Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
geokuba

Inne wydania

PRZECZYTAJ! Czy chcesz stąd wyjechać? Czy wabią cię inne, dalekie kraje, w których, jak sądzisz, dzieje się dużo więcej, ludzie są bardziej interesujący, miasta bogate i w ogóle żyje się beztrosko? Może zresztą nie tylko ten obraz, który znasz z telewizji, opowiadań i literatury wabi cię; może tutaj jest po prostu źle, ciężko, czasem nawet beznadziejnie, tak, że chciałbyś wyrwać się stąd jak najdalej, jak ptak do ciepłych krajów.
Twoje rozterki są stare jak ludzkość. Przypomnij sobie, jak wędrował Odyseusz. Chęć poznania świata, doznania czegoś innego, podążenia za marzeniami, to są bardzo ważne ludzkie pragnienia i nie wolno się ich wyzbywać. Jest tylko jeden warunek: kiedy chcesz wyruszyć w drogę, to bacz, aby powodem twej wędrówki nie była złość i obraza na to, co zostawiasz za sobą. Co innego odejść ze złością w sobie, a co innego wyjechać z ciekawości.
Andrzej Chojecki

źródło opisu: Ossolineum, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

marquez | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Szwecja widziana z lotu gęsi
Cudowna podróż przytrafiła mi się w momencie wyjątkowo statycznym. Kiedy to w otoczeniu tysięcy zapisanych stronic produkowałem kolejne zalegające niebawem zakurzone półki archiwum dzieło z nazwy naukowe, mogłem jednocześnie polatać z dzikimi gęśmi. Chociaż tyle. A właściwie: aż tyle.

Nie miałem tyle szczęścia, co Czesław Miłosz i nie mogę pochwalić się tym, że książka Selmy Lagerlöf towarzyszyła mojemu wchodzeniu w skomplikowaną naturę rzeczywistości. Odmienny zgoła od mojego dorosłego spojrzenia i literackich rozkoszy aparat percepcyjny dziecka, którym – brew własnym powątpiewaniem – byłem, nie poznał tej książki, przez to część jej niezwykłych sensualnych walorów pozostaje dla mnie nieodkryta. Mimo to, jako czytelnik zupełnie dorosły, mogę z całą pewnością potwierdzić, że co nieco z tej uczty zmysłów i dla mnie zostało.

Z podwójnym Noblem
Skoro przywołało się Miłosza, trzeba podkreślić, że powieść o Nilsie Holgerssonie zmniejszonym do rozmiarów...

Książkę pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Wróciłam do niej niedawno- wydała mi się inna, taka bardziej surowa, mniej bajkowa i ciepła. Na plus zdecydowanie zasługuje fakt, że prawie każdy rozdział książki przedstawia inna historię. Są tam zarówno legendy miast, nad którymi przelatują gęsi, jak i opowieści napotkanych zwierząt. Jednym słowem - tysiąc historii w jednej. Opowieść wciągająca i poruszająca. Polecam

Isadora | 2010-10-18

Wspaniała,pełna melancholii i nostalgii opowieść (z morałem!) o niegrzecznym chłopcu,którego w ramach nauczki krasnoludek zamienia w skrzata i który podróżuje wraz ze stadem dzikich gęsi.
Piękna i mądra książka opowiadająca o przemianie,jaka dokonuje się w chłopcu,który do tej pory był bezmyślnym łobuzem - nie słuchał rodziców,dokuczał zwierzętom,na każdym kroku dawał przykłady złego zachowania.Długa i pouczająca podróż bardzo go zmienia - uczy zasad współżycia w grupie,empatii,współczucia,altruizmu.
A wszystko to opowiedziane bardzo serdecznym,wyważonym językiem autorki ; to pełna ciepła opowieść z morałem.
Polecam każdemu dziecku,które z pewnością spędzi z tą lekturą miłe i niezapomniane chwile.

Lolek90 | 2013-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2013

O dwutomowej powieści „Cudowna podróż” autorstwa Selmy Lagerlöf słyszałam nie raz i nie dwa w dzieciństwie. Optymistyczne opinie szkolnych i podwórkowych kolegów zachęcały do przeczytania dwóch ponad 200 stronnych książek. Niestety, ani szkolna, ani osiedlowa biblioteka nie posiadała tej pozycji w swoich zbiorach, a nigdy nie odważyłam się na pożyczenie ich od innych. Dlatego z wielką chęcią przygarnęłam obydwie części szwedzkiej powieści, kiedy tylko nadarzyła się taka okazja. Książka aż rok czekała na półce, aż zachce mi się poznać jej treść. Aż w końcu w listopadzie sięgnęłam po pierwszą część powieści, o której usłyszałam tyle pochlebnych opinii w pięknych czasach dzieciństwa.
Wraz z pierwszym tomem poznajemy nastoletniego gęślarza Nilsa Holgerssona, który mieszka w niewielkiej wiosce na południu Szwecji. Z kolejnych zda wyłania się okropny charakter chłopca, którego największą przyjemnością jest sprawianie przykrości innym osobom. Młodzieniec nie przykłada się do nauki w...

julia-orzech | 2017-11-13
Przeczytana: listopad 2017

Mam w domu biało-czarne zdjęcie, na którym wykrzywiam się w szczerbatym uśmiechu z dumą pokazując koszulkę z Nilsem. Oglądałam tę bajkę, którą w odcinkach emitowała TVP (polsko-austriacka wersja z 1980 roku). Dopiero później pobiegłam po książkę do biblioteki. Czytana opowieść wydała mi się o niebo lepsza. Z wypiekami na twarzy wyobrażałam sobie, że to ja frunę przez tajemniczą i trochę straszną Szwecję prosto do Laponii na grzbiecie przyjaznej gęsi.

Bardzo się cieszę, iż Nasza Księgarnia zdecydowała się wznowić książeczkę, gdyż nie mogłam jej dostać ostatnio w żadnej bibliotece. T. często oglądał zdjęcia z moją kultową koszulką i bardzo chciał poznać historię Nilsa. Jesteśmy już po lekturze, która mnie wydaje się ciągle tak samo tajemnicza i trochę straszna. Nic się nie zmieniło. Z taką samą przyjemnością wyobrażałam sobie lot z dzikimi gęśmi. Wspaniała, podróżnicza opowieść z morałem.

Był sobie kiedyś Nils Helgersson. Chłopiec, który najbardziej lubił jeść, spać i psocić....

darkakadarka | 2016-03-01
Przeczytana: luty 2016

Historia o niegrzecznym chłopcu, przemienionym w skrzata, podróżującym z gęsiami. W trakcie jego przygody zwiedza z lotu ptaka cały swój kraj - Szwecję. Podręcznik do geografii napisany z myślą o dzieciach.

Cała ta powieść jest tematem mojej pracy magisterskiej. Niesamowite jest zawrzeć w niecałych 1000 stronach - geografię, przyrodę, obyczaje, miejscowe legendy i historię kraju. Podręcznik dla dzieci, który zaprasza do przygody po własnej ojczyźnie.

Iwona_C_ | 2017-11-09

Cudowna podróż to piękna opowieść, która pozwala przenieść się do dalekiej Skandynawii i przeżyć wraz z bohaterami niesamowite, czasem niebezpieczne przygody. Jest to opowieść pełna ciepła, która w prosty sposób przedstawia najważniejsze prawa natury i współżycia z innymi. Autorka w przystępny sposób przekazuje ważne dla każdego z nas treści, pokazując, jak ważne jest to, aby żyć w zgodzie z naturą i szanować innych…

Wieczorynka | 2012-09-20
Przeczytana: 20 września 2012

Piekna ciepla bardzo madra opowiesc o dawnych mieszkancach Szwecji i ich ingerencji w swiat zwierzat widziana oczami malego chlopca podrozujacego ze stadem dzikich gesi. Warto!

Szampon | 2016-02-17
Przeczytana: 10 lutego 2016

Poetycka opowieść o podróży po Szwecji. Cudowne kompendium wiedzy o najważniejszych zabytkach i zakątkach tego kraju.

Lolek90 | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Druga część historii o niezwykłej wędrówce nastoletniego Nilsa Holgerssona, który za swoje niegodziwe zachowanie został zamieniony w krasnoludka. O ile pierwszy tom dłużył mi się niesamowicie, o tyle tą część czytałam z przyjemnością. Tym razem opisy Szwecji mnie ciekawiły, a niesamowite przygody głównego bohatera zapierały dech w piersiach. I chociaż koniec był do przewidzenia, to jednak jego opis sprawił, że uroniłam szczerą łzę.

Nowe stare lektury

Pierwsze książki

Wpadł mi ostatnio w oko cytat ze „Znalezione nie kradzione” Stephena Kinga o tym, że nie sposób zapomnieć pierwszej książki, która sprawiła, że zakochaliśmy się w czytaniu. Cytat ten, umieszczony przez nas na FB, wywołał nie tylko falę komentarzy, ale przede wszystkim lawinę wspomnień z dzieciństwa...