Redystrybucja. Grabież czy ignorancja

7 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Ethics of redistribution
ekonomia etyka socjalizm
Cavalcanti

O autorze: Bertrand de Jouvenel urodził się w Paryżu w 1903 roku. Zmarł na początku 1987 roku w wieku 83 lat. Mówi się o nim, jako o „najmniej znanym z wielkich myślicieli politycznych XX wieku”. Mimo to nie był w Polsce do tej pory publikowany. Powody zapomnienia Bertranda de Jouvenel nad Wisłą są dość prozaiczne. Mimo swej socjalistycznej proweniencji nie było mu po drodze ze spuścizną...

O autorze:

Bertrand de Jouvenel urodził się w Paryżu w 1903 roku. Zmarł na początku 1987 roku w wieku 83 lat. Mówi się o nim, jako o „najmniej znanym z wielkich myślicieli politycznych XX wieku”. Mimo to nie był w Polsce do tej pory publikowany. Powody zapomnienia Bertranda de Jouvenel nad Wisłą są dość prozaiczne. Mimo swej socjalistycznej proweniencji nie było mu po drodze ze spuścizną PRL. De Jouvenel był po prostu zbyt liberalny, a przede wszystkim zbyt dociekliwy i zbyt uczciwy, jak na panujące w „demokracji ludowej” standardy. Później, po 1989 roku, kiedy socjalizm stał się symbolem niechlubnej przeszłości, prac socjalistów – ze zrozumiałych względów – nie publikowano. Dzisiaj, kiedy myśl socjalistyczna pod postacią interwencjonizmu i państwa opiekuńczego wraca z impetem, wydawnictwo Fijorr Publishing zdecydowało się wydać kilka prac Bertranda de Jouvenel chociażby po to, aby zwrócić uwagę na to, że nawet w samym obozie skompromitowanej idei byli ludzie, którzy – wbrew interesom politycznym – nie bali się prawdy i gotowi byli jej bronić, nawet za cenę rezygnacji z błędnych poglądów.

Ten znakomity nauczyciel akademicki, a także autor wielu wybitnych prac naukowych lokuje się w swych zainteresowania intelektualnych w pobliżu innego swego wielkiego rodaka, jakim niewątpliwie był Alexis de Tocqueville. Bertrand de Jouvenel był niezwykle podejrzliwy, jak chodzi o władzę rządu i państwa, darząc jednocześnie ogromną sympatią wolność i społeczeństwo liberalne. Najsłynniejsze z jego prac to: On Power (1948), An Inquiry into the Political Good (1957) oraz The Pure Theory of Politics – mimo swej socjalistycznej proweniencji – zasługują konsekwentnie na najwyższe uznanie naukowe również w środowiskach liberalnych czy wśród leseferystów.

Od wydawcy

Oddajemy w Państwa ręce książkę, a właściwie książeczkę, której znaczenie trudno przecenić. Omawia ona jedno z najważniejszych, a zarazem najgroźniejszych zjawisk współczesności. Redystrybucja może doprowadzić naszą cywilizację do upadku. Ona nie tylko demoralizuje społeczeństwo, wzmacnia państwo, jako aparat ucisku, nie tylko ogranicza wolność jednostki, ale osłabiając jej motywację i chęć do działania niszczy wysiłek produkcyjny, marnotrawi rzadkie zasoby, wywołując kryzysy, których skutki mogą być dla współczesnego świata przerażające. Obecny kryzys, to kryzys tzw. państwa opiekuńczego, którego fundamentem jest właśnie redystrybucja. Jeśli nie powstrzymamy tego absurdalnego zaboru środków z portfela prywatnego jednych ludzi i przekazywania ich za pośrednictwem klasy polityczno-urzędniczej innym ludziom w celu zyskania ich sympatii i uznania, może dojść do załamania gospodarczego na trudną do wyobrażenia skalę.

Utopia nie istnieje. Nie wskrzesi jej chęć zapewnienia równości. Równości nie ma i być nie może. Gdyby przypadkiem udało się ją osiągnąć, los ludzkości byłby przesądzony. Bez podziału pracy, wymiany i unikalnej wiedzy każdego z nas, pomarlibyśmy z głodu, jeśli nie wszyscy, to z pewnością znakomita większość. Ponadto, dobrobyt bez pracy, na koszt innych obywateli jest iluzją, która może doprowadzić do katastrofy zarówno polityków, wykorzystujących klasę próżniaczą dla utrzymania się u władzy, jak i ciężko pracujących obywateli, którzy ten absurdalny mechanizm finansują. Przekonującym argumentem może tu być historia miasta Detroit[1], które potrzebowało niespełna 40 lat, aby z jednego z najbogatszych miast świata, przedzierzgnąć się w miasto widmo, zionące nędzą i zbrodnią. Upadło w dużym stopniu z powodu instytucji redystrybucji. Przykład ten dedykujemy szczególnie tym Czytelnikom, którzy zapomnieli już dokąd nas zaprowadziła redystrybucja wdrożona w Polsce w latach 1944 – 89. Mniejsza redystrybucja, poprzez prywatyzację funkcji administracji publicznej, to same korzyści: mniej arbitralne decyzje gospodarcze, to mniej korupcji, lepsza alokacja zasobów, niższe koszty, a przede wszystkim wyższa jakość życia.

Jan M Fijor

źródło opisu: http://www.fijor.com/redystrybucja-grabiez-czy-ignorancja/

źródło okładki: http://www.fijor.com/kategoria/ksiazki/

| 2017-04-19

Rozmiary tej książki są mylące. Zawiera ona w istocie dwa wykłady wraz z krótkim suplementem – całość liczy około 90 stron. Reszta składa się z pięciu wstępów (!), notki biograficznej autora oraz przypisów. Cena rynkowa – 39,70 zł. Pytanie zasadnicze – czy warto tyle płacić za tak krótki tekst? Dla osób zainteresowanych tematem – z pewnością tak. Wywód francuskiego myśliciela jest kompleksowy, odwołuje się do argumentów natury ekonomicznej i moralnej, sporo tu nieortodoksyjnych spostrzeżeń. Najciekawsze jest chyba takie, że zdecydowana większość środków podlegających redystrybucji pochodzi z tej samej warstwy społecznej, do której później wraca poprzez aparat państwowy, oczywiście w okrojonej ilości. I wcale nie chodzi tu o warstwę legitymującą się wysokimi dochodami. Poważnym mankamentem dla niektórych będzie akademicki styl autora, wymagający uwagi i skupienia. Jest to z pewnością cenna pozycja dla zainteresowanych zagadnieniem redystrybucji dochodu, dla pozostałych lektura może...

Krzysztof1993 | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Francuski myśliciel poruszył problem redystrybucji dochodu na wskroś kompleksowo, począwszy od moralnych, ekonomicznych aż do psychologicznych aspektów rozdzielnictwa. Choć odstraszyć może lekko filozoficzne zacięcie ideologa, to obserwacje zawarte w lekturze, wydają się dogłębnie przemyślane oraz trafne. Redystrybucja dochodu zaburza gospodarkę w segmencie dóbr luksusowych, dotuje kulturę, która z powodu swej kiczowatości nie znalazłaby nabywcy na wolnym rynku – po prostu marnuje ludzką pracę i zasoby. Co również warto odnotować, powszechny dostęp do szkolnictwa wyższego jest, de facto, subsydiowaniem bogatych przez biednych. Któż bowiem nabywa głównie wykształcenie wyższe? Dzieci elity lub najwyżej klasa średniej. Młodzi i biedni z wiosek, po ukończeniu szkoły średniej, zaczynają pracować, by pomóc swym rodzicom. Przeto płacą podatki na wykształcenie bogatszych. Coś tu nie gra, bo przecież bogaci mieli pomagać przymusowo biednym. To jeszcze nie wszystko, Bertrand de Jouvenel...

książek: 2058

Bertrand de Jouvenel to bardzo ciekawa postać. Socjalista, który został liberałem, by potem znów stać się socjalistą, a jeszcze później liberałem. Na tyle tęgi umysł, że Hayek zaprosił go do prestiżowego stowarzyszenia Mont Pelerin. Książkę ruszyłem przypadkiem i ani trochę nie żałuję. Wyśmienita rzecz do polecania socjalistom.

W książce nie kryje się z tym, że sympatyzuje z socjalizmem, ale jego socjalizm, to chęć, by społeczeństwo stanowiło jedną rodzinę i podział dóbr odbywał się na zasadach braterskich. Jest stanowczym przeciwnikiem przymusowej redystrybucji i bardzo nieufnie patrzy na państwo. Nie kierują nim jednak pobudki czysto ekonomiczne, a głównie etyczne. Wskazuje, że redystrybucja działa demoralizująco i desocjalizująco. Gdy rząd przejmuje kontrolę nad tymi typami działalności, które od wieków były bezpłatne, zwykłemu Kowalskiemu odechciewa się pomagać bliźniemu czy wspierać kulturę.

| 2017-08-05
| 2017-06-09