literatura faktu
aspazja

12 reportaży pisanych przez młodych, lecz uznanych i znanych dziennikarzy. Motywem przewodnim jest zespół Downa. Autorką fotografii zawartych w wydawnictwie jest Anna Bedyńska. Tak o „Pytaniach, których się nie zadaje” napisali- Mariusz Szczygieł: „To odważny eksperyment: wydać całą książkę na temat życia z jedną ułomnością. Oczekiwanie od czytelnika, że będzie chciał wejść w intymną relację...

Tak o „Pytaniach, których się nie zadaje” napisali- Mariusz Szczygieł:
„To odważny eksperyment: wydać całą książkę na temat życia z jedną ułomnością. Oczekiwanie od czytelnika, że będzie chciał wejść w intymną relację z tyloma bohaterami było – moim zdaniem – ze strony wydawcy oczekiwaniem zuchwałym.
Dwanaścioro znanych reporterów napisało na ten sam temat i każda historia okazała się inna. Każda niesie coś nowego i zaskakującego. Oto siła indywidualnego spojrzenia! Zapewnia ją tylko reportaż.”
oraz
- prof. dr hab. Anna Ostrowska:
„Książka „Pytanie, których się nie zadaje” to zbiór reportaży i wywiadów dziennikarzy, którzy piszą o osobach z Zespołem Downa, z perspektywy własnych obserwacji i rozmów z nimi. Dowiadujemy się z niej wiele o życiu, marzeniach, radościach i planach życiowych tych osób. Także o tym jak są traktowani przez innych, często postrzegani poprzez niekorzystne stereotypy i marginalizowani, ale także akceptowani i doceniani przez swoje otoczenie. Tę akceptację widać szczególnie w stosunku do osób pracujących zarobkowo. Są dobrymi pracownikami, odpowiedzialnymi i poważnie traktującymi swoje zadania.
Z książki dowiadujemy się też wiele o rodzicach osób z niepełnosprawnością, ich obawach, nadziejach i licznych trudnościach jakie napotykają sprawując opiekę nad swoimi dziećmi. Jedną z głównych trosk jaka przewija się przez wypowiedzi rodziców jest zabezpieczenie przyszłości dla ich nie całkiem dorosłych i samodzielnych dzieci, gdy ich już zabraknie. Wraz z nimi uczestniczymy w procesie rodzenia się trudnej miłości do dziecka które tak dalece odbiega od upragnionego ideału. Szokujące są relacje matek wspominających w jaki sposób zostały poinformowane przez personel medyczny szpitali o tym, że urodziły dziecko z Downem. Te relacje pokazują, jak bardzo jeszcze – jako społeczeństwo i jego instytucje – jesteśmy dalecy od zapewnienia właściwej atmosfery i opieki nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliskimi. Wiele krytycznych uwag pada pod adresem szkół, także szkół integracyjnych, które powszechnie zostały uznane za właściwe rozwiązanie kwestii edukacji.
Książka jest więc bogatym źródłem informacji na temat życia, możliwości i ograniczeń osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów. Fakt, że wiedza ta płynie nie z podręczników a z bezpośrednich relacji bohaterów reportaży, osadza ją w codziennym doświadczeniu i konkretnych sytuacjach, które – w tej lub innej formie – pojawiają się w praktyce życiowej niemal każdego człowieka. Uświadomienie sobie tego faktu to krok na drodze do oswajania niepełnosprawności i odmienności.”

Książka jest do nabycia w księgarni Stowarzyszenia.
Cena: 25 zł.

źródło opisu: http://www.bardziejkochani.pl/

źródło okładki: http://www.bardziejkochani.pl/

wkwiatki | 2019-04-05
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction, 2019
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Nierówna nie tylko w stylu, ale i w emocjach, co zupełnie nie jest dziwne w przypadku pracy zbiorowej. Niefajny format, nieporządna korekta. Historie i temat - bardzo ważne. Świetna książka już tylko z tego powodu, że jest.

pola310 | 2014-12-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Najlepsze

Przepiękna książka, która ukazuje realia, w których żyją osoby z zespołem Downa i ich rodziny. To, co jest dla mnie najważniejsze w tej książce, to nieomijanie trudnych tematów. Znajdzie się więc tuż obok portretów poety z zespołem Downa i Downa w pracy także reportaż o ciężkim macierzyństwie, czy kobietach, które postanowiły pozbyć się swoich 'niedoskonałych' dzieci.
Najważniejszym przesłaniem dla mnie w każdej książce traktującej o zespole Downa, jest uświadomienie ludziom, że to nie jest choroba ale WADA (genetyczna). I tutaj się to udało.

groszek | 2013-03-07
Przeczytana: 16 lutego 2013

Jednym tchem przeczytałam dwanaście reportaży o wspólnym tytule” Pytania, których się nie zadaje”. Byłam bardzo ciekawa jakie tematy zainteresowały dziesięć młodych reporterek i dwóch ich kolegów, którzy wkroczyli z piórem w świat rodzin osób z zespołem Downa. Ich spojrzenie, wolne od wcześniejszych doświadczeń w tym temacie, jest bardzo cenne szczególnie dla osób, które nie znają osobiście nikogo z czterdziestoma siedmioma chromosomami.
Dlaczego akurat dla nich?
W odpowiedzi przytoczę scenkę z życia wziętą.
Na przystanku autobusowym jakaś kobieta natarczywie przygląda się mojemu synowi z zespołem Downa.
Spytałam ją – Czy może chce pani o coś zapytać?
Zdziwiona odpowiedziała – nie, dlaczego miałabym o coś pytać?
- Bo tak intensywnie pani na niego patrzy?!- odpowiedziałam.
Rozmówczyni spointowała to podniesionym głosem- Patrzę , bo mam oczy!!!
Książka ta jest wydana w formie albumu ze zdjęciami. Czytając ją można zaspokoić swoją ciekawość na wielu płaszczyznach w sposób kulturalny,...

blacktiger | 2013-03-04

Bardzo dobra książka. Zbiór reportaży z zespołem Downa w tle. Na pewno potrzebna pozycja na naszym rynku księgarskim.
Młodzi reportażyści w ciekawy, ludzki, życiowy sposób opowiadają nam o życiu osób z tą wadą i postrzeganiu ich przez środowisko.

Mnie najbardziej spodobał się reportaż o matkach, które nie zdecydowały się na wychowanie takiego dziecka. Temat trudny, niemalże tabu, mało się o tym mówi a potrzebny w dyskusji.

Interesująca jest też opowieść o ponad 50-letniej już Irenie, która mieszka ze swoją siostrą i jej mężem w nadmorskiej wsi.
Wciąga historia poety z Częstochowy, który nie lubi jak ktoś mówi, że ma zespół Downa oraz reportaż o postrzeganiu posiadania dziecka niepełnosprawnego na wsi.

Warto przeczytać tę książkę. Nie jest to kolejny poradnik a po prostu życie.