Gender w weekend

Wydawnictwo: Fundacja Feminoteka
9788362206445
feminizm, gender
Oro

Na "Gender w weekend" pod redakcją Agaty Zawiszewskiej złożyły się teksty, które zostały zaprezentowane przez uczestniczki i uczestników spotkań z cyklu Au Feminin, który zorganizował szczeciński „Fem Club” w roku akademickim 2005/2006. Dzięki Matkom-Założycielkom tej nieformalnej grupy feministycznej – Jadwidze Mielcarek i Aleksandrze Gieczys, Duchiniom Opiekuńczym tej inicjatywy – Ewie Kochan i Agacie Zawiszewskiej, oraz sympatyzującym z ideami feministycznymi właścicielom klubu „Brama Jazz Cafe”, udało się spopularyzować idee genderowe poza murami uczelni. Większość tematów zaprezentowały osoby ze szczecińskiego środowiska akademickiego, choć w cyklu udział wzięły także pisarki, dziennikarki, prawniczki, nauczycielki, lektorki. "Gender w weekend" nie może oczywiście oddać atmosfery tych spotkań, odbija jednak w pewnym stopniu wielość perspektyw i języków, które się wówczas konfrontowały.

"To małe kompendium wiedzy na temat kobiet: ich sytuacji w przestrzeni publicznej, stereotypów, historii. Mamy tu kilka esejów rzucających światło na kobiety w różnych rolach i miejscach. Są to eseje pełne treści, lekkie a jednocześnie ważne zarówno z poznawczego, jak i praktycznego punktu widzenia. Mogą one służyć jako krótkie wprowadzenie w problemy, którymi mało kto się do tej pory zajmował czy traktował poważnie. W dziedziny życia i wiedzy dotyczące kondycji, losu i sytuacji kobiet w obrębie naszej kultury i spraw polskich."
Ze wstępu dr hab. Magdaleny Środy

"Mamy tu do czynienia ze swoistego rodzaju podsumowaniem dotychczas wypracowanej wiedzy, a także z uzupełnieniem danych. Te dane wynikają przede wszystkim z osobistych doświadczeń i błyskotliwych obserwacji. Zebrane eseje prowokują do dyskusji, a taki jest zapewne cel całej książki. To bardzo wartościowa publikacja młodego pokolenia feministycznego."
Z recenzji prof. Bożeny Chołuj

źródło opisu: https://itunes.apple.com/pl/book/gender-w-weekend/id595840173?mt=11

źródło okładki: https://itunes.apple.com/pl/book/gender-w-weekend/id595840173?mt=11

Szprota | 2017-05-27
Paweł | 2016-04-24