Los jefes
Andrzej Nowak
desaparecido

Pierwszy tom opowiadań Llosy.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lucy Skywalker | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Zbiór opowiadań peruwiańskiego noblisty, będący jego debiutem literackim, którego tematem przewodnim jest kultura "machos". "Machos" to mężczyzna, którego męstwo musi być widoczne na każdym kroku i powinno objawiać się przede wszystkim siłą fizyczną. Samiec powinien zwalczać wrogów, skutecznie bić się o honor i odpłacać się za każdą plamę na honorze krwawo i bezwzględnie. Tylko takie cechy przynoszą szacunek. Szacunek zaś przynosi przywództwo i zaszczyty. Jest to zjawisko bardzo charakterystyczne dla mentalności społeczeństw południowoamerykańskich.

Autor w całej swojej twórczości analizuje jednostkę w starciu z grupą. Analizuje, jak zachowujemy się wśród rówieśników lub przyjaciół, do jakich zachowań jesteśmy w stanie się posunąć, aby uzyskać akceptację.

Po zaznajomieniu się z lekturą poraża szczególnie to, co jest konsekwencją swoistego "popisywania się". Można stracić zdrowie, życie a nie raz tego życia kogoś pozbawić.

Warto się zastanowić, czy naprawdę w taki sposób...

betelgeuze | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Cóż, "Wyzwanie" to coś tylko i wyłącznie dla fascynatów Vargasa Llosy. Dla mnie jest całkowicie jasne, że tego pisarza nie warto czytać w całości, od debiutu, ponieważ debiut był zwyczajnie słaby. Pierwsze kilka, kilkanaście stron wymagało wręcz sporego samozaparcia.
Spodziewałem się tego, a mimo to uległem pokusie czytania chronologicznie wszystkiego. Myślę, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest czytanie tego autora począwszy od "Zielonego domu" i "Miasta i psów".

Marynia | 2018-01-19
Mariusz Dębski | 2018-01-14