Godzina szakala

Wydawnictwo: Czarne
Die Stunde des Schakals
literatura niemiecka
Ag2S

Spokój dusznego namibijskiego wieczoru w białej dzielnicy Windhuk przerywają strzały. Ofiara – mężczyzna w średnim wieku – ginie na miejscu. Zabójstwo wygląda na egzekucję. Dla inspektor policji kryminalnej Clemencii Garises sprawa komplikuje się z każdym krokiem. Rodzina zamordowanego odnosi się do niej nieufnie i ukrywa informacje o jego – być może nie tak świetlanej – przeszłości. Koledzy niespecjalnie palą się do pomocy, nawet przełożeni najchętniej szybko zamknęliby sprawę. Okazuje się jednak, że śmierć w Windhuk jest dopiero początkiem żmudnego dochodzenia, które korzeniami sięga aż do tajemniczego zabójstwa pewnego zwolennika namibijskiej niepodległości w 1989 roku. Jaumann niezwykle umiejętnie łączy prawdziwe zdarzenia z trzymającą w napięciu fikcją.

Godzina szakala to świetny, trzymający w napięciu thriller polityczny. Książka otrzymała w 2011 roku Niemiecką Nagrodę Kryminalną.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2013

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/godzina-szakala

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Arena wielu mordów

Kraje afrykańskie po dziś dzień toczą między sobą wojny rasowe. Jednak najbardziej rozpowszechnione informacje dotyczą tego, co działo się w RPA, dotyczą polityki apartheidu. Podobny problem dotknął także, leżącą po sąsiedzku Namibię, która stała się areną wielu mordów i prześladowań. I o tym traktuje niniejsza książka.

Z góry jednak należy uprzedzić – to nie dokument, raczej kryminał lub nawet sensacja, który ma swoje podłoże w tym, co działo się w latach 90. na terenie wspomnianego już państwa. Główna bohaterka, czarnoskóra policjantka Clemencia Garises zostaje wezwana do dzielnicy białych, gdyż jeden z nich, Abraham van Zyl zostaje brutalnie zamordowany. W toku śledztwa, utrudnianym na każdym kroku, na jaw wychodzi, że był on członkiem CCB, tajnej organizacji, która miała na przełomie lat 80. i 90. brutalnie zwalczać przeciwników apartheidu. Wiadomość ta staje się podstawą do zupełnie innego spojrzenia na prowadzone śledztwo, szczególnie w momencie, kiedy ofiarą mordercy stają się kolejni biali. Kim jest tajemniczy mściciel i na czyje zlecenie działa?

„Godzina szakala” to książka, która niesamowicie wciąga. U podstaw tego leży nie tylko świetnie zawiązana fabuła, oparta w dużej mierze na faktach (część bohaterów i wydarzeń opisanych w książce miała miejsce w rzeczywistości), doskonale zarysowane postacie czy nad wyraz wyważone tempo rozwoju sytuacji, ale przede wszystkim bardzo dobry styl autora, który pozwala bezboleśnie oddawać się lekturze.

Oczywiście tematyka walk...

Oczywiście tematyka walk rasowych nie jest tym, co uznać można za lekturę lekką i łatwą, ale egzotyka wydarzeń, które miały miejsce nie tak dawno temu z całą pewnością spowoduje, że niejeden z czytelników zacznie szukać większej ilości informacji o tym, co działo się w RPA czy Namibii (tu polecić można „Wypalanie traw” Wojciecha Jagielskiego). A sprytne wplecenie wielu ważnych (i ważkich) informacji w kanwę kryminału – to naprawdę wspaniały pomysł na dotarcie ze swym przesłaniem do odbiorcy. Szczególnie, że taki był zamiar autora – polecam lekturę „słowa na do widzenia”.

Książka taka jak „Godzina szakala”, to wspaniała lekcja życia, którą na szczęście przychodzi nam przerabiać tylko na jej kartach, a nie w rzeczywistości. Jednak są tacy, którzy zmuszeni byli ją odrobić w rzeczywistości, płacąc za to wysoką cenę. Ta opowieść jest o nich.

Bartek `barneej` Szpojda

MałySuseł | 2019-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2019

Na wstępie zaznaczam, że po literaturę tego typu sięgam rzadko. Czasami jednak mam ochotę na jakąś odmianę. Książka skusiła mnie dodatkowo kontekstem kulturowym i historycznym.

Nie zawiodłem się i dostałem dokładnie to, czego oczekiwałem. Autor zapewnia czytelnikowi staranne przedstawienie społeczeństwa Namibii i oparcie powieści na prawdziwym kontekstem historycznym. Jest to dla mnie wielki plus, nie jest to po prostu zwykła sensacja.

Niektórzy pewnie jako wadę wskażą zbyt mało dynamiczną akcję. Dla mnie była w sam raz.

Monika | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Dziwna książka, ani to kryminał, ani reportaż/dokument. Powieść oparta na prawdziwej historii zabójstwa aktywisty Antona Lubowskiego. Można się więc sporo dowiedzieć o walce o niepodległość w Namibii, działalności apartheidu, jak i współczesnych problemach tego afrykańskiego państwa. Sensacyjny wątek książki jest dość słaby, a główna bohaterka nie zachęca do siebie na tyle bym sięgnęła po kolejne części.

aniaskl | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Nieszablonowo i ciekawie, a do tego egzotycznie. Polecam bardzo!

MissyK | 2017-08-20

Dobrze napisany kryminał tym ciekawszy, że fabuła rozgrywa się w stolicy Namibii.

jerzujerzu | 2014-10-06
Przeczytana: 06 października 2014

Moim zdaniem bardzo dobra mieszanka kryminału i fikcji politycznej.
Polecam.

Pożeracz | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Cwihr | 2014-03-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Mówiąc o powieści Jaumanna wydanej u nas w 2013 roku, najpierw należałoby przytoczyć garść faktów historycznych, ponieważ „Godzina szakala” to powieść zupełnie odmienna od kryminałów wydanych w serii toskańskiej Bernharda Jaumanna. „Godzina szakala” to thriller poważny, oparty na ważnych wydarzeniach autentycznych – głównie na morderstwie namibijskiego działacza politycznego i adwokata, Antona Lubowskiego, który jako działacz SWAPO (afrykańskiej organizacji wyzwoleńczej) walczył o niepodległość Namibii i sprawiedliwe traktowanie białych i czarnych. Został zamordowany piętnaście lat temu. Powieść Jaumanna jest wariacją na temat tego, co mogło się wydarzyć 12 września 1989 roku i jakie skutki owe wydarzenia mogłyby przynieść współczesności. Jaumann porusza tutaj trudne kwestie polityczne, na przykład działalność apartheidu i organizacji go zwalczających, dotyka kwestii nietolerancji rasowej i z tych przedstawień wyciąga wcale nie optymistyczną obecną sytuację Namibii, która jest...

haLina | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Moim zdaniem, więcej w tej książce thrilera niż kryminału. Czytało się dobrze. Polubiłam numibijską policjantkę Clemencię (a jeszcze bardziej jej kłopotliwą i nachalną rodzinę). Próbowałam się też czegoś dowiedzieć o Alanie Lubowskim (bezskutecznie). Rozwiązanie nie wszystko wyjaśnia, co moim zdaniem jest dużym plusem tej książki.Pomimo, ze akcja dzieje się w Afryce, było coś w atmosferze duszno- spiskowej boleśnie znajomego.

Shatim | 2013-10-25
Na półkach: Teraz czytam

Czyta się doskonale, świetna recenzja mojej znajomej na http://aktivist.pl/blog/zabojstwo-w-ukropie-namibijski-kryminal/

Madelaine Słowacka | 2013-08-06

Godzina szakala to powieść kryminalna niemieckiego autora, laureata wielu nagród literackich, Bernharda Jaumanna. Jej akcja rozgrywa się na południu Afryki, w Namibii, państwie, które uczy się niepodległości. Autor doskonale zna realia życia w stolicy kraju, Windhuku, gdyż sam jest jego mieszkańcem. Powieść jest owocem fascynacji pisarza osobą Antona Lubowskiego, zamordowanego w tajemniczych okolicznościach działacza na rzecz walki z apartheidem i kolonialną dominacją.

Autor bezbłędnie oddał w powieści klimat stolicy młodego afrykańskiego kraju, który po dwudziestu latach od odzyskania niepodległości nie uporał się z ciężarem kolonializmu i małymi krokami próbuje wypracować własną państwowość. Tyle samo czasu minęło od morderstwa Antona Lubowskiego, ikony niepodległej Namibii. Młode państwo nie potrafi poradzić sobie z tą tajemniczą sprawą, aparat sprawiedliwości jest bezsilny. Niespodziewanie w dusznym afrykańskim mieści zjawia się mściciel, który z zimną krwią zabija kolejnych...