Rut Moabitka. Krewna Boga.

Okładka książki Rut Moabitka. Krewna Boga. Grzegorz Ryś
Okładka książki Rut Moabitka. Krewna Boga.
Grzegorz Ryś Wydawnictwo: eSPe religia
religia
eSPe
2013-01-01
2013-01-01
Rut księga Rut Biblia miłość Boża

Wnikliwa, a zarazem przystępna interpretacja Księgi Rut, należącej do ksiąg pięciu megilot, czyli tekstów odczytywanych podczas wielkich żydowskich świąt.

Opowieść o obcej i bezbronnej dziewczynie z przeklętego Moabu, która dzięki swej miłości, pokorze i determinacji, trafiła do Betlejem (Domu Chleba),gdzie została przyjęta do wspólnoty Izraela i wpisała się w rodowód króla Dawida (jako jego prababka),czytana jest w trakcie Szawuot, rolniczego święta obchodzonego na zakończenie zbiorów.

Biskup Ryś objaśnia treść Księgi Rut na kilku płaszczyznach: religijnej, kulturowej, językowej, symbolicznej. Kluczem pozostaje kontekst biblijny. Na przykład leżąca u kolan śpiącego Booza Rut jest figurą Ewy stworzonej z żebra Adama, gdy ten pogrążony był w głębokim śnie.

Ciekawe są uwagi o prawie lewiratu, które wcale nie miało upokarzać kobiety (jak wydaje się dziś niektórym feministkom),ale niejako ocalać pamięć o ich zmarłym mężu, ponieważ potomek narodzony z krewnego męża, prawnie do owego krewnego ("korzystającego" z lewiratu) nie należał. Należał do zmarłego i wdowy. Booz przyjmując Rut na mocy lewiratu odpowiada poświęceniem na poświęcenie.

Słynne są słowa Rut skierowane do teściowej Noemi (która po utracie synów i męża Elimeleka nazwała siebie: Mara, czyli zmieniła imię ze Słodyczy na Gorycz). Rut mówi do Noemi: "Gdzie ty pójdziesz, tam ja pójdę, gdzie ty zamieszkasz, tam ja zamieszkam, twój naród będzie moim narodem, a twój Bóg będzie moim Bogiem. Gdzie ty umrzesz, tam ja umrę i tam będę pogrzebana".

Ta postawa odmienia jej los. Znajduje u Boga (ukazanego w figurze Booza) "hesed", czyli przyjaźń, życzliwość, łaskę. Gospodarz zaczyna od tego, że pozwala jej żywić się niezebraną z pola pszenicą. Żydom wolno było zbierać dany plon tylko raz, a to, co pozostawało (na drzewach, w polu itp.) miało karmić ubogich. Tyle że Rut była spoza Izraela. Jak owa Syrofenicjanka, której Jezus nie odmówił "resztek z pańskiego stołu".

Na koniec dygresja, która mnie zafrapowała: Jakub nim stał się Izraelem walczył nie z aniołem, czy z Bogiem, lecz z samym sobą. Stary człowiek (słaby, bojący się brata Ezawa) zmagał się w nim z tym nowym, dzielnym, od którego pochodzi nazwa narodu wybranego.

W tę genealogię zaczynającą się od Abrahama, Izaaka i Jakuba (Izraela),zmierzającą do Dawida, a z perspektywy chrześcijańskiej kończącą się na samym Jezusie (vide: Ewangelia wg św. Mateusza) wpisała się właśnie Rut Moabitka.

Ksiądz Ryś słusznie zachęca, by pochylać się nad jej historią i czerpać z niej nadzieję, że dzięki wiernej miłości można oszukać przeznaczenie.

"Bo gdziekolwiek pójdziesz, ja pójdę, gdziekolwiek będziesz mieszkać, ja będę mieszkać, twój lud będzie moim ludem i twój Bóg będzie moim Bogiem. Gdzie ty umrzesz, tam i ja umrę i tam będę pogrzebana".

Czy uwierzycie, że słowa te wypowiada synowa do teściowej? I to jeszcze po śmierci swojego męża? I to jeszcze opuszczając razem z nią swoją ojczyznę i nie spodziewając się doświadczyć niczego dobrego w obcym kraju?
"Kobieta obca, sierota, wdowa".

Niewiarygodna wręcz jest miłość Rut do Noemi. Tak wielka i niepojęta jest jej wiara w Boga, którego dopiero pragnie poznać, że czyni On ją Swoją krewną, wprowadza ją w rodowód Jezusa!

"Rut, nie należąc do narodu wybranego, ma w sobie to, o co tak naprawdę chodzi w doświadczaniu Boga - ma w sobie miłość, która jest nieoczywista. Miłość, która nie boi się stracić, która jest gotowa zaprzeć się samej siebie, zostawić swoje miejsce rodzinne, poczucie bezpieczeństwa, a wybrać pewien rodzaj bezdomności, a nawet wykluczenia".

Odczytanie Księgi Rut przez apba Grzegorza Rysia mój zachwyt nieoczywistą miłością Rut do teściowej jeszcze pogłębiło. Uświadomiło mi po raz kolejny, jak dobry jest Bóg - "goel", który pamięta o swoim przymierzu i "układa sens" z wydarzeń, które wydają się nam przypadkowe, ale nigdy przypadkowe nie są...

Mało tego, w historii Rut Moabitki i jej bliskich może się przejrzeć jak w lustrze każda rodzina. W każdej są przecież ludzie grzeszni i błądzący, ale i każdą ratuje miłość. Często tak niewiarygodna jak ta synowej do teściowej. Rut do Noemi.

Znacie tę biblijną historię?
Jeśli nie, zachęcam Was do jej lektury. Jest krótka, ale daje ogrom nadziei. Podobnie jak i jej interpretacja w niewielkiej książeczce "Rut Moabitka. Krewna Boga" abpa Rysia.
Przeczytajcie! To opowieść o prawdziwej miłości!

Bardzo lubię biblijną Rut Moabitkę.
Krótka jest Księga w Biblii. Niniejsza książka też nie jest długa ale mnie przytrzymała w sobie. Czytałam powoli i "przetwarzałam". Jestem zadowolona z pogłębionej strawy duchowej. Chętnym polecam!

Bardzo lubię biblijną Rut Moabitkę.

Pochłonęłam jednym tchem. Będę do niej wracać, zaznaczać fragmenty, kreślić swoje notatki. Absolutnie jestem zachwycona! W łatwy i prosty sposób bp Ryś wprowadza nas w świat Biblii. Doskonale tłumaczy co, gdzie, po co i dlaczego. Wszystko się robi od razu bardziej zrozumiałe i bliższe. Szczerze polecam wszystkim, którzy gubią się w zawiłościach i niejasnościach Pisma Świętego i chcą zrozumieć i poznać historię z Księgi Rut.

Książka ok, chociaż bp Ryś przyzwyczaił mnie do czegoś więcej. Jest w porządku, ale bez rewelacji

Abp Ryś jest po prostu genialnym pisarzem. Prostym językiem wszystko wyjaśni tak, że wciąga człowieka w Biblijne opowieści tak, że nie sposób się oderwać.

Bardzo trafną recenzję książki bp Grzegorza Rysia wystawili uczestnicy krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę:

"Pan Bóg jest gotów stanąć w Twojej obronie - jest Twoim Goel. Pragnie zbawić Twój Dom - Twoją Rodzinę. Chce działać dla Ciebie, swoim kosztem. Dziś.

Z krainy Moabu do ziemi Izraela przyszła Rut - kobieta obca, sierota, wdowa. Pan Bóg uczynił ją swą krewną, wprowadził w rodowód Jezusa.

Księga Rut - dobra nowina ogłoszona nie w synagodze, ale podczas pracy w polu, w ciężkich codziennych kłopotach. Zbawienie zapoczątkowane w ludzkich odruchach uczciwego człowieka, mającego Boga w sercu.

Towarzyszyła nam podczas wędrówki z Krakowa do Częstochowy, była światłem w sprawach, które nieśliśmy z sobą.

Teraz nadal może z nami iść, budząc radość, że Pan Bóg aż tak nas rozumie. "Rut Moabitka. Krewna Boga" bpa Grzegorza Rysia to okrzyk radości z odkrycia prawdy o Panu Bogu - Obrońcy grzeszników i Wykupicielu.
Pielgrzymi
Kraków-Częstochowa 2012"
(ze wstępu książki).

Rozważania bp Rysia nt. Księgi Rut są oczywiście bardo ciekawe. Można ją przeczytać bardzo szybko, ale głębokie obserwacje autora skłaniają do refleksji nad własną wiarą i życiem w wierze.

Niezwykle inspirująca historia. Tak naprawdę o każdym z nas.

Niezwykle inspirująca historia. Tak naprawdę o każdym z nas.

Książka otwiera inne spojrzenie na jedną z historii biblijnych ze Starego Testamentu. Historii Moabitki o imieniu Rut. Książka napisana jest w bardzo przyzwoity sposób, łatwy do czytania, gdyż jest zbiorem konferencji biskupa Rysia wygłoszonych podczas jednej z pielgrzymek na Jasną Górę

• Religia
  • Religijne