Straceńcy

Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: Albatros
CRY WOLF

Rok 1935, Etiopia pod rządami cesarza Hajle Sellasjego. Armia Mussoliniego, licząca 350 tysięcy dobrze uzbrojonych żołnierzy, wzmocniona siłami pancernymi i samolotami, przygotowuje się do wojny z państwem abisyńskim. Faszystowskim agresorom stawić czoła mogą jedynie wojska plemienne, uzbrojone w dzidy, włócznie oraz przestarzałe karabiny i działa z okresu I wojny światowej. W Dar es-Salaam w Tanganice, podczas aukcji pięciu starych samochodów opancerzonych, dochodzi do brzemiennego w konsekwencje spotkania dwóch poszukiwaczy przygód: Amerykanina Jake'a Bartona, inżyniera z Teksasu, oraz Anglika, majora Garetha Swalesa, zarabiającego na życie handlem bronią. Do obrony swego terytorium Etiopczycy desperacko potrzebują objętej embargiem broni. Zgadzają się więc na propozycję Jake'a i Garetha: zakupu wyremontowanych i dozbrojonych w karabiny maszynowe samochodów za kwotę wielokrotnie przekraczającą ich wartość: piętnastu tysięcy funtów. Stawiają tylko jeden warunek - zapłata za towar nastąpi w momencie jego dostarczenia na obszar Etiopii, do oazy o nazwie Studnie Chaldi. Aby wywiązać się z umowy, mężczyźni muszą przeszmuglować samochody przez setki kilometrów wrogiego terytorium Somalii lub Erytrei.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1073,1578,stracency.html

wiejskifilozof | 2014-06-20

Wilbur Smith,robi coś takiego.Otóż bierze jakieś afrykańskie państwo:tu Etiopia,konkretny rok :1935.Dodaje do tego wydarzenie historyczne :inwazja Włoch na Etiopię.I mamy takie połączenie,troszkę prawdy historycznej,troszkę przygody i sensacji.
Autor w tej powieści stworzył nawet dość zgrabną akcję,mamy tu i opisy pięknych miejsc.Jak choćby gór Etiopii,sawann,czy też lasów.
Tak,więc czytelnik może przy użyciu wyobraźni przenieś się w te miejsca.
Ale lepiej użyć GOOGLE MAPS,owszem same krajobrazy to za mało.
Mamy tu też opis walk włoskich wojsk czy etiopskimi.Widać,jak bardzo byli zacofani Afrykanie,wobec potęgi faszystowskiej armii.
Nie było by dobrej książki Smitha,bez dobrej przygody.Mamy tu więc,troje ludzi.
Anglika i Amerykanina,którzy mają dostarczyć dla Etiopczyków broń,oczywiście musi się pojawić jakaś piękna i inteligentna dziewczyna.
Taką kobietą,jest pewna dziennikarka z USA.
Autor nie omieszka także przedstawić nam okrucieństwa Afryki,okrutnych zwyczajów Etiopczyków.Ale...

Zuela | 2013-07-08

Muszę chyba odpocząć od prozy Wilbura Smitha,bo z lektury na lekturę dochodzę do wniosku,że są to ksioążki skierowane tylko i wyłącznie do męskiego grona czytelników.Jeżeli kiedyś mi to nie przeszkadzało to teraz męczę się okrutnie.Akcja książki dzieje się w ukochanej przez autora Afryce.Mikre siły wojsk etiopskich przeciwstawiają się wojskom Mussoliniego-odziałowi pod dowódctwem psychopatycznego Aldo Belliego.Jest i miłość,ale tak głęboko w tle,że miałam kłopoty by to dostrzec.Może jesienią czytałoby mi sie to lepiej

LadySea | 2014-04-28
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Nie warto tego czytać, tania sensacja klasy C , albo niższej ( jeśli takie są), fabuła naiwna, tandetna i po prostu nudna.
Bardzo lubię książki Wilbura Smitha ( niektóre są po prostu rewelacyjne) i postanowiłam przeczytać wszystko co napisał ( jest to ponad 30 książek) no i niestety część jest bardzo słaba. Tej nie bierzcie do ręki , żeby się nie zrazić do Smitha.

niemampomysłunanick | 2016-03-21

Zastanawiałem się dlaczego są takie "mieszane" opinie o tej książce. Teraz już wiem dlaczego. Generalnie nie jest to zła powieść, ale nie ma tego czegoś co mogłoby dać jej takiego(powiedzmy) "kopa". Na plus jest to, że autor ma przyjemny styl i fajnie się ją czytało.

syzygy | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Jest rok 1936 Afryka.
"-Już drugi raz zaciągam u Ciebie dług.
-Wyśle Ci numer konta"
"Włosi otworzyli rozpaczliwy ogień maszynowy,ale system sterowania karabinów stracił zasilanie..."
Przynajmniej dobrze się czyta. Nie licząc tego wątku romantycznego.

ataga | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Taka trochę bajka. Anglik i Amerykanin dwa odmienne charaktery do tego jedna uparta dziennikarka marząca o sławie próbują przez pustynię przeszmuglować pancerne samochody do Abisynii. Na ich drodze stają wojska faszystowskich Włoch. Na czele których stoi hrabia Aldo Belli tchórz i głupiec ale takim ludziom szczęście zazwyczaj sprzyja. Od początku wiadomo jak to się skończy ale przyjemność z czytania do samego końca.

Blis | 2013-01-23

Tych książek się nie czyta, tylko się je pochłania!!!!!!!

Danek_DD | 2017-04-01
Przeczytana: 23 grudnia 2016