Zabijajcie wszystkich. Einsatzgruppen 1938-1941.

Wydawnictwo: Demart
6 (9 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
mamalgosia

Pomimo dogłębnych studiów nad dziejami reżimu, który doprowadził do wybuchu drugiej wojny światowej, jednostki specjalnego przeznaczenia Służby Bezpieczeństwa III Rzeszy (Einsatzgruppen) wciąż pozostają formacją owianą tajemnicą. Specyficzny rodzaj działalności, jak również wysiłek skierowany na zacieranie wszelkich jej śladów w obliczu klęski Niemiec, doprowadził do znacznych braków w zakresie materiału źródłowego, bezpośrednio związanego z aktywnością grup specjalnych do chwili wybuchu wojny przeciw Związkowi Radzieckiemu.

W niniejszej książce analiza rozwoju oraz działalności grup operacyjnych niemieckiej Służby Bezpieczeństwa poprzedzona została omówieniem kwestii nierozerwalnie z nimi związanych. Bez zarysu podłoża ideologicznego oraz stopniowego przekształcania demagogicznych haseł narodowych socjalistów w rzeczywiste posunięcia społeczno-polityczne, nie sposób zrozumieć przesłanek, które popchnęły członków Einsatzkommandos do najokrutniejszych nawet zbrodni.

źródło opisu: www.demart.com.pl

źródło okładki: www,demart.com.pl

Mictlante | 2015-06-22
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Przyznam, że napaliłem się trochę na tę pozycję. A cóż dostałem ? Niewiele, pół książki to tło historyczne, takie ni to Rzeszy, ni to SD, ni to właśnie Einsatzgruppen. Nie jest to zła książka, nie jest również jakaś wybitna. No po prostu ona jest. Można by się było bardziej pokusić, wobec istnienia pozycji "Einstagruppen w Polsce", jakoś więcej o innych tetrach działań napisać, ale być może Einsatzgruppen nie były aż tak aktywne. Znajduje się za to w książce jedna rzecz wybitna, styl pisania, toż to arcydzieło kreatywności, no może nie do końca, ale przyznam, że lubię nawet tak szaloną twórczość, no bo któż zamiast "po roku" napisze "po czterech kwartałach" ?

książek: 1951
Anna | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Bardzo zainteresowała mnie ta książka, ponieważ chłonę od czasów szkolnych wszystko, co związane z tematyką wojenną. Tutaj szczególną uwagę zwróciłam na osobę samego Hitlera, ponieważ autor niebywale ciekawie opisał, skąd wzięła się niechęć tego okrutnego potwora, pozbawionego jakichkolwiek skrupułów, do narodu żydowskiego. Zdziwiło mnie bardzo to, że ojciec Adolfa nigdy nie wypowiadał się w sposób lekceważący o Żydach, zawsze myślałam bowiem, że wyniósł ową nienawiść z domu rodzinnego.

Często zastanawiałam się również, jak w kraju ludzi cywilizowanych, wykształconych i inteligentnych mogło dojść do czegoś takiego jak ludobójstwo i jak to wszystko się zaczęło, skąd się wzięło i z czego wynikało. Łukasz Gładysiak podszedł do tematu naprawdę skrupulatnie, wyjaśnił poszczególne zagadnienia w sposób niezwykle obrazowy i dokładny, wyczerpujący.

Urodził się w Poznaniu, w tym roku kończy 30 lat. Studiował historię wojskowości, na Wydziale Historycznym. Był asystentem w kołobrzeskim...

Pio | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2014