Długi język

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/szukaj/?q=czechow+opowiadania

książek: 1964
Wojciech Gołębiewski | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

cd. krótkich form Czechowa. /5-te opowiadanie/. Bohaterka Natalia Michałowa jest niewątpliwie „blondynką”, a najpiękniejszym zdaniem jest:
„-Nawet podczas.... w najpatetyczniejszych miejscach zawsze mu mówiłam:
'- Jednak nie powinieneś się zapominać, żeś ty tylko Tatarzyn, a ja żona radcy stanu' ”

BetiFiore | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Wszystkie dzieła Czechowa, jakie czytam, pomimo swojej niepozornej objętości, wywołują u mnie uśmiech na twarzy i zawsze chylę czoła przed autorem.

tivrusky | 2018-03-31
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 marca 2018

CZECHOW PO NOCY

Czechow po raz kolejny bierze na celownik kobiety i ich przywary, po raz kolejny udowadnia, że przy zaistnieniu odpowiednich cyrkumstancji, nie ma w świecie groźniejszej bestyi od rozgadanej damy!

Nie będę rzecz jasna ryzykował stwierdzenia, że to święta prawda, ograniczę się jedynie do lakonicznego zaznaczenia, że autor przy całym swoim przerysowaniu jest celnym obserwatorem życia jako takiego.

Właśnie! Przerysowanie! Jakże on rozkosznie, jak zabawnie, jak celnie przerysowuje! Każda, lub niemal każda z jego postaci to istna karykatura. Ta wyrazistość jest być może wymuszona przez krótką formę opowiadania, a raczej opowiadanka, no bo przecież rozpisanie charakteru, nakreślenie rysów twarzy, tak by postać była wyraźna, mocna i jasna, zajmuje dużo czasu i miejsca.

Czechow bierze pędzel i jak Van Gogh nakłada na płótno niemiłosiernie grube plamy farby i udaje mu się to mistrzowsko, w końcu każda z jego postaci, mimo że przebywamy z nimi zaledwie kilkanaście...

Micky | 2015-07-20

Żona radcy stanu, Natalia Michajłowna, wybrała się wraz ze swoją przyjaciółką Julią Pietrowną - Nie wiedząc czemu, raz w tekście pojawił się jej patronimik "Michajłowna" - na wycieczkę na Krym, w góry.
W rozmowie z mężem, będąc jeszcze pod wrażeniem wycieczki, zdążyła wypaplać o swojej przygodzie z Sulejmanem, zupełnie jak przystało kobiecej logice - mimowolnie. Z pomocą niepohamowanego gadulstwa, jej drobne kłamstewka i tajemnice, wyrywają się zupełnie przypadkowo.
Trudno się jej nie dziwić.

dogdogdog | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017