Medytacje więzienne

Tłumaczenie: Włodzimierz Olszaniec
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Expositio super psalmo Miserere mei Deus
9788361199250
filozofia i etyka
Cavalcanti

W wieku XVI oba te teksty odniosły niespotykany sukces literacki. Były czytane, podziwiane i dyskutowane. Dwie medytacje napisane we florenckim więzieniu i rozpowszechnione w postaci rękopiśmiennej w ciągu kilku dni od napisania, następnie zaś wydane drukiem w łacińskim oryginale oraz w przekładzie na volgare, niemal od razu ukazały się w wydaniach hiszpańskich, francuskich, angielskich i niemieckich. Wśród największych intelektualistów i ludzi wiary tamtej epoki nie było nikogo, kto nie znałby i nie ceniłby tych tekstów. (...)
Oba teksty osiągają niezwykle szeroki obieg czytelniczy i naznaczają sobą całą fazę duchowości europejskiej między końcem XV wieku a początkiem kolejnego stulecia. (...)
(...) w kazaniach Savonaroli zarysowuje się model natchnionego i nieskażonego chrześcijaństwa, na który składają się wezwania do introspekcji i pokory, brak wiary w ludzkie dzieła i nieskończona ufność w łaskę. Dwa komentarze do psalmów nie stanowią więc całkowitej nowości. Przeciwnie, należy w nich upatrywać manifest programowy, swego rodzaju kulminacyjny moment i końcową syntezę myśli teologicznej autora: myśli, która wybiega poza granice średniowiecznej wizji teologicznej. W istocie teksty te są jakby meteorem zwiastującym Reformację, przedświtem nowej duchowości.

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=274

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl/sklep/index.php?s=karta&id=274

| 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Filozofia

Z jednej strony należy docenić szczerość i ogień wiary autora, z drugiej nie ma w tym dziele nic oryginalnego, lecz same typowe chrześcijańskie stylizacje. Jest wezwanie do nauczania dróg Pana, dróg życia (według Savonaroli jest ich wiele, lecz zbiegają się w jednej miłości), a nie dróg Platona, Arystotelesa, sylogizmów, filozoficznych dogmatów - dróg śmierci. Ale są też takie fragmenty:
"Czy nie znasz sprawiedliwości Bożych? Nie darował swoim aniołom; nie zmiłował się nad nimi ani się nie zmiłuje (...). Dzieci umarłe w grzechu pierworodnym nigdy nie ujrzą oblicza Bożego. Sprawiedliwość Boża jest bowiem tak surowa, że z powodu grzechu, którego same nie popełniły, lecz przejęły, skazywane są na wieczną karę. W piekle zaś nie ma odkupienia".
Typowe dla szkolnej teologii barbarzyństwo myślenia, które z Boga robi kosmicznego potwora. Czyta się to z obrzydzeniem.

Infelix ego

Prawdziwa lekcja pokory dla człowieka takiego jak ja, dla człowieka który jest zakochany w filozofii, który umiłował wiedzę. Dzieło to zmusza do refleksji i pozwala odnaleźć właściwą drogę i cel w życiu człowieka. Wiara, nadzieja i miłość stoją nieporównanie wyżej od wiedzy, bez nich wiedza jest "jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący" jest niczym.

oniegow | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017