Diuna. Ród Harkonnenów

Wydawnictwo: Rebis
Dune. House Harkonnen
diuna, fantastyka, herbert
Trojka

Autorzy tej książki podejmują wątki z Domu Atrydów wzbogacając uniwersum Diuny o kolejną pozycję, obok której nie można przejść obojętnie. Trylogia "Preludium do Diuny" składa się z następujących tomów: Ród Atrydów Ród Harkonnenów Ród Corrinów BRIAN HERBERT (ur. 1947) to najstarszy syn Franka Herberta, pisarz znany głównie jako kontynuator "Kronik Diuny". Z jego powieści polski czytelnik zna...

Trylogia "Preludium do Diuny" składa się z następujących tomów:
Ród Atrydów
Ród Harkonnenów
Ród Corrinów

BRIAN HERBERT (ur. 1947) to najstarszy syn Franka Herberta, pisarz znany głównie jako kontynuator "Kronik Diuny". Z jego powieści polski czytelnik zna Ród Atrydów, Ród Harkonnenów i Ród Korrinów (wraz z Kevinem J. Andersonem). Jest też autorem biografii Franka Herberta Dreamer of Dune.

KEVIN J. ANDERSON (ur. 1962) zasłynął powieściami osadzonymi w świecie Gwiezdnych wojen i cyklem Z archiwum X. Jego Budowniczowie nieskończoności (wraz z Dougiem Beasonem) byli w roku 1993 nominowani do nagrody Nebula.

Obaj autorzy kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali m.in. trylogię "Legendy Diuny", zwieńczenie legendarnych "Kronik Diuny" i uzupełniające je tomy, a także pierwszy tom nowej trylogii, zatytułowany Zgromadzenie żeńskie z Diuny.

- To jakiś zautomatyzowany system. Nie wiem nawet, jakie właściwie włączyłem przyciski, ale ta kapsuła potrafi sama wygrzebać się z piachu w mniej niż godzinę. - Pardot Kynes odwrócił się do instrumentów pomiarowych. - Dzięki temu mam czas, by zebrać wszystkie nowe odczyty w jeden pakiet i przekopiować na przenośny dysk...

Liet złapał ojca za ramię i odciągnął od aparatury. Uderzył pięścią w awaryjny przycisk odcinający zasilanie i buczenie silników ucichło. Zdumiony Kynes próbował się sprzeciwić, syn jednak popchnął go w stronę włazu.

- Wychodź, natychmiast! Biegnij najszybciej jak potrafisz w stronę skał!

- Ale...

Nozdrza rozgniewanego Lieta wydęły się z niecierpliwością.

- Dryfy generują pole Holtzmana, tak samo jak tarcze. Wiesz chyba, co się stanie, jeśli włączysz tarczę osobistą na otwartej pustyni?

- Nasze dryfy znów działają? - Kynes zamrugał, po czym jego oczy zabłysły w nagłym zrozumieniu. - Ach! Może pojawić się czerw.

- Czerw zawsze się pojawia! A teraz biegnij!

WOJCIECH SIUDMAK (ur. 1942) - polski malarz. Mieszka i tworzy we Francji. Uważany za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Prace wystawiał m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. Honorowy Obywatel Miasta Wielunia i Ozoir-la-Ferrière. Otrzymał Order Zasługi RP.

Kilkanaście lat po objęciu tronu Szaddam IV Corrino nadal umacnia swą władzę. Pełnymi garściami czerpie melanż z zarządzanej przez Harkonnenów Arrakis, a zarazem naciska na Tleilaxan, którzy na opanowanym Ixie starają się wyprodukować sztuczną przyprawę.

Do największych graczy w galaktyce - Imperatora, Gildii Kosmicznej i KHOAM - dołączają niepostrzeżenie Bene Gesserit. Podsuwając siostry członkom wysokich rodów, w tym samemu Padyszachowi Imperatorowi, gromadzą bezcenne informacje i wpływają na politykę, same zaś kontynuują z uporem swój tajny plan eugeniczny.

Im wszystkim jednak - w tym Leto Atrydzie na spokojnym Kaladanie - zagraża coraz bardziej hrabia Vladimir Harkonnen, chorobliwie ambitny i pragnący zemsty przywódca rodu Harkonnenów.

"Rewelacyjnie opracowana i niezmiennie fascynująca książka".

"Kirkus Reviews"

Dom Wydawniczy REBIS wydał oryginalny cykl "Kroniki Diuny" Franka Herberta, na który składają się powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się powieści Briana Herberta i Kevina J. Andersona Łowcy Diuny, Czerwie Diuny, Paul z Diuny i Wichry Diuny oraz trylogia "Legendy Diuny", którą tworzą powieści: Dżihad Butleriański, Krucjata przeciw maszynom i Bitwa pod Corrinem.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: rebis.com.pl

Marta | 2017-08-02
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Może być. Dla każdego miłośnika Diuny nawet słaba powieść syna pisarza będzie ważna i wyczekiwana. Teraz miałam możliwość przeczytać najnowższe wydanie, ktore jest znacznie lepiej przeredagowane i tłumaczone niż poprzednie wydanie, które mialam jako tom pierwszy. Ogólnie część druga jest na tym samym poziomie co pierwsza, pisana dokładnie w takim samym stylu, przez obu pisarze czyli poprawna. Widać, że im zależy i się starają jednak wiadomo, że to nie ten poziom, można powiedzieć, że to za wysokie progi na ich niskie nogi. Niemniej miło jest znów powrócić do ukochanych bohaterów i ukochanego świata Diuny. Tak naprawdę jedyne co razi i przeszkadza to pewna dziwna i absurdalna maniera. Za każdym razem autorzy nam powtarzają co się działo w polrzedniej części jakby czytelnicy mieli cierpieć na Alzheimera..baaaa mało tego, oni co rozdział przypominają co było w poprzednim rozdziale! Jest to okropnie irytująca maniera, czuję się jakby autorzy traktowali mnie jak ćwierć inteligenta,...

raczek06 | 2016-09-04

W mojej opinii jedna z ciekawszych części Diuny napisana przez syna Herberta.

Karolina | 2015-11-17

ciężko przebrnąć, strasznie rozwleczona, wiele wątków mogłoby być pominiętych, n+ie wnosi jakoś nic specjalnie nowego, rozczarowanie

Karolina | 2015-06-09

oj ciężko mi było przebrnąć, tomiszcze wielkie wątków pobocznych aż nadto, mam słabość do świata Diuny, wiem że syn nie doścignie nigdy geniuszu ojca, ale niektóre jego książki mnie przerastają, czytam na raty ciężko jest się wciągnąć i przeczytać ciągiem... to już nie to

Grisznak | 2014-12-17

Jeszcze słabsza od poprzedniczki, bo dzieje się tu jeszcze mniej, a autorzy kombinują jak tylko mogą, aby to miało jakiś sens w kontekście oryginalnej Diuny. Marnie im to jednak wychodzi.

Krzysztof Baliński | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Ciąg dalszy „Preludium Diuny”, a więc bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z „Rodu Atrydów”, czyli po prostu czytelnik ma okazję dalej się zagłębiać w opis świata Diuny i poznawać bohaterów tej opowieści, co niektórzy z nich odegrają swoją rolę w sześcioczęściowym cyklu Franka Herberta. Pojawia się Gurney Halleck. Ciekawe, że podobnie jak Duncan Idaho jest uchodźcą z Gedi Prime, planety Harkonnenów, jeden i drugi barona Vladimira Harkonnena szczerze nienawidzi i ma swoje powody, obydwaj wstąpili na służbę księcia Leto Atrydy.

Akcja „Rodu Harkonnnenów” toczy się na tych samych planetach, które wymieniłem w recenzji „Rodu Atrydów”
Dodać do tego można tylko Lankiwel, na tej planecie urzęduje jako namiestnik imperatora brat Vladimira Harkonenna Abulurd. Bracia różnią się między sobą, po za nazwiskiem, Aubulurd szybciej dogadałby się z Atrydami, bo dla niego dobro, honor, wrażliwość na krzywdę innych ludzi i parę innych cech, które raczej...

Adam | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Jak ktoś już napisał, odnosi się wrażenie, że na ten tom autorom zabrakło pomysłów. Do tego stopnia, że choć może i o rodzie Harkonnenów jest w powieści najwięcej, to niewiele mniej mamy tu Atrydów i Verniusów. Niektóre wątki zarzucone, inne poprowadzone średnio udanie. Ale kto w lekturze świata Diuny dotarł już do tego etapu, ten pewnie i książkę "Ród Harkonnenów" przeczyta, a potem "Ród Corrinów".

książek: 1997
Jahty | 2013-05-13
Przeczytana: 18 czerwca 2013

SUPER!

Krzysiek | 2010-05-22
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: sierpień 2006

Ród Harkonnenow to kolejny prequel do głównej części serii o piaszczystej planecie - Diunie. Jak nazwa wskazuje, nieco dokładniej są tu zobrazowani Harkonnenowie - ród wrogi Atrydom, jednak książka wypada słabo już nawet w porównaniu do "Rodu Atrydów" tego samego autora (jest nim Brian - syn Franka Herberta) wraz z Andersonem. Akcja zaczyna się ślimaczyć, autorom zabrakło już widocznie pomysłów-rozwinięć, biorących się z podstawowej powieści (bo wykorzystali je właśnie w poprzednim tomie - tak mi się wydaje przynajmniej).

Tym samym książka staje się mniej atrakcyjna i bardziej klasyfikuje się już pod plakietkę "czytadła" niż wysokiej klasy literatury fantastycznej jak pierwowzór.