Przez czerwone morze

Wydawnictwo: Novae Res
Syberia, Kazachstan
barbe_bleue

Książka wyróżniona w konkursie Literacki Debiut Roku 2011. Pantieliejewa przytoczyła się do stolika. – Smakuje wam? – zakwiliła przymilnie. – Co to jest?! – ryknął Aloszyn, wskazując palcem talerz z zupą. – Gdzie? – pisnęła z zaangażowaniem. – Tu!!! Rączka Ani wyskoczyła spod fartucha, wyłowiła z zupy brązowy kształt i wrzuciła do ust! – Mmm… – Pantieliejewa zamruczała z lubością – smażona...

Książka wyróżniona w konkursie Literacki Debiut Roku 2011.

Pantieliejewa przytoczyła się do stolika.
– Smakuje wam? – zakwiliła przymilnie.
– Co to jest?! – ryknął Aloszyn, wskazując palcem talerz z zupą.
– Gdzie? – pisnęła z zaangażowaniem.
– Tu!!!
– Mmm… – Pantieliejewa zamruczała z lubością – smażona cebulka! Może trochę za bardzo… Przepraszam was – schwyciła talerz – przepraszam, zaraz przyniosę świeżą!
W kuchni wypluła nadgryzionego karalucha i nalała drugi talerz.
– Ela, zanieś Waleremu Aleksjejewiczowi!
Obie przyglądnęły się badawczo zupie, a potem podniosły wzrok na sufit. Skorupa zgromadzonych w jednym rogu karaluchów tworzyła „państwo”, które Ela zwała Rosją. W przeciwległym rogu gnieździły się Chiny. Linia frontu przebiegała nad garnkami ustawionymi na gorącej płycie. Obydwa „państwa” przeprowadziły się razem z pudłami zabieranymi ze starego kabaka i znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Normalnie, jak to w kuchni.

„Już tytuł opowieści, będący celowym i zamierzonym nawiązaniem do biblijnych historii Starego Testamentu, staje się wprowadzeniem Czytelnika w jej treść. Przedstawione w niej autentyczne wydarzenia i sytuacje z pełnego dramatycznych przeżyć życia polskiej rodziny na Syberii i w Kazachstanie zdają się być także obrazem dziejów kilku milionów Polaków, którzy nie z własnej woli znaleźli się na „nieludzkiej ziemi”. Bogate tło socjologiczne, kulturowe i polityczne życia kilkupokoleniowej rodziny Sobczaków obejmującego lata 1917-2003 jest podłożem do ukazania ludzkich wyborów, podejmowanych często w sytuacjach ekstremalnych.
Autorka wyróżnionej do druku w ogólnopolskim konkursie Literacki Debiut Roku 2012 opowieści, stara się dać odpowiedź na te pytania. Pytania, które pomimo upływu lat pozostają nadal aktualne i ważne dla człowieka. Dynamiczny, obrazowy język książki, a jednocześnie oszczędny w przymiotniki, zostawia Czytelnikowi pole do własnej oceny opisywanych postaci i rzeczywistości.”

Prof. dr. hab. Franciszek Ziejka
(Uniwersytet Jagielloński)

„Ta książka jest dokumentem, ale czyta się ją jak najlepszą powieść - jednym tchem. Opowieść życia Elwiry Sobczak, spisana przez Ludmiłę Figiel, otwiera przed nami świat nieopisany dotychczas; świat codziennego, zwykłego życia dziecka, dziewczyny i potem kobiety, niezależnej i zbuntowanej w rzeczywistości sowieckiej.”

Joanna Szwedowska
(redaktorka cyklu audycji
literackich w II Programie PR
„Rozmowy po zmroku”)

„Jest w tej opowieści coś, co wciąga, jakaś aura niesamowitości…”

Wojciech Bonowicz
(pisarz, poeta)

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/przez_czerwone_morze,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/przez_czerwone_morze,druk

allison | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Bardzo ciekawa powieść, będąca właściwie sfabularyzowanym dokumentem, gdyż opisane losy czterech pokoleń Polek żyjących w Związku Radzieckim to autentyczne historie. Ich dramatyczne losy dyktowane są wielką historią, począwszy od pierwszej wojny światowej i rewolucji bolszewickiej, poprzez drugą wojnę światową, czasy stalinowskiej powojennej komuny aż do upadku ZSRR.
Można powiedzieć, że historia zatacza koło, musi jednak minąć około stu lat, zanim córka, wnuczka i prawnuczka pierwszej bohaterki powrócą na stałe do Polski...

Dzieje kobiet są bardzo dramatyczne - prześladowania, przesłuchania, pobyt w łagrach, wszechobecna inwigilacja i piętno polskiego pochodzenia oraz obozowej przeszłości ciągną się za bohaterkami przez dziesięciolecia. Mimo ciężkich chwil, nie załamują się one jednak, co jest dowodem ich niezwykłej siły.
Walka o codzienny byt i godność poruszają tym bardziej, że mamy świadomość autentyczności opisywanych historii.

Autorka rzetelnie przedstawiła także tło...

katarzyna | 2013-10-22

Tytuł jest przenośnią ucieczki ludu wybranego do Ziemi Obiecanej. Jak można się również domyślić bohaterki książki jak biblijni bohaterowie dostaną się do upragnionej, wyczekiwanej, wytęsknionej latami ojczyzny. Sądzę, że tę książkę wręcz obowiązkowo należy czytać uczniom na lekcjach historii aby rozbudzać chęć nauki o korzeniach, o tym co nasi przodkowie sobą reprezentują, co musieli poświęcić abyśmy my mieli to co mamy. Z wielkim humorem, reporterską dokładnością Ludmiła Figiel spisała dzieje rodziny Sobczaków. Jest to historia ponad stu lat, kiedy po śmierci Staszka(Polaka) jego żona Jewdokia (babcia Dusia) wraca wraz z córką do Rosji skąd też się wywodzi. Lata wojny sprawiły, że jako rodowita Rosjanka nie mogła zostać w kraju męża, gdzie była traktowana jak pobratymca. W Rosji z kolei traktowana jest podobnie jak obca. Lata spędzone w Rosji, gdzie Zina (córka Jewdokiej) dorasta zostaje skazana na kilka lat więzienia, gdzie rodzi swoje dzieci i co pozostawia głęboki ślad na jej...

Martwy Kruk | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Mówią, że wspomnienia zawsze zostają. Rodzimy się, dorastamy, przeżywamy, a temu wszystkiemu towarzyszą one- wspomnienia. Czasami budzą w nas radość, sprawiają, że nabieramy chęć do życia. Czasami prowadzą nas na niebezpieczne drogi naszej psychiki pełne bólu i łez. Wielu z nas trzyma je w sobie, jest to ich tajemnica, ale czasami warto się z nimi zmierzyć i opowiedzieć drugiej osobie co nas gryzie.

'Przez czerwone morze' to nic innego jak dokument wspomnień Pani Elwiry Sobczak spisanych przez Ludmile Figiel. To historia napisana przez życie o zwykłym dziecku, dziewczynie, a w końcu kobiecie, silnej, niezależnej i zbuntowanej w rzeczywistości sowieckiej.

Przyznam się, dość sceptycznie podeszłam do tej pozycji czego teraz bardzo żałuje. Spodziewałam sie historii o wojnie, a okazało się, że jest ona tylko tłem całej historii.

Akcja rozgrywa się w latach 1917-2003. Jest to opowieść trzech pokoleń kobiet, które były ze sobą spokrewnione. Każda z nich jest inna. Dusia, czyli...

leannie | 2016-01-07

Poruszająca historia opowiedziana w niezwykły sposób. Piękny, prosty, ale nie prostacki styl autorki wpływa na pozytywny odbiór powieści.

Joanna | 2014-09-08
Przeczytana: 28 kwietnia 2015