Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: ALFA
8370012019
historia
pablo

Książka opisuje historię trzech zamachów na wysokich dygnitarzy nazistowskich Heydrycha, Kutscherę i Wilhelma Kubę, zorganizowanych i przeprowadzonych przez polskie podziemie zbrojne w czasie II wojny światowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Alfa, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

"Mściciele" to historie trzech głośnych zamachów na hitlerowskich dygnitarzy i zbrodniarzy - Reinharda Heydricha w Pradze, Franza Kutscherę w Warszawie i Wilhelma Kubego na Białorusi.

Książka niewątpliwie ma walory dokumentalne, opisuje szczegółowo przygotowania i przebieg zamachów, ich konsekwencje oraz późniejsze losy zamachowców, a także biografie hitlerowskich dostojników. Sporo tu ciekawostek i mało powszechnie znanych detali.
Całość napisana jest ze znawstwem tematu, jednak trudno nie zauważyć systemowych naleciałości - "Mściciele" wydani zostali pod koniec lat 80. minionego wieku, jeszcze przed ustrojowym przełomem i - niestety - widać w książce propagandowe wpływy (można by pomyśleć, że w zamachu na Heydricha najbardziej zasłużyli się tzw. towarzysze, przy opisie Akcji Kutschera autor jedynie napomyka o tym, że była ona przeprowadzona przez Armię Krajową, jakby zamachowcy nie należeli do tego ugrupowania - co dziwi tym bardziej, że autor sam był członkiem AK, zaś...

Paweł | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Książka „Mściciele” traktuje o tematach, które pasjonują mnie od dawna, czyli o sylwetkach ludzkich zbrodniarzy hitlerowskich z czasów II Wojny Światowej. Ciekawi mnie kim naprawdę byli, jakie były ich cechy osobowościowe i co nimi kierowało, gdy z taką ochotą garneli się do ludobójstwa na przemysłową skalę. Ten dość interesujący temat pozwolił mi przełknąć (nad wyraz patetyczny) styl autora oraz, co jest wyjątkowo drażliwe, ideologiczne skażenie tekstu. Autor potęguje znaczenie i udział w działalności konspiracyjnej ruchu komunistycznego, przy jednoczesnym deprecjonowaniu udziału innych formacji światopoglądowych. Jest to dziwne, bo książka została wydana w 1988 r. czyli w schyłkowym PRL-u, a tekst utrzymany jest w duchu głębokiej gomułkowskiej propagandy. Wszystko to równoważy jednak bardzo merytoryczne ujęcie tematu, bez jego trywializowania i, co szczególnie dzisiaj modne, robienie z niego taniej sensacyjki, podrasowanej przeróżnymi teoriami spiskowymi. Mamy tu przedstawioną w...

paweł | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Bardzo wartościowa książka.Dla miłośników historii(II wojna światowa),pozycja,wydaje mi się,obowiązkowa.Książka,przedstawia kulisy zamachów na dygnitarzy Hitlerowskich.Rainharda Heydricha,wykonany przez podziemie Czeskie,Franza Kutschere,Polskie podziemie zbrojne i Ericha Kocha,wykonany przez partyzantkę Białoruską.Polecam.

Shimik | 2016-01-30

Hitlerowskie Niemcy. Inne kraje walczą z ich reżimem. Akcja tej książki toczy się w okupowanych Czechach. Wszyscy przeciwnicy reżimu starają się na miarę swoich możliwości uprzykrzyć życie najeźdźcom. Tutaj celowo zrobią jakiś błąd, tam nie dadzą jakiejś części. Ciężko dociec kto kto jest za to odpowiedzialny. Nawet takie drobne szczegóły potrafią udaremnić działanie maszyny bojowej. Więc opór jest wciąż stawiany, może nie na dużą skalę, ale zawsze. Sama książka opowiada o losach lotników, którzy wylądowali nie tam gdzie trzeba było. Jest tu pokazane jak dzięki podziemnej linii oporu żyją i działają w ich szeregach. Były to straszne czasy i oby się nie powtórzyły. Na nasze nieszczęście ludzkość ma skłonność do tego typu działalności! Więc po pierwsze musimy pracować na sobą, a wtedy może więcej nie dojdzie do podobnych okropieństw!

Grażyna | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki