Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Libron
978-83-62196-62-3
historyczna
welesxxi

Królestwo Słowian to powieść rekonstrukcyjna, jak określa ją sam Autor. Jej akcja rozgrywa się w latach 893–898, głównie nad Morawą i środkowym Dunajem, gdzie ścierały się interesy i ambicje pogranicznych grafów niemieckich (działających nieraz bez upoważnienia swojego władcy, wonczas księcia, później króla i cesarza Arnulfa z Karyntii), carów Bułgarii i wreszcie księcia, a następnie króla wielkomorawskiego Świętopełka I.

Bohater powieści i jej narrator – Kaik – to osiadły na Morawach Grek, który swym umiejętnościom dyplomatycznym zawdzięcza awans na sekretarza królewskiego. Kim zatem jest ta fascynująca postać – ktoś, kto będąc w Konstantynopolu, tęskni za swą przybraną ojczyzną, Morawami, a przebywając w Welehradzie, z wyższością spogląda nie tylko na Słowian, ale i na Niemców? Na te pytania Czytelnik będzie musiał sam sobie odpowiedzieć.

Witold Jan Chrzanowski – ur. w 1963 roku. Ukończył Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Publikuje od roku 1995. Poszukiwania badawcze Autora koncentrują się na dziejach Słowiańszczyzny oraz kontaktach Słowiańszczyzny i świata skandynawskiego. Opublikował m.in.: Pyrrus, król Epiru (1995), Świętopełk I Wieki, król wielkomorawski (2008, 2010), Kronika Słowian: t. I, Rzesza Wielkomorawska i kraj Wiślan (2008), t. II, Polanie (2008), t. III, Ruś Kijowska w czasach pierwszych Rurykowiczów (2009), Słowianie i wikingowie (2007, 2009). W roku 2007, po wydaniu Wojny tatarskiej (2006), wystąpił w charakterze eksperta w programie realizowanym przez Discovery Channel/ TVN Historia „Magazyn historyczny. Było nie było Legnica".

źródło opisu: http://libron.pl/katalog/czytaj/id/85

źródło okładki: http://libron.pl/katalog/czytaj/id/85

książek: 2094
Luna | 2013-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 października 2013

"Stara Baśń" to to nie jest, tym niemniej... interesujące.
Czyta się nieźle, chociaż tematyka wojenno-polityczna jest mi raczej obca i niezbyt przeze mnie lubiana.

Adam | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016