O oświeconej niewiedzy

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Filozofia i Religia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
De docta ignorantia
filozofia i etyka
Cavalcanti

Książka wielkiego i nadzwyczaj interesującego chrześcijańskiego myśliciela XV wieku. Ten prekursor dialektyki, myśliciel teologicznie ryzykowny, ale nadzwyczaj śmiały, jest zarówno ostatnim przedstawicielem Średniowiecza, jak i pierwszym czasów nowożytnych. Dzieło podstawowe zarówno dla historii myśli europejskiej, jak dla filozofii Boga, a także przyrody i człowieka. Polecane tytuły ...

Polecane tytuły

Notka
Polecane tytuły
Recenzje
Komentarze czytelników

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1633,O-oswieconej-niewiedzy

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1633,O-oswieconej-niewiedzy

Kompatybilista | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Teologia XV wieku zwątpiła w moc intelektu i jego zdolność do poznania prawdy o Bogu. Najpełniejszy wyraz ten sceptycyzm (inspirowany przez późnośredniowieczny mistycyzm Eckharta) przyjął w uczonej niewiedzy Mikołaja z Kuzy. Niepojętość Boga była u niego na tyle radykalna, że nie wahał się on pisać, że Bóg nie jest ani Czymś, ani Niczym, ani negacją Czegoś i Niczego. Intelekt, jego zdaniem, powinien zostać zastąpiony przez miłość, a pragnienie poznania Boga przez pragnienie zjednoczenia się z Nim.

Jak każda teologia negatywna, również i uczona niewiedza Kuzańczyka stanęła przed problemem: jak czcić tego, którego nie można poznać; jak miłować tego, o którym niczego się nie wie? Odpowiedź Mikołaja była prosta - Bóg jest godzien naszej chwały, właśnie dlatego, że jest nieuchwytny przez ludzki rozum. Niekoniecznie jednak ta odpowiedź musi zadowolić współczesnych poszukujących.

Grobsol | 2017-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2017