrafi przeciwstawić się nawet najważniejszym osobom w osadzie. Nieco pyskata, ale potrafiąca uspokoić swój...

książek: 525
Zerr | 2013-04-04
Przeczytana: 27 marca 2013

Recenzja ukazała się na: www.recenzjum.blogspot.com

Oris Nari Lang, to pseudonim autora, a raczej autorki, która pragnie pozostać anonimowa. Dość nietypowo, muszę przyznać, i intrygująco. Pisarka jest wręcz zafascynowana mitologią i starożytnymi cywilizacjami, takimi jak Atlantyda chociażby. Podobno to niecodzienne zainteresowanie zapoczątkowała lektura jednej z książek Ericha Von Danikena, no i na tym się nie skończyło. Wtedy się dopiero zaczęło, w efekcie czego powstali...

"Atlanci", to książka, której akcja osadzona jest, jak sama nazwa sugeruje, w starożytności. Główny wątek fabularny dotyczy losów młodej dziewczyny, Dalemy z rodu Darumów, która mieszka wraz z rodzicami w mieście Supali, jednej z kolonii potężnej Atlantydy. Dalema jest nietypową osóbką. Mimo, iż nie liczy sobie ona wiele księżyców, to jednak cechuje się wyjątkową inteligencją i sprytem. Zapewne to dlatego, iż miast spacerować i wylegiwać się na słońcu, dziewczyna spędza swój czas przy nauce, ślęcząc nad...

książek: 133
_Magnolia_ | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Dalema jest nastolatką mająca problemy z wysławaniem się, z reputacją, ze szkołą, z rodzicami i chcąca ukryć swoje uczucia do chłopaka, który jest przez wszystkich ceniony i lubiany. Problemy, które są wspólne z wieloma innymi nastolatkami dzisiejszych czasów, ale... Wszystko dzieje się w przeszłości, a dokładniej w legendach dawnej Atlantydy. Ona mieszka w jednej z kolonii Atlantydy, Supala, której mieszkańcy straszliwie się boją Atlantów, ponieważ oni nie mają dostępu do ich technologii, do ich wiedzy i zawsze są patrzeni z góry. Dalema właśnie żyje tym życiem, w którym istnieje tylko wiedza, logika i umysł, nic poza tym, nawet ukazywanie jakiejkolwiek słabości, nawet chwilowej, była bardzo źle widziana. Któregoś dnia były takie sytuacje, które pozwoliły jej zapoznać z bardzo szanowną, starszą, Panią, która wywróciła do góry nogami jej życie. Nigdy nie miała możliwości o zadecydowaniu za siebie i została wprowadzona w świat, w którym wymagano od niej rzeczy, które są przeciwko...

książek: 72

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Azyl miałam okazję przeczytać Kakrachan - debiutancką powieść polskiego autora, który ukrywa się pod pseudonimem Olis Nari Lang.
Książka opowiada o młodej Dalemie, jest ona w 17 cyklu życia, nastolatka dowiaduje się o różnych tajemniczych budowlach i przedmiotach. Czy dziewczynie uda się odkryć ich tajemnice?
Kakarachan jest pełen zagadek i niedopowiedzeń, to pierwsza powieść z gatunku historical fiction, jaką miałam okazję przeczytać - mam nadzieję, że jeszcze nie jeden taki tom wpadnie w moje ręce. Pomimo dosyć sporej liczby stron, książkę czyta się szybko i przyjemnie, nawet czcionka, która do największych nie należy, nie jest w stanie zatrzymać ciekawości czytającego. Jeżeli chodzi o samo wydanie powieści, to moim zdaniem jej największym minusem są białe strony, które jako jedyne przekonały mnie, do oderwania się co jakiś czas od lektury. Pierwszy tom serii Atlanci wciąga czytelnika, kiedy przeczyta się kilka pierwszych stron, trudno jest go...

książek: 552
Magdalena | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Książka ta jest pierwszym tomek serii pt. "Atlanci". Ja jak zwykle, moją podróż z tą serią, rozpoczęłam od drugiego tomu, który nosi tytuł "Wyspa sześciu pierścieni". Tak mi się fabuła spodobała, iż musiałam przeczytać tom pierwszy. A teraz... no cóż, czekam na tom trzeci.
Książka ma trzech głównych bohaterów. To na nich skupia się akcja. I choć na początku wydaje się, że historia ich nie wiąże, na końcu jednak widzimy jak każde zderzenie i ruch głównych bohaterów ma znaczenie dla pozostałych.
Więcej: https://ksiazkizpieklarodem.blogspot.com/2016/08/kakrachan-czyzby-jakis-robak.html

zobacz kolejne z 534 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd