Szetlandzki autobus

Cykl: Wojny Morskie (tom 9)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
The Shetland Bus
literatura piękna
laczek

Wydawnictwo Morskie prezentuje kolejną, ósmą pozycję z serii "Wojny morskie" — "Szetlandzki autobus". Jest to opowieść o bohaterstwie, zmaganiach i przygodach na morzu, a bohaterami jej są norwescy żeglarze, rybacy i marynarze z marynarki handlowej. Po upadku Norwegii w 1940 znaleźli się oni na Szetlandach, skąd rozpoczęli akcję przewożenia ludzi oraz ładunków dla norweskiego ruchu oporu. Ratowali również uchodźców, umożliwiając im ucieczkę do Wielkiej Brytanii. Niektóre z tych podróży trwały aż trzy tygodnie, a trasy ich wynosiły 2000 mil.

W czasie surowych podbiegunowych zim małe kutry rybackie samotnie wyruszały na morza, które należą do najburzliwszych na świecie. Autor tej książki pełnił funkcję zastępcy dowódcy niewielkiej bazy na Szetlandach. Poza "Szetlandzkim autobusem" napisał jeszcze inne porywające opowiadania wojenne.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie Gdańsk, 1980

Kiwi88 | 2018-07-23
Na półkach: Przeczytane, Marynistyczne

Świetna historia, średnia opowieść.
Niestety, nie każdy jest dobrym pisarzem. I nie ma co się dziwić. Sam bym raczej nie był, więc nie mogę zbyt wiele wymagać od autora "Szetlandzkiego Autobusu". Zresztą, wartością tej książki nie jest styl narracji, a autentyczność-autor był uczestnikiem bądź świadkiem niemalże wszystkich opisywanych wydarzeń.
Książkę czyta się niezbyt łatwo (przynajmniej mnie jakoś nie porwała), ale jednak opisywane wydarzenia są na tyle ciekawe i niezwykłe, że jednak warto się za to zabrać.
Dla jednych będzie to ciekawa historia, a dla innych być może nawet źródło inspiracji do wyprawy na Szetlandy ;)

drobnypijaczek | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Jak w każdej serii, są lepsze i słabsze odcinki. Ten był zdecydowanie słabszy, należy zaznaczyć, że nie przeczytałem a zmęczyłem tę książkę.
O czym rzecz?
Autor był dowódcą bazy na Szetlandach z której w okresie II wojny światowej wyruszały kutry rybackie szmuglujące wszystko to co potrzebne jest ruchowi oporu w okupowanym kraju do nękania nieprzyjaciela. Paradoksalnie, mimo, że mamy do czynienia z wojną na morzu to operację prowadzą cywilni norwescy rybacy. Ludzie ci pokonują zarówno przeciwności na morzu jak i zmagają się z nieprzyjacielem, natomiast autor - dowódca bazy, nie oddał ducha tych zmagań. Mamy to raczej do czynienia z suchą relacją faktów obserwatora niż uczestnika zdarzeń. Powinno być dramatycznie, bo morze północne, sztormy, szkwały do tego Niemcy, a jest nudno ponieważ autorowi nie było dane wziąć udział nawet w jednym rejsie, do czego sam się w książce przyznaje. Był świetny materiał a wyszło jak zawsze.