Czarna wołga. Kryminalna historia PRL

Okładka książki Czarna wołga. Kryminalna historia PRL
Przemysław Semczuk Wydawnictwo: Znak literatura piękna
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2013-04-15
Data 1. wyd. pol.:
2013-04-15
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324021291
Tagi:
literatura polska PRL kryminał półświatek
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
364 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
338
321

Na półkach:

PRL - z czym nam się kojarzy?
Rozruchy, strajki... skojarzeń bez końca, ale mroczne zbrodnie? Historie kryminalne rodem z seriali? Tego nie uczą na lekcjach. Nie dowiemy się o tym z podręczników. Trzeba czytać, by wiedzieć.
Szukać, by odnaleźć.

Przemysław Semczuk wkracza na grząski grunt spalonych/zagubionych/unicestwionych dokumentów, zatuszowanych prawd i nierozwiązanych morderstw.
Opowiada nam historie, które nadałyby się raczej na scenariusz "CSI: Kryminalne zagadki Miami".

W książce mamy do dyspozycji zbiór niepowiązanych ze sobą zbrodni, z którymi zapoznawać się można w dowolnej kolejności.
Nie ma tutaj sekwencji. Jedno, co jest wspólne, to łamanie wszelkich możliwych przepisów.

Okazuje się, że w czasach, gdy człowiek nie czuje się wolny, a zarazem aparat sprawiedliwości nie działa najprężniej, nie trzeba wielkiej zachęty, by popaść w kryminał.
Czy to dla zabawy, dla dreszczu emocji, w celu udowodnienia czegoś sobie i władzom, by zarobić, zlikwidować, stworzyć mroczną legendę.

Niektóre fakty przekraczają wszelkie wyobrażenia, ale w największy szok wprawia sposób działania funkcjonariuszy. Bez zachowania jakichkolwiek zasad, chaotycznie, niezgodnie z prawem, po omacku, prewencyjnie. Właśnie ostatni punkt często wywoływał mój uśmiech.
W serialach nigdy nie jest wspomniany ogrom zapobiegawczych środków, do których uciekają się władze.
Otóż, moi drodzy, kiedy ktoś grozi zatruciem wody cyjankiem potasu w takiej ilości, która mogłaby uśmiercić całe miasto... prewencja nabiera całkiem nowego znaczenia.

Od listopada do grudnia 1981 roku doszło do następnych czterech zabójstw połączonych z gwałtami. Mimo to z chwilą ogłoszenia stanu wojennego działania grupy operacyjnej wstrzymano. Zawieszona zresztą niemal wszystkie sprawy kryminalne. Podczas narady w komendzie wojewódzkiej major Roman Hula z grupy "Frankenstein" zapytał Jerzego Grubę, dlaczego nie szukają mordercy. Zdenerwowany Gruba odpowiedział, że socjalizm się wali, a on tu z jakimś mordercą.

Niektóre czyny opisane w tej pozycji są tak zwyrodniałe, tak obrzydliwe i nieludzkie, że można stracić wszelką wiarę. Na co dzień, człowiek nie ma świadomości, nie odczuwa dreszczu strachu, uderzenia adrenaliny. Seryjni mordercy? Terroryści? Psychopaci ciemności?
Nie słyszymy o takich "ekscesach". Wiele informacji może do nas po prostu nie docierać, ponieważ władze raczej stronią od wywoływania paniki wśród ludności. Wtedy było podobnie. Zanim podano do prasy notatkę, która zawiadamiałaby obywateli o możliwym zagrożeniu, musiało stać się coś naprawdę strasznego.
W innym wypadku próbowano zapobiegać, w ostateczności - leczyć.

Niektórych morderstw nigdy nie wyjaśniono, inne zatuszowano. Fakty zostały naumyślnie przekręcone. Jednak zdarzały się także triumfy Milicji Obywatelskiej. Czasami łapała sprawców, w wyniku daleko zakrojonego śledztwa odkrywała przyczynę i likwidowała zagrożenia.

To, czego trudno nie zauważyć, to fakt, że sposób działania MO i jej możliwości, prócz siły ludzkiej, były bardzo ograniczone. Tutaj nie liczyła się jakość podejmowanej akcji, a ilość. Rzadko przynosiło to pozytywny skutek.

"Czarna wołga. Kryminalna historia PRL" to świetna książka. Bardzo dobrze napisana, rzetelna pozycja, która wymaga pełnego skupienia, ponieważ wciąga, oh, jak ona wciąga!

Kryśka

PRL - z czym nam się kojarzy?
Rozruchy, strajki... skojarzeń bez końca, ale mroczne zbrodnie? Historie kryminalne rodem z seriali? Tego nie uczą na lekcjach. Nie dowiemy się o tym z podręczników. Trzeba czytać, by wiedzieć.
Szukać, by odnaleźć.

Przemysław Semczuk wkracza na grząski grunt spalonych/zagubionych/unicestwionych dokumentów, zatuszowanych prawd i nierozwiązanych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 318
  • Chcę przeczytać
    953
  • Posiadam
    262
  • Teraz czytam
    39
  • Literatura faktu
    26
  • Audiobook
    25
  • 2019
    24
  • 2018
    24
  • 2020
    23
  • 2020
    20

Cytaty

Więcej
Przemysław Semczuk Czarna wołga. Kryminalna historia PRL Zobacz więcej
Przemysław Semczuk Czarna wołga. Kryminalna historia PRL Zobacz więcej
Przemysław Semczuk Czarna wołga. Kryminalna historia PRL Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także