O wyższości katolicyzmu

Wydawnictwo: Duc In Altum
Catholicism and the Religions of the World
9788392086673
Karola

Niniejsza książeczka, zawierająca fragmenty pism Sługi Bożego Johna Henry'ego Newmana, to mały traktat ukazujący szczególną rolę i pozycję religii katolickiej. Jest to jednak nie tylko apologia katolicyzmu. Dzięki wspaniałemu i głęboko duchowemu opisowi Kościoła wskazuje ona również, jaki powinien być ten, kto do Niego należy. Dlatego tym, którzy uważają się za katolików, z pewnością pomoże ona na nowo docenić wartość przynależności do Kościoła, a zarazem pogłębić własną religijną tożsamość. W czasach "politycznej poprawności", która lansuje swoisty religijny egalitaryzm, każąc wszystkie religie uważać za równe, wydaje się to rzeczą szczególnie ważną.

źródło opisu: http://www.tedeum.pl/tytul/1119,O-wyzszosci-katolicyzmu

źródło okładki: http://www.tedeum.pl/tytul/1119,O-wyzszosci-katolicyzmu

Przemysław Zyra | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, Próby, Polecam
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Z dumą, bez półśrodków i bez poprawności politycznej. Tak napisał książkę kardynał Jan Henryk Newman. Czytając nie miałem pojęcia, że słowa zapisano przed półtora wieku! Są przecież tak aktualne. A z drugiej strony tak jasno i pewnie wyrażone, że przywodzą na myśl niezgodność z dzisiejszymi ideami ekumenizmu. Zamiast zacierać różnice między protestanckimi religiami a katolicyzmem - autor wskazuje na ich genezę i niemożliwość połączenia. Pewnie niejeden mógłby zarzucić wąskie horyzonty myślowe autorowi - patrzenie na świat tylko przez pryzmat katolicyzmu. Ale autor był konwertytą - i doskonale znał religię protestancką. Któż więc lepiej mógł się wypowiedzieć w temacie.

Książka mimo krótkiej formy zachwyca prostotą treści i głęboką wiarą autora, którą pragnie się on dzielić z czytelnikami. Z pewnością cenna to lektura dziś, gdy tak bardzo próbują niektórzy zacierać granice, których, jak wskazuje autor, zatrzeć nie sposób.

Oli_10 | 2014-02-04
| 2013-07-15