Julia

Wydawnictwo: Novae Res
choroba, operacja,
malineczka74

Niniejsza książka opowiada inspirowaną w znacznej mierze prawdziwymi wydarzeniami historię dziewczynki, która w mrocznym czasie stanu wojennego przyszła na świat z ciężką wadą serca. Jedyną dla niej nadzieję stanowiła skomplikowana operacja wykonywana tylko na Zachodzie. Po podróży maleństwa do USA, gdzie okazało się, że wykonanie zabiegu nie rokuje sukcesu, stryj dziecka rozpoczął poszukiwania szansy na ratunek w europejskich klinikach.

Gotowość przeprowadzenia operacji wyrazili Anglicy za niebotyczną w komunistycznej Polsce kwotę jedenastu tysięcy funtów. Dzięki staraniom rodziny oraz wielkiej liczby nieznajomych ludzi dobrej woli, poprzez organizację festynów ulicznych i apele w mediach na terenie Zjednoczonego Królestwa, wymaganą sumę udało się zebrać. Na domiar szczęścia, również i Rząd Polski wyraził gotowość przejęcia kosztów zabiegu.

W ostateczności operację przeprowadzono z pełnym sukcesem i dziewczynka ta, teraz już piękna kobieta, żyje w Polsce i jest szczęśliwa.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Książkowo_czyta | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Novae Res za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Z opisu książki wywnioskować można, iż na kartach powieści autor snuje historię zmagań małżeństwa zmagającego się z chorobą swojej córeczki Julii, która przyszła na świat w latach 80-tych z bardzo ciężką wadą serca... Wątek ten rzeczywiście w niniejszej publikacji istnieje jednakże jak dla mnie został on nieco zepchnięty na margines... Natomiast na pierwszy plan wysuwają się dywagacje na temat ustroju politycznego oraz warunków panujących w ówczesnym kraju...

Gdyby nie dominacja w/w wątków historia ta według mnie miałaby nieco inny wydźwięk... Wróćmy jednak nieco do fabuły - z powodu wspomnianej wyżej wrodzonej, niezwykle skomplikowanej wady serca jedynym ratunkiem dla dziewczynki jest operacja poza granicami kraju... Początkowo nadzieję dają Anglicy, którzy koniec końców nie podejmują się zoperowania Juli ze względu na brak pozytywnych rokowań...

Zdesperowani rodzice i przyjaciele...

Historia przedstawia opowieść małej dziewczynki Julii, która urodziła się w stanie wojennym bardzo chorowita jest ma wadę serca czeka na operację serca, aż w końcu ktoś ją za operuje.
Ukazany jest również ustrój polityczny dzieją się w 80 latach.
Przeżywałam z bohaterką Julią jej chorobę i bardzo mnie poruszyła ta dziewczynka, że musi zmagać się z wadą serca.
Potem zaczyna się poszukiwanie kliniki, żeby przewieźć tam chore dziecko i podjąć decyzję o operacji.
Pewnego dnia stał się cud, nadzieja, że wyzdrowieje została Julia operowana, a operacja zakończyła się sukcesem dziewczynka wyzdrowiała.
Książka przejmująca, wzruszająca za serce cudowna książka!!!!!!!

malineczka74 | 2013-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2013

By biło zdrowe serduszko

Choroba nowonarodzonego dziecka jest potężnym ciosem dla rodziców. Miast cieszyć się z cudu narodzin rozpoczyna się walka z czasem, pechem i przeciwnościami losu. Trudna to walka, która niejednokrotnie wyczerpuje bez reszty. A jednak często udaje się ją wygrać.

O takim zmaganiu opowiada książka "Julia". Jest to druga powieść w dorobku Stanisława Zakościelnego. Do jej przeczytania zachęcił mnie opis. Książka przypadła mi do gustu, choć to nieco inna lektura niż się spodziewałam. Bo z ręką na sercu liczyłam na spore napięcie, dramatyczne szpitalne sceny i powieść obyczajowo-medyczną. Tego nie znalazłam w tej książce, ale w zamian dostałam kolejną publikację o realiach lat 80-tych i sporo dozę psychologii.

Początek lat 80-tych był dla Polski burzliwy, szary i ponury. Wielu Polaków czuło strach przed ogłoszonym stanem wojennym i ewentualną inwazją wojsk Układu Warszawskiego. Pewnego dnia w lubelskim szpitalu przychodzi na świat dziewczynka....

Kasiek m | 2013-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2013

Pora przełamać zastój recenzyjny, chociaż Eru mi świadkiem, że wybrałam sobie ciężką książkę na to łamanie. „Julia” nie jest powieścią łatwą i przyjemną, może zmęczyć i przygnębić. Ale nie czyta się tylko o rzeczach łatwych i przyjemnych. Rzeczywistość jest i była mało przyjazna.

Rodzice, zazwyczaj oczekując dziecka proszą o to aby było zdrowe. Mimo rozwoju medycyny, członkostwa w UE, wiele chorób wciąż jest śmiertelnych, lub powoduje to iż dziecko praktycznie nie ma szans na normalne egzystowanie w społeczeństwie. Z wieloma chorobami się uporaliśmy, wiemy jak je leczyć, śmiertelność niemowląt jest mniejsza niż jeszcze trzydzieści lat temu. Teraz mamy badania prenatalne, można bardzo wcześnie zacząć leczyć. Kiedyś tak nie było. A zimno się robi jak człowiek sobie pomyśli o tym co było w czasach kwitnącej demokracji ludowej i sojuszu robotniczo- chłopskiego. Żelazna kurtyna. Problemy z wyjazdem, koniecznośc pytania o wszystko Władzy i dolar w kosmicznej cenie.
W takim czasie na...

Adrianna | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 lutego 2013

Dawno nie miałam sytuacji, w której nie wiedziałam co myśleć o danej książce. Zazwyczaj po jej przeczytaniu moja opinia była negatywna, pozytywna, a bardzo rzadko neutralna. Wszystko zależy od uczuć jakie wywołał u mnie autor. Niestety czytając „Julię” Stanisława Zakościelnego nie poczułam nic szczególnego. Z początku miałam nadzieję, na historię pełną emocji, atmosfery obciążonej chorobą małej, tytułowej bohaterki. Jednak otrzymałam coś całkowicie innego, coś czego się nie spodziewałam.
Sądziłam, że autor ukaże dramatyczne przeżycia rodziców, burzę emocji, a czytelnika wciągnie w sam ich środek. Jednak Stanisław Zakościelny przedstawił realia lat 80-tych. Muszę przyznać, że z początku byłam bardzo zawiedziona.

„Julia” opowiada historię śmiertelnie chorej, młodej dziewczynki. Przychodzi ona na świat z poważną wadą serca. Polskie szpitale nie mają możliwości by przeprowadzić operację Julki. Rodzice dziecka, mimo wszelkich trudności losu walczą o życie córeczki. Płomyk nadziei...

catalinka | 2013-04-14

Po lekturze "Julii" spodziewałam się wiele, bardzo wiele. Nastawiłam się na wszechobecne cierpienie, strach, dramatyczną walkę o życie ukochanej jedynaczki, maleńkiej Julii. Czy Stanisław Zakościelny w swojej powieści spełnił moje oczekiwania?

Lata 80. W Polsce panuje komunizm. W takich realiach rodzi się pierworodna córka młodego małżeństwa, Julia. Niestety, okazuje się, że dziewczynka ma chore serce i potrzebna jest operacja. Rodzice zaczynają dramatyczną walkę z czasem i przeciwnościami. W Polsce nie ma jeszcze takich możliwości, aby przeprowadzić tak skomplikowany zabieg, lekarze ze Stanów Zjednoczonych dają nadzieję, która szybko staje się kolejnym złudzeniem. Ostatnia szansa to zabieg w Anglii, ale do tego trzeba zgromadzić ogromną kwotę pieniędzy. Czy to się uda i czy dziewczynka będzie miała szansę na normalne życie?

Po pierwsze, mam ogromny żal do twórców streszczenia z tyłu okładki. Jak można było od razu napisać, jak zakończy się książka? Chciałam czuć dreszczyk...

delightfully-droll | 2014-05-27
Przeczytana: 29 maja 2014