Rut Moabitka. Krewna Boga.

Wydawnictwo: eSPe
religia
Abigail

Pogłębione i wyczulone na niuanse odczytanie biblijnej opowieści o Rut Moabitce jako objawienia niezwykłej prawdy o Bogu. Bogu, który jest gotowy zawiesić prawa religijne, które sam ustanowił. Bogu, który jest obrońcą grzeszników. Bogu, który jest naszym krewnym. „Bóg jest naszym obrońcą, ponieważ poczuwa się do pokrewieństwa z nami. Robi to z potrzeby serca: „mówiłeś z serca do serca twojej...

„Bóg jest naszym obrońcą, ponieważ poczuwa się do pokrewieństwa z nami. Robi to z potrzeby serca: „mówiłeś z serca do serca twojej służebnicy”. Nie dlatego nas broni, że ma w tym interes; nie dlatego nas pomści, że na tym zyska; On jest poruszony więzami pokrewieństwa z nami. Musi wziąć nas w obronę, bo jest naszym krewnym. To już nie jest Bóg prawa. To już nie jest tylko Bóg przykazań, Bóg przymierza, ale nasz najbliższy krewny, który o nas zadba, który nas pomści, obroni, wyzwoli”.

(fragment książki)

źródło opisu: Wydawnictwo eSPe, 2013.

źródło okładki: www.espe.pijarzy.pl

Damiano | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Bardzo trafną recenzję książki bp Grzegorza Rysia wystawili uczestnicy krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę:

"Pan Bóg jest gotów stanąć w Twojej obronie - jest Twoim Goel. Pragnie zbawić Twój Dom - Twoją Rodzinę. Chce działać dla Ciebie, swoim kosztem. Dziś.

Z krainy Moabu do ziemi Izraela przyszła Rut - kobieta obca, sierota, wdowa. Pan Bóg uczynił ją swą krewną, wprowadził w rodowód Jezusa.

Księga Rut - dobra nowina ogłoszona nie w synagodze, ale podczas pracy w polu, w ciężkich codziennych kłopotach. Zbawienie zapoczątkowane w ludzkich odruchach uczciwego człowieka, mającego Boga w sercu.

Towarzyszyła nam podczas wędrówki z Krakowa do Częstochowy, była światłem w sprawach, które nieśliśmy z sobą.

Teraz nadal może z nami iść, budząc radość, że Pan Bóg aż tak nas rozumie. "Rut Moabitka. Krewna Boga" bpa Grzegorza Rysia to okrzyk radości z odkrycia prawdy o Panu Bogu - Obrońcy grzeszników i Wykupicielu.
Pielgrzymi
...

Ilona | 2014-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 listopada 2014

Do tej pory, kompletnie niezrozumiała dla mnie historia biblijna tytułowej Rut, dzięki tej książce nabrała sensu! Co więcej, okazuje się, że ten sens jest bardzo głęboki i w piękny sposób ukazuje Boga - przyjaciela, wybawcę, krewnego. Boga, który z miłości do człowieka jest w stanie złamać ustanowione przez siebie prawo! Ta książka pozwala zrozumieć dlaczego Bóg w Starym Testamencie na pierwszy rzut oka tak różni się od tego z Nowego Testamentu i rzuca światło na dzieje narodu wybranego. Niewiele ponad 120 stron, które przeczytać można jednym tchem, odpowiada na pytanie: czy to prawda, że Bóg Starego Testamentu jest Bogiem groźnym i sędzią sprawiedliwym, a dopiero później zmienia się w miłosiernego Boga Nowego Przymierza? Nic bardziej mylnego! Ale o tym proponuję przekonać się samemu, biorąc do ręki jak zwykle genialną, pozycję bpa Rysia :)

Paulina | 2014-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Łatwo i szybko się czyta. Taka w "moim stylu" - szczegółowo, zrozumiale, taka komunikacja z serca do serca. Myślę, że to będzie początek mojej pięknej przyjaźni z Rut.

| 2013-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2013

Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki.

Więcej o RUT jest u Szustaka na stronie langusta na palmie. Świetne nauczanie. Przypuszczam, że Ryś był pierwszy, ale Szustak pełniejszy.

Abigail | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

W Biblii, w starym Testamencie znajduje się niewielka objętościowo księga Rut. Mówi ona o pewnym człowieku, którego głód zmusił do udania się z całą rodziną do Moabu. Tam też jego synowie wzięli sobie za żony Moabitki. Następnie zmarł ich ojciec a wkrótce po tym oni sami. Jego owdowiała żona Noemi decyduje się wrócić do ziemi Izraela, namawiając swoje synowe żeby zostały w domu. Jednak jedna z synowych Noami Rut nalega że pójdzie razem z nią. Następnie, w ziemi Izraelskiej trafia na pole niejakiego Boaza, gdzie zbiera kłosy. Boaz jest dla niej życzliwy i dobrze ją traktuje. Okazuje się że ten zamożny człowiek jest krewnym Rut ma wobec niej prawo wykupu. Gdy się o tym dowiaduje poślubia Rut a ta rodzi mu syna. Rut jest jedną z czterech kobiet wymienionych w rodowodzie Jezusa w Ewangelii św. Mateusza (dlatego „krewna Boga”) Księga Rut porusza wiele ważnych wątków i tematów jak na przykład troska o biednych, o sieroty i wdowy lub problem akceptacji i bycia outsiderem (Rut jako...

Małgorzata Fijał | 2016-05-21
Przeczytana: 20 marca 2016

Książka otwiera inne spojrzenie na jedną z historii biblijnych ze Starego Testamentu. Historii Moabitki o imieniu Rut. Książka napisana jest w bardzo przyzwoity sposób, łatwy do czytania, gdyż jest zbiorem konferencji biskupa Rysia wygłoszonych podczas jednej z pielgrzymek na Jasną Górę

elendil | 2017-04-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Niezwykle inspirująca historia. Tak naprawdę o każdym z nas.

Agatka | 2014-04-19

Bp Ryś, wystarczy wyjaśnień :)

Ula Cyganik | 2016-05-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Jak to bp Ryś - trafnie, zwięźle i na temat

Mateusz | 2015-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Uwielbiam takie książki.Tylko tyle.