La Monadologie
Metafizyka, Leibniz, Monadologia
filozofia i etyka
Monika Pawelec

Książka Leibniza, w której to autor opisuje podstawę swojego systemu ontologicznego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Wydawnicstwo Uniwwersytetu Mikołaja Kopernika ( UMK ) 1991

Arczi | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Filozofia Leibniza to próba wielkiej unifikacji współczesnych mu prądów filozoficznych, naukowych oraz religijnych. Gdzieś pomiędzy scholastyką i Kartezjuszem, Spinozą i Lockiem, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć nauki (w tym niejednego swojego autorstwa), teologii chrześcijańskiej (zarówno katolickiej, jak i protestanckiej), to dzieło godne wybitnego uczonego, jakim Leibniz niewątpliwie był. Nie trudno w takim wypadku o pewne niespójności, drobne sprzeczności czy naciągnięcia. A może ich tam wcale nie ma? Być może po prostu próg jest za wysoki.

Monadologia to dzieło bardzo krótkie. Sama w sobie nie wyczerpuje bynajmniej myśli autora. Większą część książki zajmuje wstęp tłumacza, Henryka Elzenberga, który świetnie wprowadza w arkany filozofii Leibniza, zwracając uwagę na jej podstawowe trudności. Osobiście Leibniza do końca nie rozumiem, ale muszę przyznać, że ta lektura w znacznym stopniu mnie do tego przybliżyła.

Diego Lopez | 2017-11-18
Przeczytana: styczeń 2017

Po co pisać 10 tomów, skoro można w kilkudziesięciu punktach spójnie wymienić najważniejsze rzeczy o metafizyce?

Byrandon | 2018-03-21
Przeświat | 2017-10-26