Przewodnik prawdziwych tropicieli. Zima

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Przewodnik prawdziwych tropicieli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
flora i fauna
shamrock

Zima to czas twardzieli. Będziemy pokonywać zaspy, biegać na nartach, zdobywać bagna, zamarznięte rzeki i jeziora. I to bez słowa narzekania, bo zupełnie nie ma na to czasu. Zimą trzeba tropić, i kropka. Tym razem z Adamem Wajrakiem wyruszamy z misją detektywistyczną - naszym celem będzie wyśledzić mordercę tak okrutnego, że na samą myśl przechodzą dreszcze. Czyha na swoje ofiary tuż za...

Tym razem z Adamem Wajrakiem wyruszamy z misją detektywistyczną - naszym celem będzie wyśledzić mordercę tak okrutnego, że na samą myśl przechodzą dreszcze. Czyha na swoje ofiary tuż za naszymi domami, na łąkach i polach. W Puszczy Białowieskiej wprosimy się na kolację do wilczej watahy, a w Bieszczadach pośledzimy jedyne w Polsce dzikie koty - rysie i żbiki. Poznamy też nowe ptaki - najinteligentniejsze, najsprytniejsze i najbardziej kolorowe - i otworzymy najlepszą w mieście ptasią restaurację. Prawdziwi tropiciele, czas na ZIMĘ!

Rysunki Michał Skakuj.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/

Chain | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 16 lutego 2017

Ta książka to jeden z powodów dla którego pokochałam zimę na nowo:)
Swoją ulubioną porę roku Wajrak opisuje, jak zawsze, fascynująco ale i bardzo przystępnie. Książka została podzielona na miejsca, w których warto prowadzić zimowe obserwacje. Mamy więc łąki i pola, jeziorka i rzeczki oraz bardzo zachęcający fragment na temat Bałtyku zimą.

Zimowy przewodnik uświadamia, że zimą można łatwiej natknąć się na tropy zwierząt, jak również łatwiej niektóre z nich zauważyć. Do karmników i na okoliczne pola przylatują ptaki, których próżno szukać u nas wiosną czy latem. Mowa chociażby o jemiołuszkach, czy jerach:)

Przewodnik obfituje w wiele praktycznych porad, które podpowiadają jak ubrać się na zimową wyprawę, albo jak sfotografować ptaka, żerującego na padlinie.

W tej części dowiemy się więcej o rysiu, polowaniu srokosza, zimorodku, wspaniałych kaczkach, a nawet o tajemniczym stworzeniu, które nazywa się... kur diabeł :)

Nie mogę też przejść obojętnie obok rewelacyjnych rysunków...

| 2015-01-05
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Mam słabość do książek Adam Wajraka - możliwe, że powodem jest moja wielka słabość i miłość do przyrody. Cały cykl "Przewodników...", choć pisany z myślą o najmłodszych czytelnikach, przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią powłóczyć się po lasach, polach, górach bez względu na pogodę czy porę roku. W książce jest wiele ciekawostek i porad: zaczynając od tego w jaki sposób tropić zwierzęta, gdzie szukać ich śladów, poprzez porady dotyczące maskowania, a na problemach, z jakimi tropiciele muszę się zmagać, kończąc. Wszystko napisane lekko i przyjemnie - mam wrażenie, że Adam Wajrak stoi obok mnie i opowiada o srokoszach oraz herbacie w termosie. Jedna z tych pozycji, która się nie znudzi i za każdym razem znajdzie się w niej coś nowego.