Bolesław Chrobry. Zarys dziejów politycznych i wojskowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historia
Toperz85

"Po opuszczeniu zamku na księcia Polski i jego orszak napadł zbrojny tłum. Kilku rycerzy zostało poturbowanych, a większemu nieszczęściu zapobiegli towarzyszący Bolesławowi książę saski Bernard i Henryk ze Schweinfurtu. Bolesław podziękował Henrykowi i przyrzekł, że mu pomoże, kiedy tylko zaszłaby potrzeba. Wydaje się, że inicjatorem zamieszek był sam Henryk II, który w zasadzie już nie potrzebował Bolesława Chrobrego, a musiał oddać mu przyrzeczone ziemie."

źródło opisu: MON, 1964

źródło okładki: zdjęcie autorskie