Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi

Okładka książki Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi Jolanta Koral, Judyta Sierakowska, praca zbiorowa
Jolanta KoralJudyta Sierakowska Wydawnictwo: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa reportaż
reportaż
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa
2012-01-01
2012-01-01

Nierówna nie tylko w stylu, ale i w emocjach, co zupełnie nie jest dziwne w przypadku pracy zbiorowej. Niefajny format, nieporządna korekta. Historie i temat - bardzo ważne. Świetna książka już tylko z tego powodu, że jest.

Najważniejszym przesłaniem dla mnie w każdej książce traktującej o zespole Downa, jest uświadomienie ludziom, że to nie jest choroba ale WADA (genetyczna). I tutaj się to udało.

Przepiękna książka, która ukazuje realia, w których żyją osoby z zespołem Downa i ich rodziny. To, co jest dla mnie najważniejsze w tej książce, to nieomijanie trudnych tematów. Znajdzie się więc tuż obok portretów poety z zespołem Downa i Downa w pracy także reportaż o ciężkim macierzyństwie, czy kobietach, które postanowiły pozbyć się swoich 'niedoskonałych' dzieci....

Jednym tchem przeczytałam dwanaście reportaży o wspólnym tytule” Pytania, których się nie zadaje”. Byłam bardzo ciekawa jakie tematy zainteresowały dziesięć młodych reporterek i dwóch ich kolegów, którzy wkroczyli z piórem w świat rodzin osób z zespołem Downa. Ich spojrzenie, wolne od wcześniejszych doświadczeń w tym temacie, jest bardzo cenne szczególnie dla osób, które nie znają osobiście nikogo z czterdziestoma siedmioma chromosomami.
Dlaczego akurat dla nich?
W odpowiedzi przytoczę scenkę z życia wziętą.
Na przystanku autobusowym jakaś kobieta natarczywie przygląda się mojemu synowi z zespołem Downa.
Spytałam ją – Czy może chce pani o coś zapytać?
Zdziwiona odpowiedziała – nie, dlaczego miałabym o coś pytać?
- Bo tak intensywnie pani na niego patrzy?!- odpowiedziałam.
Rozmówczyni spointowała to podniesionym głosem- Patrzę , bo mam oczy!!!
Książka ta jest wydana w formie albumu ze zdjęciami. Czytając ją można zaspokoić swoją ciekawość na wielu płaszczyznach w sposób kulturalny, dyskretny i pełny. Przedstawia bowiem cały wachlarz tematów od kołyski, aż po grób, a przy tym jest bardzo ciekawie napisana .
Wydawca zadbał o to, by ta terra incognita była eksplorowana przez najlepsze pióra reporterskie.

Bardzo dobra książka. Zbiór reportaży z zespołem Downa w tle. Na pewno potrzebna pozycja na naszym rynku księgarskim.
Młodzi reportażyści w ciekawy, ludzki, życiowy sposób opowiadają nam o życiu osób z tą wadą i postrzeganiu ich przez środowisko.

Mnie najbardziej spodobał się reportaż o matkach, które nie zdecydowały się na wychowanie takiego dziecka. Temat trudny, niemalże tabu, mało się o tym mówi a potrzebny w dyskusji.

Interesująca jest też opowieść o ponad 50-letniej już Irenie, która mieszka ze swoją siostrą i jej mężem w nadmorskiej wsi.
Wciąga historia poety z Częstochowy, który nie lubi jak ktoś mówi, że ma zespół Downa oraz reportaż o postrzeganiu posiadania dziecka niepełnosprawnego na wsi.

Warto przeczytać tę książkę. Nie jest to kolejny poradnik a po prostu życie.

• Zespół Downa
  • Najlepsze
  • Tradycyjne
  • Trzeba się postarać
  • Życie

Dodaj cytat z książki Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi