Dziwne Małżeństwo

Tłumaczenie: Jan Reychman
Książka jest przypisana do serii/cyklu "2". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Különös házasság
węgry, kler, ustrój polityczny
literatura faktu
Zamerstary

Jest to historia spisana na zasadzie tradycji ustnych przez D. Bernatha, syna jednej z osób z powieści występujących w książce. Opisuje i wyśmiewa kler panujący na Węgrzech na przełomie XVIII i XIX wieku, Częste przytoczenia do zachowań kobiet w tamtym okresie sprawia, że powieść ta staje się w pewnym sensie informatorem o zwyczajach i zachowaniu tych istot wobec adorujących ich mężczyzn.

źródło opisu: własne

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

FannyBrawne | 2015-11-10

Czytałam tę książkę dosyć dawno, bo w szóstej klasie podstawówki. Teraz oceniłabym ją może inaczej. Pamiętam, że mi się podobała i że czytałam ją z zaciekawieniem, co będzie dalej.Szkoda, że jest tak słabo rozreklamowana i dostępna, chętnie bym ją sobie przypomniała.
Historia jest ponoć oparta na faktach i zaczyna się w zamku barona Dory, gdzie gości młody i przystojny hrabia Janos Butler. Atmosfera jest wesoła i swobodna, ale coś złego wisi w powietrzu. Wkrótce baron uświadamia sobie, że jego ukochana córka Maria jest w ciąży. Chce za wszelką cenę ratować swoją opinię i szczęście dziecka. Sprowadza na swój zamek Janosa i zmusza go do małżeństwa z Mariską. Młodzieniec jednak właśnie przeżył niezwykłą historię miłosną z dziewczyną o imieniu Piroska i nie ma zamiaru żyć z córką barona. Rozpoczyna się sprawa rozwodowa, która nie odbędzie się tak łatwo i szybko, jak chciałby Janos i jego narzeczona.
Podobno w zamierzeniu książka ta miała być krytyką kleru i rzeczywiście nią jest....

Poranekmaja | 2017-07-08
Leni_Antholc | 2017-06-27