Gwiazdy jak pył

Cykl: Imperium Galaktyczne (tom 1)
Wydawnictwo: Prima
The Stars Like Dust
838585505X
imperium galaktyczne, asimov
Trojka

Bohaterem tomu jest Byron Farrill, student Uniwersytetu Ziemskiego, urodzony w odległych Królestwach Nebuli, podbitych i rządzonych przez planetę Tyrann, która pośród gwiazd buduje swoje okrutne Imperium. Ojciec Byrona został zamordowany za probe przeciwstawienia się tyranii; teraz ktoś usiłuje zabić młodego Farrilla. Dlaczego? Byron ucieka z Ziemi i przyłącza się do rebeliantów walczących z władcami z Tyranna. Rozwiązanie zagadki śmierci ojca może przynieść zagładę lub wolność całej Galaktyki.

źródło opisu: Prima, 1993

źródło okładki: Źródła własne

Kasia b | 2019-09-01

Mentalność rodem ze średniowiecza nie opuści ludzkości nawet w erze kosmicznych podbojów. Zwaśnione rody, dążenie ku niepodzielnej władzy, nawet dworskie maniery i przyodziewek będą przylegać do nas jak druga skóra pomimo opanowania skoków w nadprzestrzeń, na planetach odległych od Ziemi o całe eony. Podobnie jak skłonność do knowań, wszelkich intryg i spisków - nadzieja w tym, że stare, sprawdzone sposoby ich zwalczania i kontroli nadal pozostaną równie skuteczne.

słoneczko | 2019-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Czasami zastanawiam się dlaczego sięgam po książki Asimova.
Sam do końca nie wiem co mnie w nich intryguje. Cykl „Roboty” mnie zaciekawił.
Tym razem jestem trochę zawiedziony. Ale początki są zawsze trudne.
Plusy:
- dość dobry wprowadzający prequel do „Fundacji”;
- fabuła, próba dominacji we wszechświecie przez planetę Tyrann;
- Byron Farrill i jego zdolności dedukcyjne;
- wiele intryg, afer politycznych, zwrotów akcji;
- poszukiwanie rebeliantów i próba przyłączenia się do nich;
- dobre tempo akcji w drugiej części (pierwsza słaba);
- interesujące i zaskakujące zakończenie.
Minusy:
- bardzo słabe dialogi, płytkie i sztuczne;
- wątek romantyczny irytujący i denerwujący;
- średniowieczny romans przeniesiony do kosmosu.
Ogółem książka taka sobie, liczyłem na więcej.

Darsky | 2019-01-11
Przeczytana: 09 stycznia 2019

„Gwiazdy jak pył” to nieudana próba literacka wspaniałego Isaaca Asimova. Powieść ta cierpi bowiem na trudne do wybaczenia dolegliwości – sztuczni bohaterowie, nienaturalne dialogi i wątki rozwiązywane nielogicznie. Wydaje mi się, że tylko prawdziwy fan Autora oraz literatury tego gatunku jest w stanie doczytać do końca tę książkę.
Cała intryga powieści opiera się na kosmicznej tyranii planety Tyrann wobec innych, słabszych planet. Władcy Tyrannu pragną stworzyć Imperium Galaktyczne i w dość okrutny sposób rozprawiają się ze wszystkimi przeciwnikami tego planu. Jednak mimo strachu przed najeźdźcą i narzuconego poddaństwa, gdzieś między gwiazdami rodzi się zarzewie buntu. Rebelianci choć uśpieni od wielu lat, ukryci od wzroku tyrańskich żołnierzy, mają swój wielki cel do osiągnięcia – wyzwolić się z panowania ciemiężców.
Głównym bohaterem książki jest Byron Farrill, piękny, młody i zdolny chłopak, który wbrew woli zostaje wciągnięty w te wojenne gry oraz dworskie intrygi wagi...

Marta | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

Toż to nie Asimov! Nie wiem jak to jest możliwe, że autor piszący tak mądre, głębokie i absolutnie genialne powieści spłodził taki shit! Naprawdę niby fabula3 jest interesująca, sama historia mogła by być ciekawa ale sposób w jaki jest prowadzona, dialogi tak płytkie i głupie to się nie mieści w glowie. Postać głównego męskiego bohatera i księżniczki jest potwornie irytująca a ich wątek romansowy niczym w bajce o żurawiu i czapli - coś potwornego. Czytając tą książkę czułam się jakbym czytała powieść dla nastolatków i to nie taką typu Wernica, Bahdaja, Niziurskiego tylko te nowoczesne guano, takie nowości wydawnicze. Na szczęście na koniec powieść zaczęła przypominać Asimovatą a samo zakończenie nie jest aż tak bardzo złe. Tak naprawdę powieść została napisana i wydana w 1950 kiedy Asimov się dopiero rozbudzał jako pisarz, myślę, że to go trochę usprawiedliwia. Niemniej jestem zawiedziona, zacznę następną część ale aż się boję co to będzie.

lucas688 | 2017-07-07
Przeczytana: lipiec 2017

dla zaznajomionych z cyklem "Fundacja"

Adam | 2016-12-13
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2016

"Gwiazdy jak pył" to historia głównie jednego człowieka. Młodzieńca, który będąc u początków swego dorosłego życia zostaje wciągnięty w aferę polityczną na skalę kosmiczną. :) I choć mamy tu i wątek miłosny i sensacyjny oraz nieoczekiwane zwroty akcji to jednak czegoś tam brakuje. Jakiegoś większego polotu. Chyba najsłabsza część tryptyku.
P.S. Jedno warto dodać - takiego zakończenia chyba nikt się nie spodziewał, ah Ci Ameykanie! ;)

Karodziejka | 2016-08-23

Niedoczytałam, bo tego się zwyczajnie nie da czytać. Sztampa, drętwota i sztywne dialogi.

Ireth | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu

Nie jest to największe dzieło Asimova, ale ciekawy prequel "Fundacji". Dobre, wciągające science-fiction.

Patryq | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Zacząłem przygodę z imperium galaktycznym po przeczytaniu trylogii fundacji oraz wszystkich książek z serii roboty. Książkę czytało się dużo słabiej niż poprzednio wymienione tytuły i tylko końcówka mnie zainteresowała. Całe szczęście nie jest długa i fan Asimova może przez nią przebrnąć w jeden wieczór. Mam nadzieje że kolejne dwa tomy imperium galaktycznego będą ciekawsze

Konrad Gałęzowski | 2015-07-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Bardzo dobra lektura, zwłaszcza dla miłośników intryg i astrofizyki.