Elementarz Księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Darmowe dodatki Edytuj książkę
poradniki

Wydanie drugie. W książce znalazły się teksty dotychczas nie publikowane fragmenty wystąpień, homilii, rozmów i anegdot ze spotkań autorskich, jak również wiersze i teksty zebrane z publikacji czasopiśmiennych i książkowych. Teksty zostały ułożone wokół tematów: dzieciństwo, dojrzewanie, młodość, doświadczenie, lęk, wiara, miłość, rodzina, kapłaństwo, przemijanie. Jest to pełen humoru i ciepła p

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Agacha | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 lutego 2017

Przewodnik po życiu. Nie tylko dla Katolików. W tym chyba tkwił fenomen twórczości Księdza Jana, że pisał dla wszystkich. Wierzących i ateistów, wykształconych i prostych, dzieci i starszych. Kiedyś "zaczytywałam się" jego wierszami. Warto było do tego wrócić. Książka, którą warto przeczytać.

To moja ulubiona książka Twardowskiego. Pomaga zrozumieć sens cierpienia, trudu, prób, ale i radości, nierówności, Boga. Tajemnice Boże zawsze pozostaną tajemnicami, bo Miłość jest Tajemnicą. Podoba mi sposób pisania księdza w tej książce. Tu przynajmniej wyjaśnia o co mu chodzi. Powoli dochodzimy do prawdy, poznamy sens życia.

książek: 1964
Wojciech Gołębiewski | 2014-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Ks. Twardowski pisze: "...niezwykła fascynacja osoba Jezusa, który jest nieporównywalny z kimkolwiek. Wszyscy inni TWÓRCY RELIGII /podk.moje/ jak Budda, Mahomet czy Konfucjusz, odeszli z tego świata w pełni uznania. Budda jako mędrzec, Mahomet jako wielki prorok i organizator. Tymczasem Jezus odszedł sponiewierany, spoliczkowany, zamordowany. Poza tym nikt z WIELKICH TWÓRCÓW RELIGII /podk.moje/ nie umarł z miłości za nieprzyjaciół. Tymczasem Jezus, Bóg-Człowiek, cierpiał za przeciwników i jednał ich z Bogiem..".
Nic dodać, nic ująć.

eduko7 | 2014-05-12

Elementarz do wspólnego czytania, odkrywania, przeżywania. To jedna z tych lektur, które można czytać na raty i do której warto wracać (nawet po latach). Z niej się nie "wyrasta".

golsonka | 2012-08-30

swego czasu sięgałam po elementarz głównie wtedy, gdy było mi bardzo źle. Ks Jan od razu pomagał:) Ja po prostu kocham Jego wiersze:) przepiękne porównania, cudne odniesienia do przyrody, głębia tekstu, no i oczywiście wspaniałe poczucie humoru!!! Obowiązkowy elementarz dla każdego!!!

Ania | 2011-08-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka , której nie można odłożyć na bok i wciąż chce się do niej wracać.Strony pełne mądrości, ciepłe słowa będące balsamem dla duszy, humor autora,jego wrażliwość,umiłowanie dla Boga i tego,co stworzył, styl pisania...kocham takie książki. Polecam także poezję Ks.Twardowskiego!

Melania | 2011-03-15
Przeczytana: 15 marca 2011

Taki Elementarz na dobre i na złe, do przeczytania od deski do deski lub wyrywkowo na daną okazję. Zbiór głębokich refleksji, błyskotliwych anegdot i pięknych w swej prostocie wierszy.
Aż się ciepło na sercu robi od czytania!

Demismo | 2016-01-12

"Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia [...]"

"Elementarz księdza Jana Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego"

Ksiądz Jan Twardowski to chyba postać znana wszystkim "świadomym" Polakom, nie tylko chrześcijanom. Jego utwory towarzyszą mi już od najmłodszych lat. Bardzo cenię sobie ich ponadczasowość i uniwersalność. Trzeba bowiem przyznać, że utwory księdza Twardowskiego są dziełami trafiającymi także do serc osób niewierzących. Polski ksiądz pisał pięknie o wszystkich aspektach życia. Nieobcy był mu temat miłości, dorastania, odchodzenia, lęku... To on napisał słowa, które na trwałe uchwaliły w świadomości wielu ludzi.

"Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą."

ks. Jan Twardowski

Ksiądz Jan powiadał, że ten elementarz (wydanie, które Wam prezentuję jest już czwartym) nie ukazałby się bez ogromnej pracy i pomocy Aleksandry Iwanowskiej, niezwykłej znawczyni jego twórczości oraz wieloletniej edytorki jego...

COMPOSmentis | 2013-08-05

Są książki, ktore dzielą ludzi i są takie, które łączą. W "Elementarzu" bez trudu znajdzie coś dla siebie moja głęboko wierząca babcia i mój nieczytający niemal niczego brat ateista, profesor z uniwersytetu i prosty robotnik, polonista i fryzjerka, Polak i Chińczyk... Można wymieniać bez końca. Poezja ks. Jana Twardowskiego opiera się na uniwersalnych prawdach i pojęciach. Wielkie rzeczy tłumaczy prostym językiem, niektórych nie tłumaczy w ogóle (bo nie trzeba), tylko pokazuje. Daje nadzieję w beznadziei, ale też uczy, że w życiu nie można mieć wszystkiego. Dla mnie osobiście najważniejszym przekazem tej poezji jest cnota dawno zapomniana - pokora. Choć daleko mi do żarliwego katolicyzmu, to uważam, że jest to najpiękniejsza cecha, która dawała chrześcijanom zawsze przewagę nad innymi religiami. I słusznie. W słabości siła - przypomina ksiądz Jan. dlatego tak chętnie do niego zaglądam. Nie potrzebuję amerykańskiego systemu motywowania - wmawiania ludziom, że są najlepsi, że...

mag | 2011-01-23

To książka, do której często zaglądam. Traktuję ją jako poradnik życiowy. Ksiądz Jan mówi z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru o sprawach fundamentalnych- o śmierci, o dojrzewaniu, o miłości, o Bogu. Piękna książeczka o elementarnych problemach ludzkiej natury.