Pamiętnik opata de Choisy przebranego za kobietę

Tłumaczenie: Elżbieta Wassongowa
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Reporter
Mémoires de l'abbé de Choisy habillé en femine
pamiętnik, ksiądz, erotyk
becia

Książka opisująca obyczaje francuskiej szlachty i wyższych sfer za panowania Króla Słońce. Wiele uwagi autor poświęca intrygom miłosnym i życiu seksualnemu za Ludwika XIV.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2014-05-09
Przeczytana: maj 2014

Nikt nie pisał pornografii tak, jak francuscy libertyni, a kto nie wierzy, niech sięgnie po tę uroczą książeczkę, jednocześnie pikantną i - nomen omen - trącącą myszką. Słowo "pornografia" jest tu zresztą użyte nieco na wyrost, bo w "Pamiętniku opata de Choisy..." niewiele jest dosłowności, więcej natomiast erotyki. I to erotyki dość szczególnego typu.
Tytułowy opat nie prowadzi życia osoby duchownej (nawet jeśli weźmiemy pod uwagę typowe rozrywki duchownego w libertyńskiej Francji), poza tym, że regularnie uczęszcza na msze - czasem dla zaznaczenia swojej skromności, a czasem dla olśniewania przepychem strojów. Opat bowiem ma taką słabość, że lubi przebierać się za kobietę i tak, jak początkowo jego męska tożsamość dominuje nawet w kunsztownym przebraniu (gorsety, halki, spódnice, suknie, pudrowane peruki, klejnoty, muszki), tak wraz z tokiem opowieści zmieniają się nawet zaimki osobowe i łatwo byłoby przyjąć, że mamy do czynienia z kobietą, gdyby nie to, że romanse opata z jego...

Ta krótka ksiąeczka jest niczym ciasteczko do popoludniowej kawy!Czyta sie szybko i przyjemnie. Treść jest frywolna, lekka, a przy tym zawiera mnóstwo informacji na temat obyczajów i mód panujących wśród arystokracji francuskiej za panowania Króla Słońce.

Ewa | 2018-03-14

True story! Francois Timoleon de Choisy – szerzej znany jako opat de Choisy – był francuskim arystokratą, którego matka przebierała za dziewczynkę do 18 roku życia. Czyniła tak, pragnąc zapewnić mu przyjaźń i względy królewskiego brata, Filipa Orleańskiego, transwestyty i homoseksualisty, którego fascynacja kobiecością była podsycana przez dwór, aby osłabić ewentualne pretensje do tronu. Podobnie Choisy, funkcjonował na salonach jako kobieta, choć wszyscy zdawali sobie sprawę z jego płci biologicznej. Rzecz trudna do wyobrażenia dzisiaj, w dobie barokowych przebieranek, gier, trompe l’oeil nie była odosobniona. A de Choisy nawet po śmierci matki już jako dorosły mężczyzna nie zrezygnował z rozbudzonej namiętności do makijażu, efektownych damskich strojów, ozdób i gadżetów, ba, doprowadził ją do perfekcji i zyskał poklask otoczenia.

MarleneS | 2015-10-04
deszczowypies | 2015-08-08